Споделена история от Тинейджърски

Срамувам се от себе си
Здравейте! Не мисля, че има нужда да се представям или каквото и да било... Днес излязоха резултатие от външното оценяване по български език и математика за 7 клас. Бях решила да кандидатствам в езикова гимназия, по български език имам 5, 500, а по математика 2. Отчаях се, преди не ми пукаше толкова, но сега съжалявам... Как да постъпя? Какво да правя? Нашите не ми се караха, казаха ми, че е окей и мога да кандидатствам след 8 клас. Обаче аз се чуствам ужасно :-( Езиците ми вървят, не виждам как бих учила в по различно училище.... ( А след 8ми не може да се кандидатства точно в езикова гимназия) Мислите ли, че е толкова фатално? Просто имах нужда да си го споделя с някого, стрях ме е да кажа на ''приятелите ми''.... най-вероятно ще ми се подиграват и тем подобни. :-(

Коментари

1.   Спокойно! /прегръдка/ На всекиго ми су случва да не се справи по най-добрия възможен начин, вероятно просто си се притеснила или са се паднали по-увъртяни задачи... По правописа и пунктуацията ти съдя, че не си проста, така че не се притеснявай. Всъщност кандидатстването да зависи основно от един единствен изпит е тъпо, защото много хора се притесняват и не успяват да покажат действителните си знания... Може да отидеш във хуманитарна гимназия с езиков профил и просто да залягаш повече на учението, да се занимаваш малко допълнително, да развиваш обща култура/Мисля че именно с това се различават езиковите от другите/ и така когато ти дойде време за кандидатстване ще си вземеш изпитите и ще влезеш в хубав университет. За университетите поне можеш да с епробваш няколко пъти за да влезеш, а и има доста хубави университети с добри специалности, които не изискват прекалено високи оценки. Гимназията, колкото и да го втълпяват някои родители не децата си не е предпоставка за добро бъдеще, всичко си зависи от човека, неговите мечти, воля, креативност и тн. Важното е да не си разваляш самочувствието, до не се самообвиняваш твърде много и да не забравяш, че една затворена врата отваря други-може да попаднеш, например, при добър учител, добър клас и тн. Може дори да срещнеш любовта на живота си в гимназия, която не е езикова!
15 годишно момиче

2.   Хич не съжалявай за езиковата, била съм в такава и е такъв тормоз, че ти е бедна фантазията. Спокойно, можеш да научиш език и на частни уроци или курсове. Особено ако си от по-голям град има много възможности. Мисля, че за момента е по-добре да наблегнеш на математиката, да не оставаш някоя година на поправителен. Просто отделяй всеки ден по половин час за математика, трябва да свикваш редовно да решаваш задачи, да ти се изяснят основно нещата, че иначе как ще ги изкараш годините до 12 клас...

3.   Не трябва да се срамуваш от себе си и да падаш духом. Това, че имаш 2 по математика е само временен неуспех, пък и не всеки е силен по този предмет. Когато аз бях в седми клас също исках да съм в езикова гимназия, но изкарах ниски оценки и балът ми стигна само за ПМГ. Не завърших езикова гимназия, но и не съжалявам, така е трябвало да стане. Истински важното е след като завършиш училище...

4.   По български имах 5, 55, а по математика 3, 00.. бях доволна, въпреки че въобще не ми върви математиката, но очкавах да имам 2 и също като теб много се притеснявах. Да, щеше да е добро, щом толко не разбираш да се опиташ да препишеш колко да хванеш някоя 3, но не е фатално. Ти продължаваш средното си образование, просто ще влезеш в профилирана паралелка една година по-късно. Вярно първо може да не стане да влезеш там, където искаш, но опитай, а и дори и да не стане, след време винаги можеш да се преместиш. Не се отчайвай. Не ти е толкова сериозен проблема, всичко ще се оправи.

5.   Ами то и аз ще кандидатствам в Езикова гимназия,но и на двата изпита искрах 5.Съветът ми е не дей се отчайва !Кандидатствай след 8 клас,но наблегни повече на Математиката.През лятото можеш да ходиш на уроци.
Желая ти успех!

7.   От автора: номер (1) благодаря ти много :) Аз също помислих добре и осъзнах, че щом е станало така значи така е трябвало. Само една точка ме дели от 3-ката.

9.   Все едно чета за себе си... мила и аз съм 7ми клас и аз получих абсолютно същите оценки като твоите.. По принцип аз никога не съм била добра по математика но не и толкова зле колкото се представих на матурата винаги съм била на ниво 4-5 по математика, а по другите предмети съм пълна отличничка на останалите матури имам само 6ци, но проклетата оценка ми провали кандидатстването аз също исках в езикова гимназия, тъй-като в английския език съм много добра.. Първите дни след като разбрах оценките си (по-точно оценката си) бях в като депресия, защото знаех че приятелките ми ще бъдат приети там където искат, а аз трябва да остана в старото училище и да кандидатствам след 8ми клас, но просто не мога да го приема.... :(