Споделена история от Тинейджърски

Искам да уча в Австрия!
Здравейте, приятели. Аз съм момиче и съм на 15 години.
От три години насам всяко лято отивам в Инсбрук, Австрия при майка си. Аз съм спортистка, не искам да споменавам какво тренирам.

Така, миналата година през лятната ваканция си намерих отбор, в който да тренирам през лятото. Отбора ме прие много добре, както и аз тях. Направо не исках да се връщам в България. Може би там открих много по добри приятели от колкото в България и то в рамките само на 2 месеца...

И така след като мина лятната ваканция и се пребрах в България най- добрата ми приятелка почна да ме пренабрегва... да не ми говори много (може би я е страх да не ме изгуби)... Постояно мисля за Австрия и прекрасното време прекарано там...

Така ето ми и мисълта... Имам идея другата година да отида на уча там (пак ще спомена на 15 съм), но не знам нищо, как ще реагират родителите ми...
Така, искам да попитам някой знае ли какви документи ще ми трябват? Който има подобен случай, моля да ми пише... Благодаря

Коментари

1.   Австрия или Австралия има разлика? ...

Модератор - Австрия! Грешката в заглавието беше моя.

2.   Сложно, защото тук има различни видове училища и само, ако си завършил гимназия с Матура, която е СТРАШНО ТРУДНА, можеш да учиш в университет. Абсурд като чужденка да те сложат направо в гимназия. Твърде късно ти е просто за това, а и си малолетна.
Завърши в България средно с добри оценки и научи немски перфектно. Трябва тест DAF. Иначе, и тук се говори за такси в университетите. Кой ще те издържа по принцип? Вашите имат ли пари?

3.   ми като искаш - учи
аман от истории завършващи на '! '
а пък никво действие

4.   Отивай какво чакаш?

5.   АВТОРКАТА: Езика не ми е проблем, ще го науча. Просто не знам какви документи ми трябват. Когато отидох в Австрия просто видях разликата м/у България и Австрия. Постояно се питам какво правя тук. Вярно е, че ако отида в Австрия проблемите ми няма да изчезнат. Просто там открих много по иситнски хора от колкото тук в България. Така ако някой има подобен случай, моля да пише. Благодаря :)

6.   Хеей... аз съм от 5 месеца в Австрия (Виена). Тука е жестоко! Децата са супер различни и няма нищо общо с България, колкото и да ми липсва тя. И аз съм на 15, но ме върнаха една година назад, за да мога да науча езика. Догодина ще кандидатствам в гимназия, ПРЕПОРЪЧВАМ ГО И НА ТЕБ! Защото тука да си в гимназия е нещо... ЖЕСТОКО! Недей слуша, че било трудно! Глупости!! Тука нещата, които аз съм ги учила преди 1-2 години ги уча сега :X.. А за документите не знам, ще питам нашите и ще ти кажа.. Затова стягай багажа и право към Инсбрук! :D Надявам се да се видим някой път... Поздрави..
~N~

7.   АВТОРКАТА: Хей. :) Благодаря, че коментира. Ами градът където искам аз е Инсбрук. Искам направо да влезя в гимназия.. имам ли шанс?? Защото искам да съм заедно със момичетата от клубът. Значи ще ти пратя сайта на гимназията ( не съм сигурна дали е гимназия или СОУ както го наричат в България) Ето.. http://www. bg-sillgasse. tsn. at/..
За езика, според мен ще мога и да го науча през лятото. Сега като втори чужд език в училище уча немски и се справям горе долу добре.. :)

Модератор: Не публикуваме лични данни. Може да си пишете и тук. :)

8.   Да разбирам ви. Ами може ли да напиша e-mail или нещо подобно... защото е наистина спешно..

Модератор: Както вече казахме - може да комуникирате тук, така ще бъдете от полза и за останалите потребители.

9.   Някой няма ли да добави нещо.. :(

10.   От Номер 6 ::. Трябва да научеш езика перфектно!! Иначе шанса ти е 30 от 100 %.. Видях гимназията, която си споделила. Готина е ^^! Ако искаш да си заедно с момичета, научи езика.. да не е перфектно, но да е така, че да се разбираш. Виждам, че имаш мерак да научиш.. докато аз нямам :D Затова си мисля, че бързо ще го научиш.. Успех!
~N~

11.   Авторката:
Ти за колко време го научи? И аз имам ли шанс да влезя в гимназия направо? Какви документи ми трябват? :D засипах те с въпроси.. Аз попринцип ако отида да уча там ще съм при майка си. Аз имам и сестра, близначка :D, демек в един клас сме, но тя категоречно ми каза, че няма да учи там :D. И незнам как ще реагира баща ми.. Много ми е притеснено. Засега само няколко приятелки знаят и те ме подкрепят..
Благодаря за отковора ~N~ :) Ще се радвам да продължаваш да пишеш, как е в Австрия :)

12.   Отново съм аз.. 1. Все още отивам на курсове, всеки ден по 3 часа съм на курс..! 2. ИМАШ ШАНС, разбира се.. Трябва ти и малко късмет.... + език! 3. За документи -не знам точно за какви документи ме питаш.. 4. Много яко, ТИ ИМАШ БЛИЗНАЧКА!! :дд 5. Но тя може да не иска, така че най-добре поговори и с нея..
Ако искаш да ме питаш нещо отново, питай.. ще ти отговоря с удоволствие.. : )
~N~

13.   Авторката:
Ми аз незнам и аз какво искам :(. Защото тк В бЪлгария вече не е същото.. Ами питам за документи за кандидатстване..
НЕ тя сестра ми 100% няма да учи там другата година.

