Споделена история от Тинейджърски

Искам да живея и успея в България? Много ли искам?
Аз съм момиче на 19 години. Имам голям проблем. Обичам родината си безумно много, защото се индентифицирам с нея. Семейството, приятелите, улиците, града, земята, предците и някъде там аз. Необяснимо е и надхвърля всякакви аргументи за това колко зле се живее тук, колко безнадеждно гаден народ сме, корупция, мизерия, бедност и т. н. Просто не мога да го приема това и няма и да се опитвам. Ще е все едно да намразя и оплюя себе си и семейството си, както и всичко, което някога съм била. Като малка никога не съм приемала или осъзнавала, че живея в бедна, неуредена страна. Не се интересувах от политика, от злословие и се чудех на хората как може да не обичат България. Та това са те, ние, нашата земя. После започнах да раста и да виждам недостатъците, но още пазех тази любов. След това дойдоха зимите на моето недоволство. Започнах да чистя улиците откъдето минавам ( понякога и другаде), неуморно. Да пускам жалби до общината, да се обаждам. Просто не можех да проумея как на другите не им пука. Аз така не мога да живея. Видя ли нещо мръсно, разбито- страдам. Разваля ми се деня. Депресирам се. Все едно това съм аз-приемам го лично. В училище се опитвах да оправя стаята ни- да лепя постери по мръсните стени, да разкрасявам, да подрецдам, да нося украси от вкъщи. Половината от хората ми се смееха на ентусиазма и на глупостта. На къртовския труд и на губенето на време и нерви. Някои много ми се радваха, но пак не вярваха в това, което правя. Семейството ми-те абсолютно не одобряваха и имахме много скандали за това, че чистя улиците и градинките. Но не се отказах, и кампнаии писах, проекти. Кметове ме каниха, изпълняваха жалбите ми. Но пак не се променяше достатъчно града ми и страната. Вече 5, 6 години ме боли. Пътувала съм къде ли не, с какви ли не хора не съм се запонавала. Общувам си перфектно с тях, имам връзка с чужденец. Знам какво е навън. Но искам тук! Не заминах за Англия да уча там. И заради пари и заради нежелание. Боли ме при всяка лоша новина, при всеки загинал българин, при всяка обида. И искам да остана тук, да останах хората тук. Да се раздвижим, да се развием и да сме щастливи тук. Мечтая да стана кмет на столицата, а някой ден дори и премиер. Защо ли? Защото безумно много обичам България, искам да съм тук, да помогна на всички. Не си въобразявам, че става лесно. Даже много ме е страх, че ще ме убият ако искам един ден да вляза в политиката с добри намерения. А и хората няма да вярват в мен, в себе си и мразят България. Ходя до Румъния и ме боли да видя как те се развиват а ние не. Завиждам им, но по-скоро благородно. Въпроса ми е, и искам само онези, които не мразят България да говорят :) Вярвате ли в това, че обикновен човек, като мен, с много мечти и истинско желание(макар и липса на знания в момента), подкрепена от народа- може да застане начело и да помогне на страната. Без купуване на гласове и прочие гнили практики. Как? Надявам се да уча журналистика в СУ. После с тези знания мога ли да вляза един ден в политиката. Дайте съвети. Аз още сега, на 19 искам да вдигна врява. Как се прави подписка, петиция.. Аз съм и член ан дружество, имам идея за това как да оправим тротоарите в София и в страната, че са ужасни- как да съберем подписи и за официална подписка и т. н Вие подкрепяте ли такива като мен? Има ли надежда за мечтите ми и за България? Моля ви, пуснете темата защото ме изяжда и ми помогнете със съвети! Благодаря.

Коментари

1.   Има една приказка - една причка пролет не прави, но аз не съм съгласна. Има доста такива птички, между другото, като теб, особено сред младите.
И все пак те съветвам да отидеш да учиш в чужбина, ако искаш да промениш действитлено нещо и имаш тази възможност, разбира се. СУ е много добър втори избор, но там рискуваш да се превърнеш в продукт на едни поколения и хора, повредени от комунизма - професорите масово са били в ДС и т. н.
Аз самата завърших в чужбина и се прибрах след това в България. Имам също идея да влезна в политиката, но в момента чакам - чакам да натрупам практически опит в реалната икономика, връзки (социални контакти), наблюдавам какво се случва.
Ти сега си на 19 г. и в момента е много важно какво образование ще придобиеш. Управлението на страната се извършва от хората над 40, дори над 50 г.! Ти имаш едни 20-30 г. да се развиеш като личност и да дойде твоя ред да променяш нещата.
Не се притеснявай иначе, има много птички като теб, които ще дойдем в следващите 10 г. на власт, но сме още малко млади и неопитни, а кадрите от комунизма са лапнали здраво кокала и имат своите постоянни избиратели. След 5-10 г. нещата ще стоят съвсем по различен начин, камо ли за твоето време.
Аз поне имам шанса да си спомням за комунизма и да знам, къде се крие семенцето на сегашното ни изкривено общество, но съм видяла и промените в последните 10-15 г. Старите никога няма да се променят, те са израстнали в една система, в която девизът е бил „Държавното е ничие“, в която да се краде държавна собственост е било национален спорт.
Преди 15 г. положението с мръсотии и вандалщина беше много по-страшно. Сега що-годе сме на нивото на страни като Италия по този показател, но действитело ще са нужни десетилетия, за да се култивираме като общество. Ако имаш желание, енергия и призвание да работиш в тази насока, замини да учиш в чужбина и се върни след това с опита и знанията си или ако нямаш тази възможност, учи у нас, но си отваряй очите на четири и не вярвай на всичко преподавано в университета от хората, които ни завещаха тази опоскана държава. Иначе България е предизвикателство, защото крие големи възможности за развитие и аз лично живея с уводолствие тук, където има още какво да се прави и с малко усилия се променя много. Да живееш в една вече уредена и богата страна не е интересно, а и не предлага възможност да се докажеш, промените стават бавно и с много усилия, а за млад човек да успее е още по-трудно, защото старите действително са успели хора, направили много.
У нас конкоренцията от страна на по-възрастните и опитните е смешна. Те са се оплели в разни октоподи, крадене, взаимни тайнички и само е въпрос на време да се самоунищожат, защото са продукт на една система, в която да работиш е било едва ли не изключение.
Не се оставяй хора с изкривени ценности да ти унищожават идеите и амбициите. Продължавай с проектите си и не се срамувай (то няма и за какво) да презентираш идеите си пред хора с власт (кметове, училищни директори, директори на предприятия). Особено чистенето не струва много, а резолтати големи.
Предложи на доброволни начала да координираш например бригади с временно заети в общината, които всички виждаме как по цял ден се чудят какво да правят и обичат да лежат по градинките.
Освен това можеш да помолиш строителни и др. предприемачи за помощ/дарения на бои, материали за боядисване на пейки, огради и т. н. както и да направиш своя група във Фейсбук, където да организираш хората. Гордей се с това, което вършиш и не се оставяй хората, на които не им дреме да те отказват. Остави такива да висят всяка вечер пред ТВ-то или по софрите, а ти бъди птичка, защото точно такива като теб ще управляват тази страна след време.

