Споделена история от Тинейджърски

Тормоз и обиди в училище
здравейте,
вече ще съм в 10 клас и не искам да тръгвам на училище защото отново ще започнат да ме обиждат и да ме тормозят. Така е от както се помня...
Обиждат ме с най-различни прякори. Обикновено се правя, че не ми пука, но болката я усещам психически.
Разбира се не позволявам на тормоза от другите ученици да се отразява да оценките ми.
От доста време се опитвам да разбера какво ги кара да ме обиждат и все не намирам причина..
Остават ми две години и искам да се фокусирам върху материала, с който ще кандидатствам, но имам чувството, че тази година повече ще ме обиждат и тормозят, което ще ми повлияе зле психически.
Казвал съм на родителите си - те идваха до 8 клас в училище, но нищо не се случи, но от 9 клас не съм им казвал. Стига ми унижението в училище, затова не искам да идват да се разправят.
Нямаме учители или директор на място та да се оплачеш на някого.. Говорих с класната веднъж и тя каза, че това е временно, заради възрастта, но явно не е..
Може ли някакви съвети как да постъпя?
Нямам никакви приятели и причината, поради която никой не иска да се сприятелим са, че много ученици ме обиждат и тормозят и понякога се чувствам като парцал и че другите се срамуват, ако дойдат с мен някъде..
Понякога дори не издържам и плача когато се прибера нищо, че съм над 16..

Коментари

1.   Това всеки го е преживявал. Учи си и не обръщай внимание на глупаците, отвръщай им с усмивка и нищо повече, това ще ги побърка от яд - ще чувстват ,че с нищо не могат да те засегнат.

Знам че ще получиш съвети от сорта на това да се занимаваш със спорт или бойни изкуства, но не те съветвам. Спортистите страдат от липса на мозък, ДАЛЕЧ по-важно е кандидатстването след 12 клас, натам се насочи, а не в овладяването на "Чи" срещу недоброжелатели в училище, Конфуций би се изсмял.

2.   Много добре знаеш как да постъпиш.Ще търпиш още 2 години и това е.Другото са празни приказки.Радвай се, явно си специален.Виж колко внимание ти обръщат.

Други варианти са:

- да станеш много як и да респектираш с вид.Хората са глупави, впечатляват се от такива неща.
- да набиеш някое хлапе, което няма да стане, тъй като досега не си го направил.
- да им помагаш на изпити, тестове и т.н, което сигурно си правил.И това няма да помогне.
- да се запознаеш с някой, с когото имате общи интереси и междучасията да страните от другите.В противен случай и двамата ще го отнесете.
- да си хванеш приятелка от училището
- да бъдеш абсолютен непукист
- да направиш нещо идиотско.Децата ще те сметнат за луд или ще те харесат.Зависи какво ще направиш.
- да си много добър в нещо.Да можеш да свириш, да пееш или дори да танцуваш.Покажеш ли им го, ще започнат да те идентифицират с това.

Последното ще ти подскаже къде бъркаш.За тези хора ти си НИКОЙ, докато не станеш НЯКОЙ.

3.   Пробва ли да се преместиш в друга паралелка или дори друго училище?

4.   В България хората са доста изостанали от останалите дърйави и аз не ги разбирам , защо трябва да обиждат .. какво печелят от това ??
Но извън България е вече разлияно , няма толкава масова деградация и проблеми в училище ..
От 2 години не живея в България и никои не ме обиждал за нищо , а когато бях в България ми търсеха косури за всичко .. оправила съм си косата , била грозна не ми приличала тази прическа и мн. други .. Купила съм си нови обувки , онази уш наи готината не ги харесва и почват пак подигравки , но след точно 2 седмици си купи същите и вече на всички им харесваха ..
Това е то България , трябва да си с по 100 лаика на снимка за да си уважаван или да извличат някаква полза от теб ..

