Споделена история от Тинейджърски

Проблем с говора
Добър ден, аз съм на 13 години и не мога да казвам правилно някои звуци. Хиляди пъти съм питала родителите си, дали ще ме заведат на логопед. Те все казват, че ще направят нещо по въпроса, но не още нищо не е станало. Тъй като ми е ясно, че помощ от наще няма да получа, чудя се- ако след десетина години когато вече се издържам сама ще мога да ида на логопед и това да се излекува или ще е прекалено късно?

Коментари

1.   До колкото знам възрастта, на която тръгваш на логопед не е от голямо значение.

2.   От автора: забравих да допълня- в 1-ви клас ходих на логопед оправи ми се говора за кратко и пак стана зле, но иначе сега е по-добре от преди.

3.   Отиди при училищния психолог или при класната и попитай, къде може да намериш логопед. По принцип, училищата си имат координатите на такива и можеш да попиташ, дали биха покрили разходите или колко струва.
Аз с логопед съм се оправила, но ранно ме хванаха - още в предучилищна. Веднага госпожата извика логопедка, бяхме към 5 деца. За няколко часа се оправих. Поискай пари от вашите, сега е много по-лесно. Като порастнеш - много по-трудно. Спести си сам пари - няма да ти трябват много часове. Успех

4.   Отивай сега. След време ще е прекалено късно...
Кажи на вашите, че искаш да бъде тази седмица(например), настоявай и ще се получи(поне при мен се получава ;д)

5.   Ми да при вас се получава, ама мен не ме лигавят още от началото на година им казвам, даже и до скандали стигаме, ама нищо не правят. И в първи клас ходих сигурно 6-7 месеца, но тогава беше безплатно. Сега като поискам пари те ще ме разпитват за какво ги искам, като им кажа ще започнат пак да ми викат. А ако ги излъжа, че ще правя друго те ще ми дадат максимум 5 лв. и какво ще ги правя тези 5 лв. Пък и повече да ми дадат, колко повече ще е, нащо семейство яко го е ударила кризата и от това най- много аз си патя.

6.   Виж от закрила на детето има такива курсове, а също така има и шини от ортодонт. Аз също имам този проблем и с наще де-и те както теб не се грижат за мене и само, че аз съм ходил на такива курсове-с майка ми преди да спре да се грижи за мене и са като стана на 20 чакам да получа 1-вата си заплата и заминавам на курс за 700 лева. А и също заеквам и не общувам с никой от приятелите си в училище. От старото даскало с всички се разделихме и мн рядко се виждам с някой и заекването и =нямам приятели 0. Сори. Оправяй се сам по бързо да не стане като мене с 0 приятели. Ако искаш остави скайп да те намера и да си пишем-да ти кажа разни работи от живота които съм претъпрял, ще са ти от полза. На 16 години съм момче.

7.   Стига деее, един час при логопед да е от 10 до 15 лв. На теб ще ти трябват най-много 5-6 часа. Кажи, че нямаш пари, може и така да те задържи. Обърни се към класната, към директора на училището. Всяко училище има делегиран бюджет. За теб държавата им плаща 1500 лв. на година. Можеш да намекнеш, че ще се огледаш с училище с логопед например...
Но мисля, че класната ще ти помогне. Криза или не, тук става дума за бъдещето ти. Заради този проблем, един ден можеш да останеш без работа. Или действаш сега, или ще ти струва много по-скъпо в бъдеще!

8.   Един час при логопед с намаление е 30лв, аз от две години плащам по 30лв за синът ми и затова, че съм стар редовен клиент не ми увеличават таксата, на новите е 40лв-50лв. Мислите, че проблеми с говора се оправят за 5-6 часа това са глупости. Ако проблемите с говора не се оправят от ранна детска възраст като пораснеш няма да можеш да ги оправиш. Но всичко в този живот е свързано с пари ако семейството ти няма, можеш да попиташ ресурсният учител в училището има ли някаква възможност но надали някой логопед ще те поеме безплатно.
Пожелавам ти късмет!
Можеш да опитваш да се учиш сам пред огледалото и това е нещо.
Съжалявам за негативният коментар но това е реалността.

9.   Здравейте! Незнам дали е точно същия проблем, но ще споделя. На 12 години съм и не говора много разбираемо. Примерно не мога да кажа 'Р' казвам го, като 'рл', не го казвам хубаво и като говора не се разбира много. И аз самата си се чувам как не говора като хората незнам да накарам ли нашите да хода на логопед. Ако ги помоля веднага ще ме заведът, но незнам притеснявам се... Моля кажете какво се прави на логопеда как ти помагат.? Мерси ако някой ми помогне малко! :)

10.   Зависи колко е сериозен проблемът...
Принципно може и без логопед, все пак той просто те кара да правиш говорни упражнения пред него и те поправя.
Можеш си вземеш учебник по темата, студентски или някакъв самоучител и много да се упражняваш.
А, ако държиш много да е при логопед си намери някой студент по логопедия и му предложи да си помогнете взаимно, той ще се упражнява с теб, а ти ще се научиш как да говориш.
Или му предложи пари, според мен и за пет лева ще се навие.

Gia

11.   курса е 700 лева- 1 месец и край на заекването.А ако не се оправи за 1 месец продължава докато не се оправи.www.loggita.net

Аз също имам проблеми,но само този курс би ми помогнал,а наще се правят на залухави и не ме пращат-оправдават се-от къде 700 лева,да не сме рокфелери и некви подобни

12.   От автора: Много ми харесаха 6 и 8 коментар сигурно, защото знаят какво искам. Аз съм прекалено срамежлива особенно пред познати хора, не знам защо. Баща ми работи в моето училище и се разбира много добре със всички. Като кажа на класната за това тя веднага ще отиде при баща ми и ще му каже след това вкъщи вечерта пак ще има скандал, затова, че не съм мислила за тях, че само за себе си съм мислила и че съм излагала баща си пред колегите му по този начин. Щом след време ще е прекалено късно ще гледам как ще стане ако трябва от джобините си ще заделям, но искам това да свърши. За номер 6: мога да ти дам само пощата си скайпа е прекалено личен ето : soncxii@abv. bg от пиши ми аз ще ти дам скайпа ми.
Моля админите да публикуват пощата поне докато се свържем.

Модератор - правим изключение, моля, пишете тук, когато сте се свързали, за да премахнем пощата

13.   Зимаш коркова тапа. Режиш я на 1/2 или 1/4 и всеки ден по 30 минути я стискаш със зъби и говориш така ефекта ще го събележиш много скоро.