2.   Здравей. Има надежда за Майка България. Ние младите сме бъдещето и надеждата на тази велика страна и земя. Ние трябва да я съхраним и запазим за нашето и бъдещето поколение. Но, тук идват вече другите проблеми които имаме не само в България, а на цялата ЗЕМЯ. Проблема е голям. Проблема на България не са само тротоарите, а голямата БЕЗРАБОТИЦА, голямата МАФИЯ( най-вече ГЛОБАЛНАТА МАФИЯ, Ако ме разбираш ). Темата е дълга и голяма. Аз живея в България и ми става много тъжно и мъчно, как разпъват на кръст малкия и обикновен човек. Изпиват му силите на макс. Но, винаги има изход и то зависи от всички хора не само Българи. Проблемите са много, много големи.. и най-жалкото е че ние ги виждаме и нищо не правим. Като едни овце сме които ни стрижат...това е. Има будни хора като нас и горе главата. Ще дойде този ден, когато ще смачкаме тази анти - човешка, хуманна и социална политика наложена от правителството в сянка. ;) Искаше ми се поне да те познавах и да направим нещо полезно за България. :)

3.   Ти искаш да останеш в българия, защото сигурно си от заможно семейство. Сигурно не знаеш какво е да седиш гладна с дни, не знаеш какво е да си отънал в заеми и дългове и да се чудиш кое по-напред да платиш, не знаеш какво е да се подлагаш на унижението всеки път да търсиш заеми от съседи с надежда, че ще ти дадат поне 5 лева. Но българите в чужбина знаят! Българите като теб са много малко, може би 1-2 процента максимум, така че не се надявай, че българия ще се оправи, особено с такива политици. Тук образованието и здравеопазването са много занижени, заплатите са ниски, престъпността е висока, икономиката е слаба. Кой нормален човек ще остане в тази държава българия?

Pete

4.   Браво, момиче! Радвам се, че още има млади хора, на които им пука за родината! Аз имам също за цел да оправя по някакъв начин родината ни.
Дано да успеем!
Момче на 19

5.   Момче, 21
Евала за родолюбието! И аз мисля като теб, макар може би не в толкова силна степен! Считам, че шанс за България има и че страната ни ще преуспее. Може би бавно, но славно - неслучайно я има тази поговорка.
Относно въпроса ти - да влезеш в политиката - все още ти е рано, според мен, първо трябва да поживееш повече, за да можеш да видиш повече недостатъци в институции, механизми и прочие, да натрупаш опит и познание как да ги поправиш, и евентуално тогава, когато неимоверно ще си и по-уравновесена личност, може би да помислиш за политика. Но именно на такива пламенни хора като теб считам ще се дължи, а и вече се дължи, пътуването на страната ни към по-доброто!
Браво!

6.   Нещо драматизираш ми се струва.. Кой ти ги наговори тези глупости?! Стотици хиляди хора успяват, защо не и ти?
Всъщност тук се живее много добре, ако успееш да си подредиш живота правилно, както и навсякъде, междувпрочем...

7.   Виж, не идентифицирай града с България. Града е едно ненормално образование върху земята, там всичко е вън от хармония, защото хората са вън от хармония. Te са загубили истинският досег с природата, с нейните сили, загубили са природната си интуиция. Отделно тежката мисловна атмосфера над града и електромагнитния смог ги смазват.

Ето това е истинската България: http://kolibka.com/search.php?q=bulgarien
Но от прозореца на панелката не можеш да я видиш. Трябва да се махнеш от града, от матрицата.

За да направиш смелата крачка на излизане от матрицата трябва първо да стигнеш повратна точка в живота си, в която наистина да прозреш, да осъзнаеш цялата безсмислица на съществуванието си. Онова безумие, наречено живот с което са те из-насилили да се съгласиш още като дете и безропотно да следваш цял живот. И най-жалкото е, че безгласно си приела споразумението, което някога и нашите родители са приели от техните -- задължението да се превърнеш в консуматорска единица, в сериен номер, в чарк от машината, в ЕДНО НИЩО. Да, човекът, венецът на творението, магическо същество с неограничени способности се предава на страха и невежеството!

