Споделена история от Тинейджърски

Какъв е смисълът на живота?
Пише ви тийнейджърка.

"Живота има смисъл" - ми беше казал един приятел. Какъв е смисълът? Раждаме се и умираме? Или всеки един от нас има някаква дадена му от Всевишния мисия? Не ми се струва логично. Щом ни е даден живот, значи сме достатъчно силни да го изживеем. Това пък е още по-нелогично. Или просто "Нали имаш живот, защо търсиш смисълът му? ". Странен въпрос, но ако все пак не го намеря, ще трябва да се гръмна, нали така?

Вие, читателите, винаги търсите смисъл в нещо. Понякога става инстинктивно, друг път го налагате, но го правите.

Според мен живота е разделен на три части. Първата е щастието-доста моментно, но все пак го има. Другата е тъгата-мъката и болката, през които всички минаваме. И третата - времето, в което сме заети и не можем да обърнем внимание на нищо друго, освен на работата си или нещото, което задължително трябва да правим с максимална съсредоточеност. Да, в същност живеем за тези три, така наречени, аспекта. За това живеем - щастието, депресията и... работата. Това достатъчно ли ви е? На мен не... продължавам да търся смисъл, дано да го има.

Вие как мислите? Какъв е смисълът на живота?

GG

Коментари

51-81 от 81

58.   Аз имам 2 версии - едната е, че животът е част от нещо по-голямо, което ние не разбираме в момента, защото сме ограничени и след смъртта има прераждане на друго място, където ще установим този смисъл. Другата версия е, че след смъртта няма нищо и тогава смисълът се съдържа само тук, на планетата Земя. Изводът е, че и в двете версии трябва да се стремим максимално добре да живеем тук и сега, да сме добри, почтени и стойностни хора, и да си поставяме различни цели. Защото и в двата случая в това има смисъл.

59.   Какъв е смисълът на живота? Интересен въпрос. В доста от коментарите, които прочетох видях различни версии. Едни мислят прекалено тесногръдо и казват, че няма живот след смъртта, че животът съществува единствено на Земята, други твърдят обратното. Честно казано повечето тук си мислят, че знаят отговорът на този въпрос, но всъщност не е така. Този въпрос би отнел дълги часове размишления, но не може да се даде точен отговор. За всеки е различен смисълът на живота. Аз също не го знам, но ще ти дам един съвет животът е прекалено ценен за пропиляване, а живот без цел не е живот. Мисълта ми е, че грешката на повечето хора е, че се водят по някакъв определен път, а би трябвало те да създават свой собствен. Недей никога да следваш на някой друг мечтите и целите, ако не са твой, защото истинското удовлетворение накрая е, че си постигнал това, което искаш. И колкото и часове наред хората да си блъскат главата в стената никога няма да разберат отговорът на въпроса, защото все пак това е живота, ако беше толкова просто нямаше да има смисъл.

60.   Животът има смисъл и той е такъв какъвто му предам

61.   Понеже повечето от вас в коментарите си споменават "след смъртта", реших да споделя какво мисля по въпроса. Мисля, че понятието "смърт" е еквивалентен израз на "край на съществуването под човешка форма". Замисляли ли сте се, че вътре в нас има някаква енергия, която задвижва организма ни? Е, след въпросната "смърт" е логично тази енергия да бъде освободена. Какво става с нея ли? Слива се с енергията, която ни заобикаля. Въпросните трептения. Тук идва и друг въпрос? От какво се зараждат нещата около нас, като планети, звезди и т. н? От някаква енергия, която впоследствие се превръща в материя. Може би всеки от нас ще се шревърне в нещо друго след освобождаване на въпросната енергия. Но това значи ли че не може отново да приеме човешка същност? Защо не? Какво се случва, когато някоя звезда или комета се сблъска с друго тяло? Отново отделя някяква енергия? Е, ето ви един кръговрат. Може би животът е непрестанно развиващ се. Просто не сме достатъчно запознати с това, което е около нас, за да се убедим. А и все пак повечето хора държим на принципа 'трябва да видя, за да повярвам".

62.   Енергията е мистично понятие за нефизик и доста често се използва за "обяснение" на какво ли не. Това което прави човека човек е степента на организация на материята от която е изграден. Не самата материя или енергията която е просто следствие на химични процеси. След снъртта на индивида не остава нищо освен това което е създадл приживе. Това е принципа по който работи еволюцията на живата материя - важен е вида, не индивида. Науката отдавна не се блъска с такива тривиални неща - просто четете, няма смисъл да се преоткрива топлата вода, или далеч по лошо (но и по често) - човек да стига до самозаблуди.