Момиче на 15

5.   И аз бях така, но беше по-изразено в основното. Да ти кажа ли честно как го преодолях -> не реагирах, не им обръщах вниамание, но сега с това мислене, с което съм щях да ги бия 1 по 1. Ако не искаш да те изключат причакваш го индивида в гръб, когато се прибира и лек бой. Ако искаш рискуваш един шамар в клас и ако ти скочи отвръщаш и твърдиш, че си се защитавал, но тогава има риск да ти скочат и други или да те изключат.
Та в гимназията 8 и 9 клас ме базикаха 1-2ма идиота, но така се случиха нещатата, че не успяха да завършат поради слаб успех и нещата отминаха и пак не реагирах тогава.
Почни да тренираш на фитнес и лостове, за да заякнеш. Развивай себе си и само така ще прогресираш. Най-добрият вариант е да не се стига до бой!

6.   Премести се в друго училище!

7.   Момче, а позволява да го обиждат...
То не остана много до началото на учебната година, но ти препоръчвам да тренираш и то доста сериозно.
Брааат, бягай във фитнеса.
Дано да си 1,75 или нещо такова...., кото ги смаеш всичи.
Красив, висок и с мускули, всяко момиче ще си мечтае за теб ; ) ; ) ; )

8.   Знам колко е тежко,защото и аз съм премнавала през това. В момента съм на 23 години и сбъдвам мечтите си,а онези който ме тормозеха пак са си същите-обляти в злоба и не правят нищо с живота си. Това,което се опитвам да ти кажа е да не се оставяш да те тъпчат! Не се отказвай от целите си и не спирай да учиш! След време ти ще преуспееш в живота и хубавото на цялата тази ситуация е че ти показват каква не трябва да бъдеш :)

9.   Никога не съм разбирала хора,който изпитват удоволствие,когато стъпчат някого! Някой тинейджъри могат да бъдат жестоки.. Аз съм девети клас и мен също ме тормозят. Просто нямам търпение да минат още три години и да се махам от целият този кошмар! Единственият ми съвет е да останеш силна. Знам,че звучи много клиширано,но всичко в този живот се връща!
Евала,че се концентрираш върху ученето въпреки всичко,което ти се случва!!

10.   Много искам някак да се свържа с теб :)

11.   Тези хора са много комплексирани щом си пилеят злобата върху теб!

12.   Ако тази година започнат пак да те обиждат-защити се! Не могат да се унижат без твое позволение пък и не трябва ти да си жертвата!

13.   Аз сега ще съм осми клас и много се притеснявам. Мен също много са ме тормозели.. Не трябва да оставяш да те мачкат!
Отвърни им следващия път,когато се заядат с теб. Иначе браво затова,че се опитваш да се концентрираш върху ученето. Ужасно е трудно,когато си в толкова негативна обстановка..

14.   В кое училище учиш? :)

15.   Не може ли да се преместиш в друго училище или да започнеш и ти да отвръщаш :) Не позволявай да те мачкат, опитай се да отговаряш, покажи че имаш достойнство :)

16.   Помни едно - причината за тормоза не е в теб. Това поведение е предизвикано от тях самите или средата им - може би родителите или някой друг тормози тях самите, може би вкъщи не им обръщат достатъчно внимание, може би имат ниско самочувствие. С поведението с те се опитват да компенсират собственото си безсилие като остановят контрол над теб, за да могат те да се чувстват силни - вероятно защото се чувстват слаби и безпомощни в живота си. Не позволявай на поведението им да срине самочувствието ти.

Не се притеснявай да говориш с родителите си - те са основен източник на подкрепа за теб. Ако се притесняваш, че те ще отидат да се разправят безрезултатно в училището ти - обясни им го и ги помоли да не го правят. Обясни им, че имаш нужда от разбиране и емоционална подкрепа. Разкажи им как се чувстваш.

Един от вариантите е да се преместиш в друго училище. За съжаление, това не гарантира, че отново няма да попаднеш на такива хора. А и има вероятност да повлияе на успеха ти - което не е нещо фатално, както ще разбереш като тръгнеш да кандадатстваш по университетите :) Но е нещо, което е добре да знаеш, особено след като държиш на образованието. Но е чудесно, че не си позволила на лошото отношение да повлияе на успеха ти, за което те поздравявам!