Чесно незнам какво искам.. Много иска да си пишем с теб, но форума не позволява да давам лични данни. жалко!
И така ти как си прекарваш там :)

14.   Авторката:
Хейй току що си писах с една от австрийките която учи в онази гимназия която ти я пратих и тя каза, че е възможно да ме приемат направо в гимназията ( дори и без да знам мн мн езика), но най- вероятно първата година няма да получавам оценки което е... суперр :DD Ти какво мислиш?

15.   Мисля, че е супер за теб, а за мен е нечестно :D.. Пробвай се, Дано да те приемат.. УСПЕХ!! Целувки :)

16.   Мерси много! :)) Ами тренюора ми, много хареса моята идея! :D Но все още не съм говорила с родителите си..
И така де.. аз и аз не знам какво искам.. Защото в момента в България имам много приятели, но мисля, че изгубих най-добрата си приятелка, смисъл вече не е както преди.. както и да е.. път и отбора в който тренирам е много разливен от немския, много са скучни тренировките, на никакво ниво..
хаха то дори да не ми пишат оценки първата година ще е по добре :DD
Айде, чакам да напишеш нещоо интересно от Виена. Аз сигурно лятото пак ще съм в Австрия 96%.. сигурно! ти? И може да се засечем, защото сигурно ще патувам със самолет до Виена, от до Инсбрук с влака.. голяма разходка ще е :))
айде има много време. целувки и от мен :)

17.   Хей братле.. нещата почти се уредиха.. има вече към 50% вероятност да уча с Иннсбрук :))) само трябва да говоря и с баща ми, много се радвам, защото вече съм напълно сигурна какво искам и то е да се махна от БГ по бързо, , надявам се да се видим някои ден:? :)))))

18.   ? : Яко на чат го обърнахме тука обаче.. ;д Радвам се за теб, как ми се искаше да дойдеш във Виена, ама къде ти... ;д Първата година ще ти е страшно трудно, на мен още не ми е свършила първата година ;д Въпреки, че няма да ти пишат оценки, все пак с децата, тва-онова.. Пък и тези тука имат детски акъл -. - Защо са такива не ги знам, ама карай де ;д. Казваш, че си сигурно 50 % ами друготе 50? ! ;дд Аз от този понеделник вече ще ходя в един друг курс, където от 8-12 ч. само НЕМСКИ! Ще е около 8 седмици, след това отново на училище.. През май месец ще ходим на почивка с класа, в един спортен курорт.
Искам да кажа, че ще ти е трудно първо, трябва да си готова на всичко (за да съм честна), но после ще ти е весело ;д :))))
Ще се радвам, ако пишеш отново, как се развива всичко :)) Току виж си дошла във Виена ;дд

19.   Ами вече сам доста сигурна. Говорх с баща ми той ми каза " Не мога да те спра, ако наистина го искаш" :)) И така де, аз съм напълно сигурна какво искам и това е да уча в Австрия! Той ми каза, че за документите няма да имам никакви проблеми. Ами аз познавам хора и нещата са много добре. :) Да осъзнавам, че първата година ще е трудна. Но баща ми ми каза, че езика се научава като се общува със другите хора :) Първата годинка ще е доста зор, училището в което най-вероятно ще уча се намива баш в Иннсбрук, а аз не живея баш във Иннсбрук ами на около 10километра, във една " вила" мисля, че така се казваха по малките градчета които са към някоя област? така де както и да е :) и немския много не го знам :D, незнам, не си давам много зор.. незнам и ако почна да го уча така по усилено за колко време ще го науча? АМи аз ще патувам със самолет, а псоледният път бях със самолет до Виена и после 5 часа с влак до Иннсбрук. Но има и вариант със самолет о Мюнхен и от там с колата на мама до Иннсбрук :) това в момента ми е най-малкият проблем, важното е че почти се уредиха нещата.. щом наистина го искам.. и наще са съгласи.. само очаквам момента когато ще напусна България.. и ще започна нов живот :))

20.   ? : Виждам, че си сигурна в себе си.. Супер! Дано всичко да върви, като по вода (дето казва баба ;д)! Наистина ми се искаше да те посетя, но едва ли ;дд.. Успех : ) И не спирай да пишеш как се развиват нещата.

21.   : Авторката: Добре :) засега няма нищо ново! :))