63.   На този въпрос не може да се отговори еднозначно, та философията векове наред се мъчи над този въпрос. Животът няма ясен и еднозначен смисъл. Най-общо казано може да се каже че животът е безсмислен, но не във нихилистичният смисъл а във екзистенциален философски смисъл. Той има смисъл. Разбираш ли? Диалектическо противоборство - животът е смислен и безсмислен едновременно. Смисълът на живота е непознаваем най-общо казано.

64.   Във стилът на дзен будизма ще ти отговоря:

Има ли смисъл живота?

Му! (нищо на китайски)

Да си задаваш този въпрос е толкова безсмислено!
Какво значи смисъл? Това е просто дума. Животът на камъка няма ли смисъл? Камъкът не е жив разбира се. Но няма ли смисъл живота му? Прави каквото се изисква от него - просто си е камък. По въпроса за смисъла на живота препоръчвам философите Сартр, Ницше, Камю и неговата философия на абсурда, будистка философия и стиховете на Атанас Далчев.

65.   42

67.   Просто е.. Смисълът на живота е просто да си щастлив! Нищо повече, нищо по- малко.
Да си щастлив от живота, който водиш, да си с любимите хора и любимият/любимата.. Да правиш това, което искаш ти, а не другите! Просто.........да си щастлив! :)
Момиче на 14 :)

68.   Тук видях различни теории и мнения, но номер 27 като че ли най-кратко и точно се изрази-животът няма смисъл. Ние, хората, живеем по свои собствени правила, които сме си измислили, и благодарение на които сме си въобразили, че ще живеем по-добре, създали сме училища, болници, детски градини, магистрали, пътища и за какво? Окупирали сме цялата планета със изкуствени съоръжения, които само помагат на нашето съществуване, което в крайна сметка е БЕЗМИСЛЕНО! Осъзнайте се, номер еди-кой си, дето ми приказва глупости за Исус и някой, дето говори за семейство. Животните не се нуждаят и от половината от нещата, които ние сме сътворили-нито от пари, нито от образование, нито от училище, просто си живеят, без да им пука. Цялото ни съществуване е просто една голяма лъжа-че някой се нуждае от теб, че на някой му пука за теб... Някой е казал "мисля, следователно съществувам", но откъде можеш да си сигурен, че самата ти мисъл не е една голяма заблуда, една голяма измислица? Ако само ти се струва, че мислиш, а всъщност си в безсъзнателно състояние и се рееш някъде в пространството под формата на прах? И това е възможно, никой не може да отрече. Както и да е, това беше, просто исках да изразя своята гледна точка.

70.   Никой ли не може да приеме идеята, че живота наистина няма смисъл и всичко е еднакво. Наистина ли живеем само за да си придаваме някакъв смисъл като правим разлика между неща, които са абсолютно идентични...

Според някой смисъла е да се размножаваме, според други еволюция на съзнанието.. трети пък мислят, че като вярват в някакво име ще бъдат спасени от всичко и всички.

В действителност всичко е заблуда... както научния възглед върху смъртта, така и религиозният.

Но едно е сигурно: човек се ражда и умира, следователно смисъла на живота е да се живее и да се умре. Това е очевидно!

Правилният въпрос е какъв е смисъла от смъртта. Науката отдавна доказа, че старостта не е естествена амортизация на тялото. Всъщност тялото би могло да бъде вечно младо и здраво, но по някакви причини след 25годишна възраст в организма се активира един ген - гена на старостта. Всъщност ние не се амортизираме като машини. Ние сме програмирани да умре, още със свеото раждане. В нашето днк-а е заложен кода на смъртта...
Въпроса е защо? Защо природата ни е създала смъртни, след като е имала потенциала да ни създаде неостаряващи.

Дори да приемем, че раждането е случайно явление, то е очевидно, че в смъртта няма нищо случайно... тя е запланувана от същата сила, която е позволила съществуването на живот.

Въпроса е защо се е появил живота? Това ще отговори на смисъла нали така...

Но още по-интересен е въпроса, защо живота се появява със предварително въведена програма за самоунищожение.

Защо има естествена смърт?

71.   Номер 55, как така реши, че Създателят не прави нищо в момента? ;) Пък може и да си е взел отпуска, все пак бая работа свърши :)))

Колкото до теорията за възникването на вселената, продължавай да се ровиш, тъй като учените работят неуморно и постоянно излизат с нови доказателства.