Ако имаш възможност, можеш да се запишеш на някакув курс - танци, бойни изкусва или просто нещо, което намираш за интересно. Нещо което ще те накара да се чувстваш силна и ще ти повдигне самочувствието. Там ще намериш и различна среда и нова възможност да създадеш приятелства.

А колкото до самата ситуация. Стой спокойна, игнорирай поведението - така те няма да получат удовлетворение от действията си. Не показвай, че са успели да те засегнат. Вярвай в себе си и помни - това, че искат са те уязват, означава че те самите се чувстват слаби. Не придавай значение на думите им - често хората обиждат с това, което мислят че се отнася за тях. Ако ти казват че си глупава - значи те се чувстват глупави. Ако обиждат външния ти вид - значи нямат увереност в своя. Такива хора не заслужават сълзите ти. Бъди уверена и остоявай себе си. Можеш да потърсиш и информация в интернет - има много, особено пък и ако знаеш английски.

Имай предвид, че много хора се изправят срещу твоя проблем. Не си сама! Фактът че ти се е случило, не значи че нещо не е наред с теб - напротив, вероятно значи, че в тебе виждат нещо повече и за това се опитват да те свалят на тяхното ниво. Ще се справиш! И един ден ще гледаш с надсмешка на тях и на времето прекарано в училище.

17.   Никога не позволявай на някого да те третира като парцал. Минала сам през това и знам колко подли и зли могат да са съучениците, не им се оставяй. Ако трябва кажи на вашите да те преместят, защото това се отразява и занапред в живота. До 8 клас ме постоянно ме тормозиха, после се преместих в друго училище и всичко спря, но все още ми е трудно да се довярявам на хората, все си мисля, че искат да ме наранят, да ме обидят, да ми се присмеят. И това доста ми пречи в отношенията ми с хората, така, че не се оставяй да те тъпчат. :)

18.   Абе момче недей така не си трови живота заради някаква банда от паплач. В днешно време се толерира простотията и олигофренията това е на мода. Аз лично съм бил в твоята ситуация просто не си слагай всичко на сърце все пак ти си мъж ТЪРПИ не показвай че си слаб отговаряй им недей се оплаква на тоя и оня само п.... е го правят. Не знам как да ти помогна освен със съвет ти сам можеш да си помогнеш умен си измисли го.

19.   Технически ти остават 3 години до завършване.

От един спортен магазин в мола веднъж си купих една алуминиева бейзболна бухалка за 50 лв. Съветвам те и ти да направиш така!

20.   И мене ме тормозеха в девети клас. В крайна светка смених училишето и всичко се оправи, следващите три години в 12 клас много малко ме тормозеха и то за неща, за които аз си бях виновен. Така е, просто не знаеш на какви ще попаднеш, затова е хубаво да разучиш училището в което си си наумил да се преместиш. На мен трите години в новия клас ми се сториха супер, а и в училището което се преместих ги караха и да учат. Не беше кой какво иска да си прави. В предишното се оплаквах нон стоп на дирекгори и на учители, и знаеш ли какво? Те нищо не направиха! Даже ме сметнаха за луд. Ама ти говоря за едно от най скапаните училища в София, където имаше едвам 4 паралелки и половината ученици бяха наркомани и побъркани. А видиш ли, мене ме записали роднини в него,защото имало добра база, и наистина, това училище усвояваше повече държавни и европейски пари с едва 80 ученика. А това което завъших имаше от сорта на над 1000 ученика и не усвояваше толкова. Имаше учители които пушеха джойнт, имаше 15 учитела на кръст в цялото училище, влизаш им в часа и нищо не учите, а само си говорите или биете и псувате в час. Имаше даже едно момче което дойде само на започването на учебната година. После почна да идва втори срок, а никой не го познаваше защото идваше за първи път. Хахаха дори не го бяха изключили, просто му пращаха фалшиви предупреждения. Накрая завърши с добър четири идвайки само един, два месеца на училище колкото да си изкара оценките. А учителите какви скапани мазохисти и повърхностници бяха, просто не ми се говори хахах. Надявав се да се стегнеш, или ги бии и им вземи респекта някак си, или се премести в друго училище. Може и проблема да е някъде при тебе, да не си много учтив и говорлив. Не мога да ти кажа, защото не знам твоя случай от първа ръка. Аз се преместих главно заради тормоза и заради това, че нищо не учих. Още една причина беше малкият брой момичета. Хахах. Е както и да е, дадоха ми шанс в новото училище, приеха ме с приравнителни и завърших 12 клас с най-високата оценка от класа. Малко повече ми беше пътуването, над час и 20 минути до училището, но си сруваше отвсякъде.