Резултата го виждаме - човекът се изживява като елементарно животно, с първосигнални инстинкти: да осигури храна, дом, да остави поколение и да умре. В този дух минава живота на хората, било на село или в елитен квартал на София.

Всичко това го видях през годините ми отвъд океана. Смятах, че щом хората в Америка НЕ живеят с мисълта за насъщния ще са по-хармонични и развити духовно. Уви, точно обратното е. Пълно отчуждение и упадък. Разхищението на природата, консуматорството, тоталната промивка на мозъци - всичко това ме отврати тотално. Там най-ясно се вижда същината на матрицата, манипулацията и умишленото затъпяване на хората. Илюзията, че с пари можеш да купиш здраве, щастие, дълголетие.

Истината е, че на човек му трябва много малко. Стига да реши да се пребори със страха.

ОСЪЗНАТИЯТ живот сред природата те поставя в нов ритъм. Тук вече следваш това, което ти диктува интуицията, усета. И изведнъж се оказва, че винаги това, което усещаш е най-правилното за тебе и околните. Че това, което се случва с теб и близките ти е най-доброто. Това за мен беше

откритие номер 1 - човекът е част от природата. Банално звучи, но колко всъщност го осъзнават, а? Когато наистина заживееш и работиш като част от нея, тя ще те дари с всичко, за което цял живот си мечтал(а) - здраве, сила и щастие. Жалко е, че хората се опитват да ги постигнат, гонейки призраци цял живот... Следващото на което се натъкваш е

откритие номер 2 - истинските неща са винаги прости. Отново, колко елементарно звучи, но каква сила има в тази истина на фона на сложният живот в гр-Aдa. Истинският живот, щастието ни, здравето, парите, ако щете се, крият в простите неща. Бебето няма нужда от памперси, пудри, шампоани, биберони, пюрета, бебешкa количкa и т.н. Здравата жена няма нужда да ражда в болница. Здравият човек няма нужда да поврежда и задръства тялото си, а болния няма нужда от сложните апаратури и армиите от доктори, ако се вслуша в себе си и възстанови хармонията си със Вселената и природата. А стане ли това, човек

открива и най-поразителната част от себе си - ние сме магически същества на чиято воля и намерение се подчинява цялото битие, стига да е в резонанс с Божията воля. Веднъж осъзнаеш ли това, вече няма НИКАКВО значение какво правиш, в родово имение или панелен блок живееш, в какво вярваш или не вярваш, какво ядеш или неядеш. Нищо не е по-важно от другото в един свят който ти сам(а) твориш.

8.   От журналистиката в политиката... НЕ. Че ще си останеш в БГ ще си останеш... В чужбина с подобни филмарщини никой за нищо няма да те има. Аз живея в Норвегия от 5 години. Тук уча, работя и т. н. И няма да се върна в България, въпреки че родителите ми са там. Няма да се върна, защото е пълно с хора които не знаят какво искат и се борят само за това кой да открадне повече!!! Та от това което чета, мога да ти кажа само... приземи се! Имай реална представа за света около теб. Дали в чужбина дали в България, с такива нереални цели само ще се разочароваш. Вземи се в ръце, иначе ще затънеш. А ако искаш действително да помогнеш на страната, просто работи съвестно в каквато и сфера на дейност да си. (фармацефт, лекар, адвокат, журналист и всички останали). Това е от мен. Успехи, и малко слез на земята докато е време.

9.   Как да успееш тук в българия, като няма възможности за реализация? Сигурен съм, че ако заминеш в чужбина, после няма да искаш да се върнеш тук.

10.   Напълно те подкрепям. Точно хора като теб са ни нужни- които не са егоисти, остават, рискуват и хвърлят сили тук, в България. И аз ще направя това. Макар че някои ме смятат за глупачка, проваляща бъдещето си. Но имам въпрос, авторке. С какво те грабна твоя чужденец, защо такава патриотка като теб избра него? Не мисли, че имам нещо против, просто ми стана интересно. Бъдете щастливи, дано и той заобича България, дано скоро тя стане едно наистина хубаво място за живот!

11.   Напълно нормална си си, ти си един истински НАЦИОНАЛИСТ!!! Аз съм момиче на 16, аз също искам да живея, работя тук, да си намеря български мъж, не искам по никакви чужди държави да живея. Тук ми е всичко. Тук принадлежа. За мен е голямо постижение, че чак и кметове са те викали, пътувала си, изпълнявали са жалбите ти и молбите ти. Точно такива хора като теб ни трябват и ще се издигнем, в никакъв случай не се отказвай от мечтите ти! Продължавай, това е само началото.

12.   Напълно нормална си си, ти си един истински НАЦИОНАЛИСТ!!! Аз съм момиче на 16, аз също искам да живея, работя тук, да си намеря български мъж, не искам по никакви чужди държави да живея. Тук ми е всичко. Тук принадлежа. За мен е голямо постижение, че чак и кметове са те викали, пътувала си, изпълнявали са жалбите ти и молбите ти. Точно такива хора като теб ни трябват и ще се издигнем, в никакъв случай не се отказвай от мечтите ти! Продължавай, това е само началото.

