Споделена история от Тинейджърски

Американският или испанската?
Приета съм в американския колеж. Балът ми ще стигне и за испанската. Въпросът е кое училище да избера?

Коментари

1.   Американската, разбира се - до колкото ми е известно те дори изкарват най-висок успех на матурите, а и без английски си загубен в днешно време, но не езикът е важното (английски всеки научава), а по-скоро културата, начин на работа, мислене, което ще ти помогне много за напред, защото американската култура е водеща и ще остане такава в следващите 20-50 г. (китайската никога няма да стане универсална)...да не говорим за програми за продължаване на следването в САЩ, където са най-добрите университети, както и да го въртим.
Испанската култура и език принадлежат на миналото, според мен. И в Американската като втори език можеш да учиш испански, но не си проваляй бъдещето с първи език испански и с изучаване на една умряла култура и начин на мислене. Ти южняшкото си го имаш вече, важно е да се пречупиш, за да станеш успял човек един ден, а в испанско училище не виждам как ще стане.

2.   Препоръчвам ти Американският колеж. Малко хора имат финансовата възможност да учат там и ако ти имаш този шанс- не го пропускай. Осигурява ти перфектен английски, можеш и испански като втори език да научиш, отлично средно образование и безброй извънкласни дейности, които ще оцениш по-късно, ако кандидатстваш в университет в чужбина. Също така ти осигурява и почти сигурен прием в американски колеж след 12ти клас при наличието на висока диплома. Нещо, което моята държавна езикова гимназия, не успя да ми осигури. Ако устоиш и на американизирането на мозъка, на което те подлагат там ще си супер.

3.   Испанската естествено защо изобщо се чудиш. Този език е един от най-разпространените в света не се говори само в Латинска Америка, Португалия и Испания, а и в много други държави се учи в училищата и е официален език. :)

4.   Разбира се че Американският.

5.   Номер 3, личи си, че не си се насладил на образованието на която и да е от двете гимназии, защото не знаеш, че в Португалия се говори португалски (не испански) и в Латинска Америка няма какво да прави човек, ако не иска да става дилър на кока де.
Така погледнато най-говорим е китайският, но това далеч не е езикът на бизнеса и науката, а в 21 век се е наложил американският английски, следван от немски/руски, френски. Испански се учи и се говори да в САЩ, но там хората вече си знаят английски, а и няма какво да се върти и сучи - в науката не се говори испански, хубаво е в южните щати да го знаеш... но ние живеем в Европа - тук най-силната икономически страна е Германия (немски), а английският е официалния език в наука, бизнес и общуване изобщо... после идват немски, руски, френски и чак тогава испански за най-ученолюбимите и хора с интереси към стари/умрели/красиви/рядки езици. Красив език, определено, но не може да те храни като пораснеш и мама и тати спрат да купуват хляба.

6.   E да, Американският е по-добрият вариант, обаче се притеснявам:
-че няма да ми стигне времето за учене(училището е от 8:15 до 15:15 всеки ден, а след часовете има задължителни извънкласни дейности{трябва от 9. до 12. клас вкл. да се покрият минимум 75 часа годишно}), което значи да седя до към 5:30, а понеже живея във село Волуяк, ще се прибирам в 6:30/7:00ч т. е. кога да уча, кога да ям, кога да спя и т. н? ;

-че ще изкарвам лоши оценки, защото когато документите ми пристигнаха, пишеше, че до 59% на тестовете се пише 2-ка...

от Авторката

7.   В частно училище не е като в българско училище. Уча в Германия и колегите ми се изумяват от факта, че се очаква от ученици да вземат нещо в един ден и на другия ден да го знаят. Такава система във все по-малко държави се среща вече. В американските училища се набляга на практика най-вече и много упражнения. Ако си концентрирана, би трябвало още докато се предава да си го научила и да сте го отработили даже...
Ще има някакво учене и вкъщи, разбира се, и много домашни за писане, но помисли в перспектива. Още от сега ако мислиш кога това, кога онова ще свърша, по-добре си отиди в Испанската и се радвай на разбитата образователна система, гладните си учители и никакво практическо приложение на това, което учиш. В крайна сметка- в 12ти клас ще се окажеш само с един гол език.

8.   И на мен ми предстои този избор и не мога да реша. От една страна американския има база, съвсем други методи на обучение и тн от друга обаче си мисля, че е по-добре първият ти език да не е английски. Мое мнение.

10.   Ама че са неосведомени всички, залагащи на испанската. Аз съм жена на 20 г., учих в Американският и съм МНОГО доволна. Да, учеше се, да, имаше изисквания, но това, което ми е дал Американският никое друго училище не би могло да ми го даде. Втори език учих френски, трети - немски. И двата ги знам перфектно, за английски да не говорим, там вече и акцент съм си изработила, и британски, и американски. В момента съм в Америка и уча в Харвард за адвокатка. Правете си изводите.

Ж20

11.   Американският много пропадна, вече не е същото, пълно е с богати надути дечица и ако нямаш МНОГО пари си изолиран. Казвам го, защото имам приятели там. Не се набутвай. В испанската нивото също е много високо, учителите и децата са добри.

12.   157 ГИЧЕ ! :)