21.   Защо те тормозят? И аз съм го имал този проблем в училище. Мисля, че като по-малък ме харесваха, но това беше във 1-3 клас някъде а може би и преди това. Ама това е щото се направих сам грозен, не слушах. Бях голям инат и до ден днешен съм така. Винаги взимам прибързано действията. Наскоро четох, че това е от зодията ми - Риба в съчетание с много планети Овен и Скорпион. Ако е заради грозотата ти, ще ти кажа, че с времето хората се променят. Имам съученици, които на твоята възраст не бяха толкова хубави, но на 18-19 се попромениха и разхубавиха и станаха по-отракани. Какви ли не неща са ни минавали през главите като се сещам сега. А тези които те тормозят, често го правят неосъзнато. Сред тях има и такива с комплекси, гледат да си го изкарат на по-слабите. Защо не почнеш да тренираш нещо. Ако ще фитнес само. Само че трябва да си постоянен и упорит и ще стане. Спорта определено ми помага - като характер.

22.   И мен много ме подиграваха. Започнах фитнес и боен спорт, сега вече нямам такива проблеми, лягат ми в краката :)

23.   Да не ти пука. Тези,който те тормозят са толкова озлобени и комплексирани.. защо да те интересува точно тяхното мнение?

24.   Истината е,че хората са жестоки и не зачитат чувствата на другите, не си дават сметка какво ти причиняват. Мога да ти кажа да се държиш спокойно, да приемаш нападките с усмивка и високо вдигната глава,да не ти пука, но това няма да ги спре. Психическият тормоз боли повече от всичко друго. Шансът ти е да се преместиш в друго училище, пожелавам ти това да се случи. Ако ли пък не, можеш само да търпиш още две години и толкова. Те са те набелязали за жертва вече и няма да се откажат. Не можеш да го промениш. Това, което можеш да направиш е да ги изолираш, да си знаеш ти за себе си що за човек си, колко струваш и че стоиш над тях. Хората обиждат, за да се почувстват по-добре за самите себе си, за да прикрият собствените си недостатъци- така е най-лесно. Никога не оставяй някакви невъзпитани пишлемета да определят що за човек си ти и как се чувстваш. Всичко ще отмине след 2 години, когато започва истинският живот. А тези жалките и заядливите ще си останат такива и един ден може да се завъртят нещата така, че те да зависят от теб.

25.   Стискай зъби , остават ти още няколко години! Нека се радват докато могат , защото като излезнат в реалния живот той ще ги смаже. Просто нямат потенцияла да се справят с него!

26.   И мен ме тормозеха в училище, но аз си реших проблема. Бях отличник и помагах на един от "готините" по някои предмети и имах защита от него. Един вид направихме симбиоза.

27.   Авторът: Здравейте на всички,
Искам първо да ви благодаря за мненията и съчувствието, което проявихте. Не знам защо, но след като изчетох всички мнения едно по едно и осмислих всяко едно от тях ми олекна. Забравих да отбележа в първият си коментар, че съм затворен човек, тъй като нямам приятели. Вероятно това е и причината, поради която хората са се озлобили и си избиват комплексите. Вероятно от началото на септември ще си променя програмата, за да ми остава време и за фитнес, та да видим какво ще излезе.
Относно номер 10 - Не знам как ще стане това, аз също искам да говоря с някого.