13.   Нa твоятa възрaст си мислех, че ще " изям " светa.
После ме хвaнa гaстритa.... и минaх нa щaдящa здрaвето и животa ми диетa.
Дaли бихме подкрепили хорa кaто теб? ! В кaкъв точно смисъл?
Дaли бихме проверили aлтернaтивa ли си поне или не?
Нa мен лично, нямa дa ми е достaтъчно дa ми обяснявaш от трибуните кaк си почистилa квaртaлнaтa грaдинкa.
Пък и много си се филмирaлa нещо....
Отсегa си предстaвяш кaк ще те убивaт;)
Хaйде след 10 год. пиши пaк!

14.   Е как кой? Семейството и приятелите и цялото общество. Абе аз знам, че може да се успее, но аз не искам само АЗ да успея... искам хората около мен да са повече ок. Искам да живея в общество, което е гордо от себе си.. и да не е някакво чуждо на мен общество в което мога да се интегрирам перфектно, а да е моето общество в моята страна :) За това трябва да се влезе в калната политика.
Авторката

15.   България е една пропаднала страна. Евросъюза има нужда от нашия народ само за едно нещо - долно качество работници. Ние сме като държава от Третия свят. Искаш или не искаш. Това което може да се промени е да събереш знанията необходими за една платена работа в чужбина и да заминеш там. България е пробит кораб - не можеш да запушиш дупката, колкото запушваш толкова по-бързо се пълни. Няма смисъл от това което правиш. Погледни само за кой се трудиш - за бат Бареков дето от журналист и продавач на кебапчета влиза в парламента? Или за онези 200 и колко маскари натъпкани в онази сграда наречена Парламент на РБ. Така, че някои хора могат да успеят още няколко години да се уреждат криво-ляво тук, но истината е навън - в белия свят. На нас тука ни е скрита картинка Европа и така и ще си остане за жалост. Аз в тази страна която вече явно не е моя, тоест на българския народ няма смисъл да се боря за нея. Предците ни са се борили, но в крайна сметка не всяка кауза има смисъл.

16.   Дано успееш да превърнеш страната ни в едно по-добро място! Ако искаш някой да те пази от лошите, можеш да ме вземеш за вицепремиер или заместник-кмет. Както са тръгнали нещата и по това време ще съм безработен.

Понеже попита дали вярвам, че ще успееш - ако си толкова надъхана колкото звучиш тук, аз вярвам в успеха ти! Дали ще е лесно да убедиш народа да те избере? Ето това ще е трудната част, защото ми звучиш прекалено интелигентна спрямо сегашните ни политици и е вероятно потенциалните ти избиратели да те извадят от класацията, защото не могат да те разберат. Обичайно е за умните хора (не конкретизирам по народности и държави, защото проблемът е световен) да не са харесвани от не толкова умните и да получават всякакви обидни квалификации по свой адрес с цел да бъдат изкарани някакви случайно оживели на мъртвата си планета марсианци, които са слезли на Земята, за да ни завладяват и на които не трябва да вярваме.

17.   Бе и аз искам, ама господата управляващи не мислят така...

18.   :)))... :)))... :)))

19.   Благодаря на всички, които поощряват мечтата ми. Радвам се да видя, че имам съмишленици:) Прави са онези, които казват, че е нужно време. Разбира се. Аз признавам, че младежкия ентусиазъм и нетърпеливост ме тресе.
Номер 3- грешиш. Не съм от заможно семейство. Не мога да кажа, че ми липсва покрив, храна и някакви неща от първа необходимост, но заможни не сме! Живеем под наем, баща ми е задлъжнял и се чуди как да си оправи бизнеса. И мен ме обземал гняв и аз съм искала да се сдобия с пари и да си гледам кефа. Но уви-не става, искам тук. Нямам никакви проблеми с интеграцията- мен са ме бъркали за каква ли не заради русата коса, сините очи и нивото на английския. И какво? Не ми носи удоволствие. Именно за това искам да помогнем на България- за да няма такива хора, които се самоубиват от безизходица. Аз се чувствам лично виновна за всички тея мизерии(не е полезно за здравето никак).
8- Ъм... Добре, оценявам и уважавам мнението ти, че съм "филмарка". Нима не е присъщо на 19 годишните мечатели? А какво да съм.... изнасилен, очукан от живота, обрулен и сериозен възрастен вече? 13- а какво искаш да чуеш от трибуните?? Аз не съм трггнала още да заставам пред тях- както казахме има време. Но не знам какво искаш да чуеш... ако искаш продължавай да чуваш това, което винаги се е бълвало ;)
15-Уважавам мнението ти, но не мога да се съглася с теб-вижданията и ценностите ни се различават.
Номер 11- хаха защо съм избрала чужденец? Ми така се случи. Аз пътувам много по европейски проекти и се срещам с много хора. Даже повече връзки съм имала с чужденци- защо? Защото се разбираме доста добре, привличаме се, ... това, че обичам България не значи, че очите ми са затворени за разнообразието. Аз съм много отворен човек, обичам всички и уважавам всички личности от всякакви нации. Този много го обичам. И той обича България. Но не съм националист, това има твърде отрицателни конотации и е много крайно и политическо. Аз съм родолюбец- истината е, че просто си обичам страната. Обич и уважение.
Поздрави на всички- родолюбци или не! :)
Авторката

20.   Най ми е смешно, когато 15-20 годишни, които нямат и един работен ден в живота си, не са живели един ден извън домовете на родителите си и не са платили сами и една сметка да не говорим за нещо по-сериозно като изграждане на дом, семейство, кариера, бизнес, започнат да ми обясняват колко е хубаво в България и колко бляскаво бъдеще я очаква.

