Споделена история от Тинейджърски

В търсене на подходящата работа..
Здравейте!

За пръв път пиша в този сайт..

Моят въпрос е следния - Момиче на 18 г. съм и ми се иска лятото да започна работа, проблема е там, че не знам, какво!? Мислила съм да работя в някой супермаркет (като, какво точно не знам) или промоутър.. Искам да е непълно работното ми време.. Просто ми кажете към коя почасова работа да се насоча, според годините ми.

Моля, търся съвет, а не нечие остроумие. Благодаря.

Коментари

1.   Здравей, авторке. Може да се насочиш към бързите закуски, по морето и планинските курорти, такава работа има много. Следи обаче за това дали ти се плащат осигуровки и дали ще имаш поне един почивен ден в седмицата. Бъди много бдителна към работата си, защото на твоята ранна възраст, а и като тебе без стаж, всеки работодател с лоши помисли може да те подведе. Надявам се това да не стане. Внимавай обаче много. За начало може да опиташ при близки, ако имаш такива работодатели или поне да започнеш с близка причтелка или причтел, ако имат желание да започнат с теб. Така може да си по-сигурна в чужд за тебе град и да имаш някаква опора. Ако си сръчна може да пробваш като сервитьорка или да помогаш в някой ресторант, знаеш че пред ресторантите наемат такива млади, симпатични и приветливи хора, да привличат с промоции клиенти. Успех!

2.   На 18 си, т.е. годините ти позволяват да работиш всичко. Обаче не те съветвам да работиш в супер маркет, освен ако не работиш на каса, защото другото е свързано с местене на доста тежки неща.
По-добре си потърси работа като продавачка в някой магазин за дрехи или обувки, там често се работи на смени, така че ще има достатъчно свободно време. Като наближи още малко лятото и хората почнат да излизат в отпуски по магазините почват да се появят обяви, че търсят хора за работа. Влизаш и питаш какви са условията и ако не те устройват даваш към следващия магазин. Успех! И свиквай, че това с намирането на работа не е толкова лесно. А и още нещо, щом искаш да работиш почасово и само за лятото има доста голям шанс да не си с договор и заплатата ти да е смешна.

3.   На бензиностанция е добра опция. Падат здрави бакшиши! Аз редовно оставям по 50 ст. за помпане на гуми и евентуално за почистване на предното стъкло. 100 такива да минат за ден - ето ти 50 лв. на ден чиста пара. Или над 1100 лв. на месец без данъци, без нищо! Заплатата - отделно.

4.   Номер 3, само че не минават 100, а 3-ма, 4-ма. (от тези с бакшишите). Да не говорим, че дори да имаш желание да дадеш, служителят може да ти е сипал бензина и докато чакаш на опашката, за да платиш, него са го викнали в склада да разтовари. Бензиностанциите не работят 22 дни по 5 дни седмично, а постоянно, дори денонощно, което ще рече, че ще е на смяна 2/2 (най-вероятно). Тогава се падат, не 22, а 15 дни месечно. Отделно 1/3 отиват за нощни, където пък със сигурност няма кой да ти даде бакшиш. На всичкото отгоре тя е девойка и със сигурност няма да я сложат да мие стъкла и да пълни бензин, а най-вероятно на бар, или на каса.

6.   Като бях на твой години работех лятото в една детска езикова занималня. Сутрин имаха часове по езици, а следобед аз и една колежка ги водихме по паркове и се занимавахме с тях.
Ана

7.   Промоутара е добра длъжност. Ако си красива стани манекенка.

8.   Номер 3 ако се изкарваха по 1100 на месец само от бакшиши всеки щеше да работи на бензиностанция. Аз имам съученици които лятото ходиха на морето да продават царевица (тия дето викат по плажа) Не съм ги разпитвал за подробности, но ако ти харесва да ходиш на море можеш да поразпиташ някой

9.   номер 3 - каква бензиностация, тя е момиче? И това "100 да ти минат на ден" прелива малко в сферата на фантазиите, ама айде....

10.   Бензиностанцията не е добра опция, майка ми работи на такова място. Сега е управител на бензиностанция и пак не е много добре.
Нейните смени бяха 2 дневни и една нощна. Няма делник, няма празник, няма събота и неделя. Работила е на Нова година, Коледа, Великден.. Освен това работиш с неща, които не е желателно да се вдишваш, цял ден се занимаваш с някакви идиоти (повечето са такива, тя много често се е връщала ядосана) и изобщо не взима 50 лв. на ден чиста пара. Останали сте с грешно впечатление за това колко "хубаво" се работи в бензиностанция.
Ако работиш в заведение за бързи закуски (MC donalds, KFC и т. н. ) мисля, че след това бързо ще се откажеш от тях, виждайки как ги приготвят, но е по-добър вариант от бензиностанция.
Колкото до заведенията, лятото по курортните градове трябва да има доста работа, може да се пробваш и там.

11.   Ако си от Варна или Бургас ти препоръчвам за лятото някъде из туристическите курорти край морето :) В някой хотел тамън сега набират работници като например на Златни пясъци, Обзор, Слънчев бряг, Свети Влас и т. н. Може да почнеш в някой хотел примерно като сервитьорка, барманка и т. н. ако знаеш езици още по - добре. Освен заплатата се вадят и добри бакшиши :) И това е надявал съм да съм помогнал и късмет :)

12.   Кажи какво можеш да правиш? Как си с Photoshop например, или с adobe illustrator? Ако ги чаткаш г/д можеш да се пробваш нещо с дизайн.. или в някое фото да бачкаш например. Виж в джобса какви обяви има според уменията ти. Така без да си казала какви са не мога да те съветвам нищо.
Желая ти успех все пак.