Споделена история от Тинейджърски

Толкова много се мъча - накрая нищо...
Сега съм 7ми клас. Както знаете, предстоят ми изпити. Миналата седмица правихме първото пробно нво по математика - госпожата, при която ходя на уроци ми каза, че не трябва да се притеснявам от това, но аз просто НЕ МОГА. Много ме беше страх преди часа да не разочаровам някой - всички очакват много от мен. По математика успеха ми е долу - горе добре - 5. 75 ( 6, 5, 6, 6). Но на този пробен изпит изкарах много малко точки, имам 43. 5 от общо 65.... Ще ни пишат оценки на това, ще имам 4. Не че нещо, наистина ни ми пука за в момента, ще поправя четворката, но въпроса е, че щом сега в долу - горе началото на годината изкарвам 4ка, то тогава какво ще е на истинския изпит? Ще се надявам на 2 точки както съм тръгнала. И не ме разбирайте погрешно - математиката ми е сред любимите предмети, решавам доста задачи... просто.... не разбирам къде е проблема. Може би в това, че си притесних, особено на 2ри модул, там дори забравих как да решавам НОК....
П. С. Искам да поема напред с архитектура и строителство ( от Велико Търново съм, това е строителният техникум)
Ако може ми кажете мнението си - да кандидатствам ли изобщо там, защото ако наистина имам 67% на истинското нво надали ще ме приемат...

Коментари

1.   Ми ще кандидатстваш много ясно, просто не кандидатствай само в един университет и само една специалност. Дори и да не те приемат желаната специалност в университетите, в които кандидатстваш, може след първата година да се прехвърлиш.

2.   Архитектура може да следваш и без да си учила в строителен техникум. Строителният техникум позволява след завършване да станеш технически ръководител, но това определено не е работа за жена. Немалка част от работниците са от малцинствата, нивото на общуване е повече от ужасно.

Така или иначе този изпит нищо не означава. До другия има цели. 6 месеца, а ще има и други пробни изпити след януари. Миналата година имаше.
И двамата най-близки архитекти - брат ми и племенника ми завършиха ПМГ / природо-математическа гимназия/. Посещаваха курсове по рисуване от началото на гимназията.
ПМГ /природо-математическа гимназия/

3.   В момента съм осми клас и съм добра по мат. На повечето пробни НВО изкарвах ниски резултати със сравнение с другите отличници, но на истинското имах най-много точки в класа.
Така че не се притеснявай. Понякога човек просто не е в кондиция, пък и от личен опит ти казвам да не се опитваш да задоволяваш ничии очаквания, защото животът си е твой пък и все някога ще разочароваш някого. Непосилно е за човек да оправдава всички очаквания, особено когато са високи. Моят съвет към теб е да са опиташ да не се притесняваш толкова и да дишаш дълбоко. Разгледай грешките си по теста и виж къде са ти слабите места. Късмет!

4.   Математиката се учи, като се решават МНОГО задачи - под много разбирам - 100 на ден, всеки ден. Това правихме едно време в математическата гимназия. Сега решават по 5 задачи и почват да мрънкат.

5.   Кандидатствам в няколко университета, така все в някои ще те пршумат, това е вярната формула за успеха.

6.   Авторката - Благодаря на всички вас!
1. Аз ще кандидатствам в гимназия, не университет, но пак мисля, че е същото. Благодаря за окуражаването!!
2. Да, чух мнения, че това училище е много западнало, но така се говори за всички гимназии в града... Мислех си и този вариант - да уча в ПМГ, но там се влиза много трудно и трябва наистина висок бал да имаш, че да успееш. И да, ще имаме още поне 2 пробни изпита, така че се надавям там нещата да са по - добре.
3. Благодаряя <3 Каза неща, които имах нужда да чуя, наистина благодаря!
4. Ами да, казвайки доста имам предвид доста. В училище принципно решаваме около 20 задачи, за домашно около 10 (зависи от самите задачи) и вкъщи си решавам и домашното, дадено ми от госпожата, при която ходя на уроци. Ако има нещо, което не ми е ясно от училище - решавам докато не схвана.
Отново ви благодаря за помощта :))

7.   Кандидатствай в няколко университета, това е решението, все в някои ще те приемат, това е правилното решение.

8.   Авторе, още си много млад, затова се притесняваш! Това е нормално! Успокой се!

Така или иначе в живота на всеки човек има много трудности, тежки моменти, проблеми и изпитания - и човек трябва да се стреми да ги преодолява и винаги да се бори докрай!

И ти като преминеш през още няколко изпита ще започнеш да свикваш и вече ще ти е по-спокойно!

Хубаво е, че още от тази възраст имаш интерес към определна добра и перспективна специалност, затова съветът ми е да не се отчайваш и да не се отказваш, а да се бориш докрай!

Кандидатствай в този техникум като се подготвиш и положиш необходимите усилия за това! Аз смятам, че вероятно ще те приемат!

Дори и по някаква причина това да не се случи също не се отказвай! Можеш по-късно да учиш такова висше образование!

Всъщност дори и да завършиш този техникум, след това - пак трябва да учиш и висше образование по тази специалност, ако искаш да бъдеш добър специалист на по висока позиция - примерно: строителен инженер и евентуално архитект...

Така, че дерзай!

9.   Откажи се тотално и отиди да копаеш картофи.

10.   Автроката:
5. И 7. Да, ще кандидатствам в много гимназии и много специалности, може би съм си намислила около 20, но просто аз наистина искам да следвам архитектура, харесвам професията.
8. Предполагам, че сте някой добър и образован човек, преминавали сте много пъти през това и Вие сте решили да ми помогнете. Наистина Ви благодаря!
9. Еее супер, поне няма да умра от глад.