21.   Момиче, разсъждаваш много идеалистично и много романтично. Нормално е, на 19 и аз бях като теб. Повярвай ми, мръсните градинки са най-малкия проблем.

Покрай бизнеса си съм се нагледал на такива неща, че просто съм изгубил всякаква надежда, а аз бях по-романтичени по-оптимистичен и от теб. И това е масова практика, а не откъслечни случаи. Ако си честен, просто загиваш. Няма как да си конкурентноспособен с някого, който не плаща осигуровки, експлоатира работници и плаща рушвети, за да го скътават. Който си плаща и има връзки с кметовете или им осигурява вот на изборите (често с изнудване на работниците), взима и обществените поръчки. Е, как честния да успее? Как да получи поле за изява, как да снижи себестойността, от къде поръчки? Значи, аз мога да произвеждам по-качествено, но на никого не му дреме, след като не съм удобен и полезен на кмета. А на другия за какво му е качество, след като поръчката му е в кърпа вързана. Това е всичко друго, но не и демокрация и пазарна икономика. Тука си е комунизъм с пълна сила.

Казваш, искаш да си кмет или премиер. Значи и за двата поста имам преки наблюдения и съм много по-навътре в нещата от средностатистически човек. Повярвай ми, ако знаеш за какви бакии става въпрос, изобщо няма да искаш да се цапаш с гувна. Бедна ти е фантазията за какви извращения става въпрос. Ако си честна, просто ще те изядадат с парцалите, ако изобщо успееш да се докопаш до там. Или ставаш и ти мошеничка, или си вън от играта.

Ако дори и половината от откраднатите пари, бяха останали в икономиката, до сега да сме станали поне като Словения. Така че улиците са направо бял кахър.

Големият проблем е, че хората си траят, не търсят правата си и онези горе си крадат, без изобщо да допускат, че някой ден ще трябва да си платят. Ако хората бяха общество, щяха да им оказват постоянен натиск и те поне щяха да крадат по-предпазливо и по-интелигентно, така че да има и за хората малко. Междувпрочем и в чужбина се краде масово (имам лични наблюдения), но се краде интелигентно, че всички да са доволни, да има за всеки по малко. А тука се краде душманската.

Ако искаш да помогнеш с нещо на обществото, забрави за улиците и градинките, това са бели кахъри, а работи върху осъзнаването ни като общество, което си търси правата като едно цяло, защото ние в момента сме сбирщина от овчи екземпляри. Но това трябва да го осъзнаят не един и двама, а масово. И не само да го осъзнаят, а и да излязат от комфорта на рутината и да поемат отговорност за бъдещите поколения, то е ясно, че нашето и вашето поколение са загубени, не си прави илюзии, но поне поколенията след вас да са дори и малко по-европейци.

22.   България е с 1300 годишна история. В днешно време това е най-лошото място за живот в Европа, емиграцията и топенето на нацията го доказва ! Чехия е със 100 годишна история. Имат си средна класа, живеят си добре и никой не иска да емигрира ! Защо се получава така ??

23.   Аз пък най-мразя когато някой се е вдъхновил -друг да му смее, че е на 20 и иска да направи нещо, дори и да не знае какво точно го очаква. Все едно великите хора не са били млади, но нима са се отказали? Градинките и улиците са били първото което съм видяла като по-малка на 14-19.. вие какво очаквате да ида да сваля правителството или да промотирам на българите различно самосъзнание.. И ако някой не се изцапа с ла**а всички после ще бъдат обилно заляти с тях. Аз не ви виня, че сте такива защото явно сте изпатили. Но поне не възпитавайте децата си в такъв манталитет- в тях е надеждата, а вие само ги сломявате ( знам от родителите си ). И аз съм се нагледала на говна покрай бизнеса на баща ми.. нямаш си представа какви съдружници имаше, какви простотии му надробиха и аз пряко съм патила от това вече 10 години. Семейството ми се разпадна почти. И какво? Дайте тогава да разпуснем нацията и държавата, да я подарим на някого или да се дадем доброволно в робство на някоя по-силна държава? Защото целокупния български народ ВСЕ мрънка и плаши децата си да не се занимават, но алтернатива не виждам.... унищожете я тая страна, за да може да няма седващо поколение, което да изпада в такива ситуации и да няма хора като мен, които се мъчат. Отново ме разочаровахте! Не искам повече, ако е възможно мрънкала да пишат по темата. Помолих за подкрепа, а не за обратното! Хайде сполай ви на всички! :)
Авторката

24.   А защо да трябва да оправяме държавата, а не да си вдигнем чукалата? Аз какво съм виновен, че някои крадат като за световно? Който иска да си краде, аз не мога да го спра. Но мога да си търся щастието, без да седя тук, за да ме краде някой уж бивш комунист. Заминавам, пък тука ми е все тази кой краде и кой прекланя глава. Не съм длъжен да нося на гърба си цяла пасмина крадци и още няколко пъти по толкова овчи душици.

25.   Авторке, едно съветче от мен. Ако искаш да успееш, бъди внимателна дори в споровете, които водиш. Аз например не бих желала да свържа темата и последния ти коментар с един и същи човек. Първо е писал човек, който грабва с ентусиазъм, а после- някой, който не се владее. Не се получава така подкрепата. Убеди тези "мрънкала" в своята истина, накарай ги да повярват в нея, защото те са бъдещите ти избиратели. Всяко мнение заслужава да се уважи. Трудното е да го промениш и то не само с думи, а и с действия. Късмет!

