Споделена история от Тинейджърски

Харесване на собствената си външност
Привет. Аз съм момиче на 15 години.
Когато някой човек не се харесва, другите му казват, че ако не се приема такъв какъвто е, няма как и другите да го приемат по същия начин. Т.е. ако ти не се харесваш и другите няма. Добре, когато ми ги казваха тези неща, реших да се променя. Отслабнах, промених си косата, както и стила на обличане, грим, ала-бала и започнах да се харесвам. Разбира се самочувствието ми си имаше граници и в никакъв случай то не беше високо, но въпреки това... след време хората започнаха да ми казват, че се изхвърлям твърде много, че не съм нищо особено, че изобщо не трябва да имам самочувствие като те самите преди време ми казваха, че трябваше да го повдигна, за да се харесвам на другите. Е, какво стана? Защо по дяволите хората са толкова злобни същества ? Казваха ми, че ако не се харесвам няма как и другите да ме харесват... Е, аз започнах да се харесвам и те ме намразиха. Какво е това? Защо първо казват едно, а след това друго?

Сигурна съм, че самочувствието ми си е нормално, според мен няма нищо лошо това да се харесвам. Но не знам с какво другите се дразнят от това като те самите ми помогнаха да се променя, казваха ми, че като започна да се харесвам всичко ще е наред и другите ще ме харесват. Е, явно трябва да си остана без никакво самочувствие, защото хората са отвратителни след като изглеждаш по-добре от преди и биха направили всичко възможно, за да ти смачкат самочувствието и станеш пълния тард като преди.
Не искам съвети, просто исках да споделя.

Коментари

1.   Мила с времето ще разбереш, че хората са отвратителни и егоистични. Когато видят, че някой е щастлив, в хармония със себе си и се харесва правят всичко възможно да го смачкат, защото просто техния живот не струва. В случая е много добре, че си си възвърнала самочувствието, сега ги накарай да те уважават, ако щеш и да се страхуват от теб. Не гради самочувствието си само на външен вид, учи, чети, образовай се на различни теми и подминавай такива коментари като техните. Няма нищо по - впечатляващо от красива, възпитана и интелигентна уверена дама.

2.   Завист се нарича, според мен. Имах една такава "приятелка", която ми казваше "Не се прави на такава каквато не си", а като ме видеше ми казваше "ооо красавицата ми". Завист му се вика явно! Абе, бъди такава каквато искаш, това е моят съвет!

3.   Aко човек сам не си вярва, няма как другите да му повярват. А относно въпроса ти, замисли се дали "приятелите" ти наистина са такива.. :)

5.   Да ти кажа ли какъв им е проблема на тези? Завистта! Защото ти си по хубавата, вече почнаха да те хранят нали? Винаги е така, предлагам ти да изхвърлиш тези ''хора'' от живота си и да се водиш с тези който си те харесват и уважават.

6.   Може ли все пак да ти обясня? Хората са такива, не може да се харесваш на всекиго, не е честно, защото често средата ни е погрешна и ни съдят заради това, което сме. Но все пак, ако ти се харесваш, това ще е единственото важно нещо, нали така?

Може би си се изхвърлила прекалено на високо, може би си се променила толкова много, че вече не си същия човек. Помисли ли за това? Имам една приятелка, до преди година беше в топ 3 на най-свестните хора, които познавам. Е, да, но започна учебната година и тя тръгна да ходи с хора, които преди не одобряваше. Е, смени си стила, започна да се гримира, темите ни се сведоха до - колко момчета я заглеждат, как и се размазала спиралата, кой какво е казал/направил. Не, естествено нямам проблем, че се гримира, че отслабна и си промени стила. Имам проблем, че вече не е същия човек. Самочувствието и не се промени много, не стана без покритие, но просто се промени коренно и си искам приятелката, но нея вече я няма.

Схващаш ли, какво се опитвам да ти обясня? Последните 3 години и аз се промених доста, разкрих се през света и спрях да гледам земята. Започнах да се харесвам, да се чувствам уверена в кожата си, защото носех неща, които харесвах и правех неща, които ме караха да се чувствам добре. Знам за какво става въпрос, тъкмо да се харесаш и да си помислиш, че си красива и нещо те сваля долу рязко. Имаше един гаден период за мен, на практика имах нужда да се гримирам, за да се чувствам добре и имах нуждата да облека нещо ново, за да може стойката ми да е изправена. Тогава дойде нов ученик и той ме помисли за една от звездите в училището. Ето това ме свали ниско долу и ме накара да разбера, че не е редно да прекалявам толкова. И тогава се харесах без грим и прическа, тогава разбрах, че важното не е да се погледнеш в огледалото със всичките си украшения и да се харесаш, а да се погледнеш гола, без гримове, без прически, без нищичко и да знаеш, че човека, който виждаш е красив и може да се справи с живота си.
И.

7.   Ти пък защо се влияеш от хората около себе си? Така и не се научихте, че вие сте си вие. Защо вечно трябва да слушате околните. Много ясно, че когато имаш ниско самочувствие ще те съветват да го повишиш и обратното. Когато е зима човек иска да е лято, когато пък е лято тъгуваш за зимата. Да, не е лесно да вдигнеш глава и да вървиш само напред, но това е целта - да е трудно, за да се приспособиш към живота. Не може всичко да ти идва на готово. Ама хайде, ти си в пубертет, простено ти е!