Преди мислехме, че вселената е безкрайна... доказано е, че това просто не е така. Отвъд вселената има още нещо, но ученито не могат да го видят, заради воал от радиация...
Откриха, че галактиките се движат нелогично спрямо теорията за "големия взрив", откриха тъмната материя и цял куп други енергии в космоса, за които никой не е подозирал досега. Откриха космични потоци които движат галактиките в определен ред, които няма нищо общо с движението, което се очаква след т. н. "голям взрив", зададоха нови въпроси... какво има отвъд черните дупки? Има ли друга Вселена?

Доказа се, че човек губи маса в момента на смъртта си.
Откри се, че нашето съзнание има пряк контрол върху електроните (съставната част на атома). Откри се, че водата реагира на информация, а че живота не е просто сглобка на молекули, тъй като макар и учените да знаят как да подредят молекулите за да създадат жива клетка - тя просто не е жива.

Доказа се, че съзнанието не се произвежда от мозъка, а и нещо повече... самия мозък изглежда се контролира от някаква невидима сила, която не може да се обясни по неврологичен път.

Въобще следете науката хора... защото ми се струва, че обществото още е облегнало гръб на научни отживелици, като плоската земя например ;)

Живеем в твърде ускорени времена и теорията, в която вярваме днес, утре ще се докаже за погрешна.

Информирайте се по тези въпроси, вместо да носите интелектуален багаж с изтекъл срок на годност ;)

72.   Как така си взе отпуската точно когато човек започна да си обяснява нещата без нужда от него? "Отвъд Вселената" е понятие лишено от смисъл, въпреки че е крайна. Воал от радиация няма, Вселената е на 14млрд години следователно няма как да видим нищо по далечно от 14 млрд светлинни години, първо защото не е съществувало и второ защото след раждането си светлина от тези части още не е достигнала до тук. Галактиките не се движат нелогично според теорията на големия взрив - последното понятие просто илюстрира факта че вселената е била безкрайно малка в даден момент в миналото когато се е родила. Откритието на тъмната енергия причиняваща ускорителното движение на галактиките не е нелогично а доведе до ново разбиране. Физиката работи с точно определени понятия, съзнанието не е физично понятие и е безсмидлено да се твърди че влияе на електроните. И водата не реагира на информация. Дразнещо е как невежите опитват да използват науката в своя подкрепа.

74.   а не е ли да намерим това което наистина ни радва и ни прави щастливи без значение дали това нещо са деца пари известност

75.   Ти си създамаш този смисъл

76.   Смисъл на живота е че, няма смисъл и ти или тя трябва сам да откриеш какво те прави щастлив. Или поне в това вярвах до преди 2 месеца :) P. P. R.

77.   Смисълът на живота е имаш вяра и да си добър човек. Смисълът на живота е в това, че по един или друг начин, животът е безкраен. Смисълът на живота е да обичаш и да се развиваш. Да се бориш с лошото, да се наслаждаваш на доброто. Смисълът на всеки миг.

78.   Аз все още не съм открила смисъла на живота.
Единственото което ми е ясно е че смъртта е обещание. Всичко друго е илюзия. А в тази илюзия дали има смисъл? Дали имаме някаква мисия? Защо въобще ние съществуваме? Тези въпроси ме измъчват от месеци и не мога да си отговоря.
Може би "мисията" или "целта" на живота е да го изживееш. Защо живота има начало има и край. А между тези две главни събития е нашето време. В което ние решаваме какво ще направим, ние създаваме кратката си лична история, която ще е забравена много, много скоро след смъртта ни.

80.   Здравейте, казвам се Методи Кирилов, и искам да ви кажа добрата новина, има смисъл на животът ни, даа има смисъл, ние хората просто сме объркани не знаем на къде вървим,като овце без пастир, но тази добра новина че имаме смисъл на животът ни е разбира се от бога, нека да признаем, никой от наз не иска да умре нали? Замислете се това желание е вложено в наз от бога, ние искаме да живеем, ако умрем и се преродим в друго животно то значи няма смисъл на животът тъй като никога няма да бъда този човек които съм бил и никога няма да се радвам с блиските си хора които ме обичат, но ето смисълът на животът, божието царство небесното правителство то щте премахне всяка сълза смърт и болест, щте можем да се наслъждава ме на истински вечен живот, живот с истински смисъл, искам да ви кажа ощте нещто че аз не съм някъкав пастор, изучавам библията и там намерих много информация за нашият живот, нашият смисъл на живот, искам да ви кажа че бог щте испални обещтанията си. За повече информация ето сайта JW.ORG този сайт пома на хората по целият свят да намерят смисъл на животът си днес,вклучително и аз.