26.   До 23 номер: кой ще иска да живее в държава, с която заплатата ти не ти стига дори тока да си платиш, в която управляват идиоти, никой не спазва законите, всеки гледа само себе си, никой не му пука за тази държава. България пропада и ще продължава все повече, защото и поколението е такова.

27.   Именно н2 25, с последният си коментaр ( 23) aвторкaтa ме " зaгуби", покaзa се кaто зaинaтено, кaпризно дете.
Не бих поверилa бъдещето си в ръцете нa подобен човек.
Aвторке, именно от нaс " мрънкaлaтa" зaвиси твоятa.... хм.. мечтa.
Много бързо ми промени мнението и те прaщaм в 9-тa глухa.
Aйде стигa си мрънкaлa! То aко от всяко мрънкaло политик стaвaше...
Нямaш елемaнтaрен дипломaтически подход към хорaтa, изкaзaлисе тук. Че кaк би реaгирaлa пред тълпa от 20 000 нaпример? !
Не си прaви трудa, не ми отговaряй. Не искaл дa чуеш истини, искaш сaмо някой дa погaли " умнaтa " ти глaвицa и дa кaже: еей ТЯ е нaшето спaсение! Сори скъпa, вземaй вaлериaнче и го дaвaй мaлко по- кротце и блaго.
Че с подобен хaрaктер и зa келнеркa ще ти е трудно дa се вредиш. И тaм искaме усмихнaти и позитивни хорa!
A пък aко искaш дa бъдеш сляпо следвaнa, докaто рaзмaхвaш уверено пръчкa, aко искaш едносрично и хорово одобрение- стaни овчaркa! Вярвaм, че ти е призвaние и ще се чувствaш уникaлнa и щaстливa сред стaдото.
Хaйде със здрaве!

28.   До номер 25- мерси за човешкия съвет :) Допадна ми и имаш право, но е дяволски трудно с такива хора. То това е най-голямия проблем тук- нагласата на хората, а не самите проблеми. Те не са нерешими стига веднъж за винаги да приложим мотото седящо под герба ни! Плюс това хората тук са НАЙ-ВЗИСКАТЕЛНИТЕ и мрънкащи люде с които съм се сблъсквала, а съм срещнала премного народ от чужди държави. 24 и 26- ще остане тук този, на когото му стиска да опита нещо различно, на когото му пука и приема нещата като предизивкателство. И плюс това българите ВЪОБЩЕ не правят бизнес както трябва. За това ще седим на мизерни заплати. Отварят се квартални магазинчета едно до друго и тва ви е бизнеса. С правилмна стратегия бизнес тук може да се развива. Никакви проучвания ще върви ли, няма ли да вървин не се правят.. моя приятел е учил бизнес администрация, ходила съм по поректи на тази тематика, не съм специалист, но бизнеса тук се прави по смешен начин. И вижте какво прави народа:
Дигнаха се 1, 2 протеста, някои хора бяха платени, други не, трети хич не се присъединиха( като мен, защото не знаех на чия страна да застана).. Разделени и мразещи се- въобще политиците са проблем, който може да се отстрани, но разделението и мудността в това общество на индивидуалисти и нихилисти (така сме възпитани) ни пречат и помагат на злонамерените да си прокарват плановете. 24 Защо да останеш тук? .. защото мойто момче, в която и държава да отидеш, обществото в нея е готово да работи за изграждането й- нищо не се дава наготово. Тоест ти отиваш в едно общество, в което същите проблеми съществуват, но хората не са разсъждавали като теб, а са пожертвали малко от времето и мозъка си, за да ги решат. Хората работещи и живеещи навън трябва да се върнат и всички заедно да свалим и изчистим абсолютно всички познати лица от властта, и някой от новото поколение да създаде абсолютно нова власт и визия. Някой, преди всичко, добронамерен човек. Като мен, само че аз не съм сигурна, че имам нужните умения и дори психика да се справя с това. Това е решението, всичко друго са оправдания и мрънкане. Всякакви теории за конспирации и др. са абсолютно ненужни. И Полша, Чехия, Унгария- тези народи доказаха, че нещата могат да се случат. Ние нямаме привилегията да сме близо до Запада, но сме на чудесно място, стига да се възползваме. Дойдох в този сайт да получа подкрепа, а не обратното. Сега нямам нужда и от нея. Вече все по-силно вярвам в силите си да успея тук и да съм щастлива тук :) И един ден, ако е рекла съдбата ще имам инструментите на властта, за да възродя България. До тогава много усмивки на всички и ако още някой ще пише - да е нещо положително, иначе няма смисъл, негативните коментари ги четем и чуваме всеки ден. Тъй, че МОЛЯ- НЕ ПУСКАЙТЕ НЕГАТИВНИ КОМЕНТАРИ- не ми се четат - БЕЗСМИСЛЕНИ СА. Да не си мислите, че налагам цензура... просто ми е тъпо да ги чета и не ми носят ползи ;)
Атворката

