Споделена история от Тинейджърски

Защо не се развивам вече?!
Здрасти! На 14 съм и още нямам цикъл. Гърдите ми не растат и на височина не помръдвам. Висока съм между 1. 45 и 1. 50. Връстничките ми вече като жени изглеждат, а мен ме бъркат с 5 клас! Ужасно е! Кажете ми на каква възраст е нормално да се развия, не закъснявам ли вече? На вас на колко ви дойде цикъла? Чувала съм, че като ти дойде и ако не си особено развит ще се източиш рязко и ще пораснат и гърдите. При вас така ли стана? Разкажете ми, ще ми помогнете много така!

Коментари

1.   Още не е прекалено късно, но задължително отиди на лекар да ти се изследват хормоните, ако родителите ти са високи/средно високи. Ако майка ти е 150 висока, а баща ти 155 да кажем - това си е ген, но ако не е така, нещо не е ОК.
Колко кг. си?

2.   Взимаш майка си и отиваш на лекар. Външно може да се промениш и за половин година, но да нямаш цикъл на 14 е меко казано странно. Отидете при първа възможност и после кажи как е минало.

3.   Здравейте, аз съм авторката. Номер едно ме попита и аз отговарям. Майка ми е висока около 1. 60, а баща ми 1. 68 някъде. Тежа 43 килограма. В последните 2 месеца качих килограми, преди бях 40 кг. :)

4.   Аз съм почти на 16 и при мен бесхе същото. Не се притеснявай. Цикъла ми дойде на 15 и половина и оттогава гърдите ми също започнаха да растат. Успокой се, няма нищо страшно. Всеки се развива различно и не си мисли че си спряла, защото твоя организъм тепърва започва да се разива!

Успех :)

5.   Родителите ти са дребнички, така че..., но не всичко е само ген!
Мисля, че поне колкото майка си ще станеш поне, но ако сега промениш храненето си, защо и не по-висока. Яж повече червено месо, в него има хормони, които ще ти помогнат при растетжа, но като цяло високи стават хората заради ген (какъвто ти нямаш) и когато по време на самата бременност и растеж е имало достатачно качествена храна - месо, риба, плодове и зеленчуци. За съжаление в България се храним изключително нездравословно, консумираме много хляб, за да си набавим калориите и сме станали ниска и трътлеста нация. Северните народи се хранят с месо и риба и при тях хората са високи и слаби, няма набити ниски човеци.
В моето семейство в последните 100 години хората вместо да станат по-високи са станали по-ниски! Българите не винаги сме били толкова ниски и в последно време трътлести и набити. Това е, защото комунистите са унищожили мелниците на ръж, за пълнозърнесто брашно, фермите, зеленчукови и плодни насъждения, за да се прави евтин бял хляб да хранят народа, месо и млечни продукти не са се консумирали в нужните количества. Майка ти е била бременна през 90-те години, които бяха много тежки в нашата страна, но вашето поколение расте сравнително високо, за съжаление и дебело, защото днес имаме пари за достатачно храна, но продължаваме да се тъпчим с печива и фастфуд, защото такава ни е станала културата на хранене.
Сега какво можеш да направиш ти самата - това лято наблегни на качествената храна с много ценни мазнини и протеини - месо, риба, мляко, млечни продукти, плодове и зеленчуци - не се храни само от хляб, сладко, картофи и други подобни, които са празни калории и само на тегло ще наддадеш, но не и на височина!!!!
Казвам ти го като човек, който се е питал, защо е най-ниският в семейството (все пак съм като жена 173 см висока), но моята прабаба е била 190 см. висока, баба ми 168 см. висока, майка ми е 175 см. висока, баща ми 180 висок, а неговите баща и дядо над 190 см. високи - просто хората са били заможни преди комунизма, имали са чифлици и са се хранили с месо и качествени млечни продъкти, плодове и зеленчуци, докато по-късно сме почнали да се изхранваме предимно от хляб и картофи, за да се избута някак си.
Ако можеш да си позволиш, днес все пак времената са по-нормални - храни се с месо, яйца, МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ, риба, качествени плодове и зеленчуци и ще дръпнеш това лято поне 3-5 см., а менструация ще имаш след достигане на тегло от 45-48 кг. и мастен процент от поне 18%. Тези кила ще ги докараш и с шоколад и хляб, ще ти дойде менструацията, но ще си останеш тапишка. Ти решаваш!
Успех