81.   Здравейте, казвам се Методи Кирилов, и искам да ви кажа добрата новина, има смисъл на животът ни, даа има смисъл, ние хората просто сме объркани не знаем на къде вървим, като овце без пастир, но тази добра новина че имаме смисъл на животът ни е разбира се от бога, нека да признаем, никой от наз не иска да умре нали? Замислете се това желание е вложено в наз от бога, ние искаме да живеем, ако умрем и се преродим в друго животно то значи няма смисъл на животът тъй като никога няма да бъда този човек които съм бил и никога няма да се радвам с блиските си хора които ме обичат, но ето смисълът на животът, божието царство небесното правителство то щте премахне всяка сълза смърт и болест, щте можем да се наслъждава ме на истински вечен живот, живот с истински смисъл, искам да ви кажа ощте нещто че аз не съм някъкав пастор, изучавам библията и там намерих много информация за нашият живот, нашият смисъл на живот, искам да ви кажа че бог щте испални обещтанията си. За повече информация ето сайта JW. ORG този сайт пома на хората по целият свят да намерят смисъл на животът си днес, вклучително и аз.

82.   Как да няма смисъл, ти добре ли си, смисъла е да се изградиш като човек, като личност, духовно да се издигнеш, да си над нещата, не да седиш пред компютъра и само да се чудиш какъв е смисъла, направи като мен 24/7 ми е зает мозъка, постоянни си намирам работа, ходя обикалям с приятели напред назад и времето минава, на 18 съм, завършвам, после ще уча или работя, после жена, деца, живот и здраве внуци, е какво повече искаш от живота ми кажи :), майка ми почина на скоро от рак, но въпреки това аз не се предавам и отчайвам и продължавам напред, така че, стягай се

83.   Мето, преди да се захванеш с библията, вземи поизучи първо буквара, брат.

84.   Смисъла на живота е да си осъществиш мечтите!

85.   Номер 80, искам приятелите ми поне, да мислят като теб! Благодаря ти за този коментар! <3

87.   Смисълът на живота не е само един.

90.   Живота няма смисъл. Буквално ное не сме живи а сме плод на химични процеси в нашето тяло. Живот ще има докато има вселена. Смисъл просто няма.

91.   не намирам смисъл в живота си който е страдание и печал болен съм съсипах се от скръб и болки но не ми се умира значи има някакъв смисъл в него вярващ съм но това грам не ме утешава даже обвинявам господ за злото в света много роптая боже съсипа ме стига вече. само знам от опит че любовта е силна като смърта любимите ни близки живеят в сърцата и мислите ни завинаги

92.   Ном.91 съжалявам за злините, които са те споходили. На колко си години? Мога ли да ти помогна с нещо?

93.   ДО НОМЕР 27|
Не бях срещал толкова малоумно изказване, мислене и начин на живот - без смисъл !!!
Аз ще ти кажа че смисъл има във ВСЯКО ЕДНО НЕЩО на земята, било то одушевен или неодушевен предмет ! Дори във теб има смисъл ( колкото и кух да изглеждаш ) за хората които търсят смисъла във живота, а той е че от теб могат да вземат ПРИМЕР в живота - какви НЕ ТРЯБВА ДА БЪДАТ, т.е. ти си човек който няма цел в живота, нито се бори за нещо СМИСЛЕНО във този живот, ти си човек който се води по течението на дявола, който яде, пие и хленчи по цял ден без да му пука какво ще прави на следващия ден, дали ще зависи от някого или не - все му е тая, важното е да оцелее, докато умре. Ето това е много добър пример за всички останали - какви НЕ трябва да бъдем.
Всеки човек сам избира дали да си постави граници като теб, или не. Възможностите за всеки един от нас са БЕЗКРАЙ, всичко зависи от самите НАС, дали ще изберем да просперираме/развием, духовно или физически, или като Теб (27номер) да престанем да се борим и търсим по доброто в този свят. Съжалявам ви такива, но се надявам Господ, или там който и да е, да ни помогне (макар и да знам че сами ако не си помогнем, няма кой друг да ни помогне, колкото и да сме вярващи), казвам го за хората като теб, надявам се поне да имаш вяра в Господ, за това са и религиите, ако не намираш смисъл в живота и нямаш за какво да живееш, вярвай в Господ и живей заради Него, ако не заради теб самия и родителите ! Живи и здрави !

94.   Мисълта заражда живот.в тоя ред на мисли живота е материализирана мисъл.

95.   Самият факт, че търсиш смисълът на живота и, другият подобен факт, че не си единствена доказват, че такъв смисъл има.
Ако света беше безсмислен нямаше да има смислени същества толкова целеустремени към намиране на смисъла.
Както животът е в самия живот така и смисълът му е в самият смисъл основан на умението да израстваме като добри и полезни космически същества.

51-81 от 81