29.   номер 27.. изказваш се много смешно! Все едно съм реален кадидат за политическата сцена, че да съм политически коректна. Нямало да дадеш бъдещето си в моите ръце.. дай го на когото пожелаеш, продължавай да го даваш на досегашните, иначе "обиграни"политици, които умеят да "ухажват" избирателите си, но работят само за своите интереси и против тези на българските граждани. Ти какво искаш от мене? Аз съм на 19 и тепърва се оформям като човек, има още много хляб да изям докато стана каквото и да е било, камо ли политик. Но по пътя до там, заради такива хора като вас е възможно човек ( не само аз, говоря за младите в България които имат тази мечта за промяна) да се откаже. Само си прочети коментара и обидите, които си написала. И колко нелепо звучи. Щяла да ме прати в 9та глуха, нямало и келнерка да стана. Изключително прост коментар. Давай по-цивилизовано! Не с таква злоба, тук е сайт за споделяне, не за агитация. Аз не съм кандидат и още дълго няма да бъда. Аз все още съм точно дете. Така, че ще мрънкам колкото мога, защото ми е писнало. Не искам да ме тупат по главицата ( дали е умна или не нямаш компетенция да заключиш), искам подкрепа за идеята, човешка похвала, че за разлика от връстниците си, на мен ми пука и правя нещо. За разлика може би и от теб, но няма да бързам със заключения. Съжалявам, но искрено ме ядоса! Моята кръв още кипи и често ще се случва. Това не са коментари относно моето управление или политика, така че аналогии с овчарството(което е благородна професия) са неуместни. Истините за България ги знае всеки до болка. Чета всеки ден, всичките негативни Новини и още по-негативни коментари. Живяла съм тук целия си живот. Дойдох в сайта, за да избягам от порочни кръг на тези истини, и да се зароди в мен и в четящите позитивизъм. Съдейки по коментара ти обаче ти не разбираш тази идея. Уважавам мнението ти, но си се изкала много невъзпитано ;) Виж номер 25 се изказала с позитивна и градивна критика. Така е- за момента аз не мога да се владея, но е смешно да си правите заключения за това какъв управляващ бих била след време. Има време много до тогава.

30.   "защото мойто момче, в която и държава да отидеш, обществото в нея е готово да работи за изграждането й- нищо не се дава наготово. "

Именно - искам да работя и да ми се дава такава възможност. Само че тук никой не ми дава такава възможност. От работа не ме е страх. Страх ме е да не ми се дава възможност или от това да работя цял живот и въпреки всичко нищо да не постигна, защото някой краде от труда ми. Стопляш ли?

Ако за един и същи труд в друга държава ми предлагат повече защо да стоя тук и някой да ме краде цял живот? Да не говорим, че тук дори и не ти се дава въможност да разгърнеш пълния си потенциал.

На мен твоите коментари също са ми безсмислени, защото не се базират на реален опит, а само на наблюдения и теории. На теория всичко е цветя и рози, но на практика е мааалко по-различно. Ти нямаш моята практика и опит и трудно ще ме разбереш, затова и говорим на различни езици и не можем да се разберем. Та ти дори не можеш да приемеш чуждо мнение, различно от твоето, пък говориш за толерантност и общество.

31.   Aвторке (29) грешиш, изкaзaх. , се все едно си реaлен кaндидaт зa овчaр. От тaм и " невъзпитaното " ми изкaзвaне. Aз зa рaзликa от теб опи в животa имaм! Половин живот бях в Бг и другaтa половинa съм нa зaпaд. Смешни сa изкaзвaниятa ти кaкто зa Бг, тaкa и зa чужбинa.
Товa е! Съжaлявaм aко си имaлa нуждa от допълнителни перa зaбити някъде си, дa ги поглaдим, почешем...
Не и в подобнa темa!
Пусни темa " горкaтa aз" и ще те " погaлим"!
Aз могa дa бъдa и възпитaнa, винaги когaто " говоря / пишa с възпитaн човек.
Прочети си коментaрите.... няколко пъти и може би, сaмо може би, ще ти светне.

32.   Направи нещо реално и тогава говори. Тогава хората ще те взимат на сериозно. Сега всичко е в сферата на фантазии и мечти.

Да, хубаво звучи, но докато не го направиш на практика, не можеш да очакваш хората да ти повярват. Иначе фукльовци има колкото си искаш, с лопата да ги ринеш. Ако трябваше всичките да ги взимаме на сериозно, къде ще му излезе края?

Пък и хората не живеят във фантазията ти, те живеят в реалния свят, а в него няма никаква следа от теб за момента. Може и да има някой ден, но сега, тук, в реалния свят няма. Когато има, ела и ми се обади, обещавам да съм първия, който ще ти каже "евала". Всичко друго е, меко казано, несериозно.

Всеки е бил на 19 и всеки знае колко е лесно да мечтаеш на 19 и как изглежда светът от тази гл. т. НО ние сме станали "песимисти" (според теб), не защото някой ни е набивал канчето, а защото тогава някои мечти са били ала-бала и сме го осъзнали в един момент. Да, други сме ги постигнали, но и сме осъзнали, че голяма част от тях са били ала-бала.

Така че порасни, постигни и тогава говори. Даже няма нужда да говориш, те хората сами ще видят, че ставаш. Иначе всичко е бош-лаф. И аз мога да кажа, че утре ще ударя от тотото и колко сте лоши за дето ми набивате канчето и ми завиждате, защото наистина ще го постигна, но едва ли някой ще ми повярва, нали? Най-много да гледат на мен с насмешка.

33.   Става много интересна дискусия тук и ми се налага да отговарям много често :)) Номер 30... приемам чуждото мнение, приемам и твоето. Аз не отричам, че това, което казваш е напълно вярно и реално няма с какви аргументи да те убедя, че е по-добре да останеш тук, отколкото да заминеш. Просто механизмите, които различните общества ползват, са тези, които им помагат или пречат да просперират. В този случай аз и ти сме от едно общество, възпитано в индивидуализъм и егоизъм. И не се заблуждавам, че аз нямам егоистични цели за себе си, мечти и желания да бъда високо платена, уважавана и т. н. Обществото в което ти ще отидеш няма да принадлежи към същата категория. Личностите там също гледат своя интерес, но в момент на криза и трудности формират позиция и се справят с проблема, а не се разбягват на посоки, оставяйки всичко на произвола. Винаги за съжаление има кървави революции и има поколения, които се жертват и поколения които ликуват за успехите на предните. У нас всичко е преминало що годе мирно и тихо- ето какъв е резултата! Мисля, че нито аз, нито ти, нито 99 % от българите не искат да са жертва на нищо и искат спокоен живот на победители, но не са готови да дадат нищо, дори малко време в името на това. Така е, аз не изхождам от опит, а от емоционална и идеалистична привързаност. Мисля, че националните ни герои са изпитвали нещо подобно, но в пъти по-чисто и силно и са нямали нужда от аргументация дали да се борят и да загиват или не. Щом те са се справили при такава безнадеждна ситуация, значи вина има всеки един от нас, във века на възможностите да не се развиваме правилно.
Аз ти пожелавам успехи където и да си! ;) Дано всичко е наред там, където ще идеш, пък ако някой ден нещата тръгнат на добре- заповядай у дома пак :))

34.   Мисля, че преди да се очаква някаква особена промяна в страната трябва да мине още време. Обичам да си представям, че както Моисей е водил народа си през пустинята четиридесет години преди и последният роден в робство да си отиде, така и в България и последният роден през Комунизма трябва да го няма. Само, че това означава може би още около 50 години солидно - време, което аз и ти няма да видим. Жалко. Все пак, мисля, че и в родината ни може да се постигне нещо. Имам някои познати, които са работили много и има доста добро положение. Не е лесно, но няма как всички да са бизнесмени. Ние се оплакваме, тъкмо защото сме близо до силните европейски страни. Но я погледни цяла Азия, Африка, Южна Америка. Много от страните на тези континенти не биха ти ги препоръчали даже и за туризъм. А и по-добре ли ще ти бъде да отидеш в чужбина, за да слугуваш, да миеш чинии, да бачкаш в кол център и т. н. Аз бих предпочел да съм тук и да правя нещо по-смислено, макар и за по-малко пари.

35.   "Не искам да ме тупат по главицата ( дали е умна или не нямаш компетенция да заключиш), искам подкрепа за идеята, човешка похвала, че за разлика от връстниците си, на мен ми пука и правя нещо. "

Аха! Вече всичко се изясни! Не искаш да те тупат по главицата, но определено се мислиш за нещо повече от другите хора! Е, дано пробиеш в политиката с тази си нагласа, но положителни коментари с това си снисходително отношение, не очаквай, малката.

Ж40

36.   хора, хора... успокойте си страстите. Не започнах темата, за да се карам с някого. Не смятам за нужно да ме нападете. Аз казах каквото имах да казвам! оттук насетне всеки може да има мнение :) Аз нямам намерение да се ядосвам повече покрай публикациите тук. Само много смешно ми стана, че се мисля за нещо повече от останалите. Не.. просто смятам, че имам по-пордуктивен поглед над нещата. Пък може и да греша за всичко, може и да свърша като пречупен идеалист, станал по-циничен от тези срещу които е роптал. Относно това орави, , после говори- както казах на 19 години разполагам с ограничена власт и инструменти. Членувам в НПО, което прави проекти за подобряване на образование, интеграция, пускам жалби (вчера се обадих в общината за площада пред Ариана, че е разбит), чистя... аз какво повече от това мога да направя в момента? Опитвам се да участвам в граждански прояви, когато знам чия страна да заема. Но каквото и да направя аз, ако останалите не желаят да участва, усиличта ми са на вятъра. Така както улицита ми след 2 дни пак е мръсна и пак трябва да я изчистя.
Оценявам критиките ви!
Авторката

37.   Не се опрaвдaвaй с възрaсттa си!
http://spodeli.net/3/story-65929.html
Товa е към подобнa темa , aвторът е нa 17 год.
При цялaтa провокaция и " обстрел " зaпaзи добрият тон , включвaше се с ясни/ конкретни/ aргументирaни отговори.
С увaжение към себе си и изкaзaлите се , без знaчение негaтивно или в подкрепa. Нaблюдaтелен е и прaви коректни изводи/ зaключения.
Мен товa момче ме спечели нa 100%. Нaдявaм се дa продължи в тaзи посокa. Ето тaкъв бих подкрепилa , бих се включилa със всичко , което ми е възможно. Стигa след 10 год. примерно дa е зaпaзил " светлинaтa " в себе си и с повечко опит .
Ти....е , същото ще ти кaжa: хвaщaй пръчкaтa и знaеш! Търси си стaдо , тук хорa се изкaзвaме , със собствени мнения. Нa теб товa не ти допaдa. Зaтовa - стaдото!
Другото не е зa теб.

38.   При такъв мерак ще ти го преотстъпя на тебе! Ти се опитваш всеячески да ме провокираш, правейки си на опитна и всезнаеща, а мен ме изкара едва ли не дявол, че и глупав. Е не ти се получава.. Само от отношението ти си личи, че не целиш нищо продуктивно в разговора си с мен, точно за това спирам да ти обръщам внимание. И има една поговорка " practise what you preach".. демек практикувай това, което проповядваш. Следващия път когато учиш някого как да спазва добър тон, го прави именно спазвайки го! Като номер 25 ;)
Аз не знам ти нямаш ли нещо по-добро за вършене от това да се заяждаш тук с мен? Недей да се правиш на арбитър по темите на хората, глупаво е.
Хайде все пак лека ти седмица!