Споделена история от Тинейджърски

Как си учите уроците?
Здравейте, много е спешно! Момиче на 15 години съм. Преди малко се скарах със майка ми. Прибрах се тъжна и ядосана от училище, защото никак не ми върви. Получих първата си двойка още сега, имам тройки, четворки и една петица. Наистина съм почнала адски зле, а съм във елитно училище и тук е малко по-трудно. Майка ми се засрами от мене и каза "Аз на родителска среща няма да ходя, да се излагам", наистина кажете ми вашите методи и начини на учене, просто имам всеки ден поне 5 предмета, по които се учат по 4-5 страници урок, а на някои повече и колкото и да чета и нищо не мога да запомня. Потърсих в интернет и сайтове и клипчета, но нищо не е за мен. МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ!

Коментари

1.   Пробвай със сайта Уча.се. Но вече се плаща. Е, не че е особено скъпо де, но може да ти помогне, знае ли човек. :)
Там уроците са представени чрез кратки видеа, информацията е предадена по интересен и забавен начин, и хем учиш, хем ти е приятно и го правиш с удоволствие. Не е като дървената теория в учебника. :D

2.   Прочети един път урока и си подчертай най-важното с молив. След това учи най-важното от урока. Аз така правих, когато бях ученик.

3.   Хахаха, ами няма друг начин! Опитвал съм какви ли не методи и стигнах до простичкия извод, който ще ти споделя. За да си научиш качествено урока, правиш следното: изолираш се без дразнители, на тихо място и.....ЧЕТЕШ! ЧЕТЕШ! ЧЕТЕШ! Няма друга рецепта. Мога да ти кажа и някои дребни трикове, но надали ще ти помогнат. Например- опитвай се да намериш интересното във всеки урок- да речем, по история четеш за хан Крум. Казваш си, "Това е важно! Ако не го зная един ден, ще ме мислят за някаква бавноразвиваща се!" и т.н. Друг трик, който вече зависи от това, дали през свободното време мислиш за учение. Когато свършиш с ученето, минат примерно 2-3 часа без да си учила, започваш наум да си разказваш уроците. Така ще ти останат за по-дълго в главата. Но, както ти казах, основното е ЧЕТЕНЕ! Без четене ще си стоиш с двойките,

4.   По разказвателните предмети, аз лично, ги уча като ги чета като приказка, т. е. чета ги и опитвам да открия интересното в самия урок. Когато ти е интересно дадено нещо, го запомняш и разбираш по лесно.

5.   Успокой се! Първо прочети веднъж урока си, втория път почертай най-важното и се постарай да го запомниш, третия път прочети и след това затвори учебника, преразкажи си урока, след това отвори учебника и прочети за четвърти път, за да разбереш дали си преразказала важните неща, ако трябва прочети за пети път, ако трябва всичко това го прави точка по точка или страница по страница от урока. Има хора, които запомнят само от едно прочитане, а други от пет. Има хора, които си научават всички уроци за 1-2 часа, а други за 5-6 часа. Когато учиш бъди сама в стая, помоли никой да не влиза, ако трябва чети на глас, няма нищо срамно да четеш на глас, а не на ум, спри всичко, което те разсейва. Всеки човек е различен, така че сама трябва да разбереш как да учиш, за да запомняш. Успех и горе главата!

6.   На мен лично да си науча един урок идеално ми отнема поне два или три часа.. Но си казвам ''Струва си! ''.. Умея да се мотивирам сама.

7.   Аз в стаята съм си направила плакати на който пише някакви правила и като цяло най-важните неща.. *по испански език*

8.   Четене.. Това е главното! Аз доста бавно уча уроците и повтарям по едно изречение по 30 пъти, но накрая се получава.. Отнема време, но си струва! Вземи си някакви помагала също така или се консултирай с някого. И запомни.. оценките далеч не са най-важното нещо!

9.   Всеки ученик има слаби оценки.. Когато аз не разбирам нещо отивам и искам помощ от баща ми без значение, че съм девети клас. Ако имаш към кого да се обърнеш направи го! Сайта Уча. се ми помага също доста!

10.   Аз винаги започвам училище с доста слаби оценки, но завършвам с високи! Лично аз не съм спала понякога, за да си науча дадено нещо, но това не е много хубаво. Много по-добре е да си научиш и да се наспиш, за да си бодра на сутринта.. тогава ще запомниш повече! На мен ми помага когато пиша.. Пиша едно и също изречение по много пъти. Също така от скоро започнах да си разказвам даден урок и да се записвам на телефона и след това го пускам и се слушам и ми се набива в главата-ТОВА НА МЕН МНОГО МИ ПОМАГА!

11.   Доста натоварваща е програмата-няма спор. Ако имаш възможност отиди на уроци..

12.   Според мен трябва да отделяш време повече на нещата, който са ти интересни на ТЕБ. Не казвам, че не трябва да учиш и по останалите предмети но някой неща, като цяло за нищо няма да ти потрябват..
Аз си учех уроците като песничка ;дд Или пробвай по метода на мисловните карти.

13.   Сядаш в стая с маса и стол (или както ти е удобно). Целта ти е абсолютна тишина. Четеш, , водиш си записки, изпитваш се сама.
Ако нямаш такава стая, в библиотеките има много място. а... И си спри телефона.

14.   Подкрепям напълно номер 5 - това е и моят вид учене.
Но при съвременното образование където имаш по 6 -7 предмета за утре всеки с по 4 - 5 страници урок. Това което може да се направи е да слушаш внимателно в час и като се прибереш да прочетеш уроците още веднъж, най - много да подчертаеш важните неща, да се опитваш да ги запеметяваш време едва ли ще имаш.
Но на свързаните уроци трябва да отделяш специално внимание - такива са математика, езици.

Аз съм против нашата образователна система - обикновено ставаш в 7 в 8 си на училище и 7 - мият час кога свършва но обикновено към 15 часа вече си седнала да учиш - май че минаха 8 часа занимавайки се с училище, че това е една работна смяна.
Ако кажем че ти отнема 1 час на предмет - то събрахме 15 - 16 учене.
И какво само да учим и да спим - да това се иска от нас - Но за бога само това ли е живота - ами човек има и други потребности.

Но в защита на образованието може да се каже - за всеки предмет има отделна оценка. И ти си свободна да учиш по тези който ти допадат.

А пък майка ти да си успокой малко нервите - какво ти се кара? Толкова можеш, толкова правиш. Ти не я караш да работи по 16 часа днеска. Пък и живота си е твой - никой няма право да те съди как да го живееш. Ако толкова не може да го преживее, това че си донесла една двойка да вземе нещо хапче. Не ? се е ходило на родителска среща - че кой пък я кара, като не иска да не го прави - тя си решава.

Много хора си отдават живота да учат - да имат по - високо образование, но не успяват да се реализират.
Повечето знаещи не разбират, че не ти трябва да си много знаещ - а предвидлив - тоест важното е само да знаеш как да си осигуриш, това което ти трябва.
Работата е там, че образованието е само вариант да се реализираш в живота - нещо което можеш и да не използваш.

15.   Големи ученолюбивци имало... Аз лично от 6 клас насам не съм седнала да уча сериозно урок, освен по история. Принципно уча пред компютъра - прочитам една точка от урока, разсейвам се с нещо друго, 3-4 мин. след това прочитам следващата точка. По история госпожата държи да знаем много, затова там си разказвам уроците на лист с мои думи, по разбираем за мен начин и така научавам и урока. По останалите предмети с 1 прочит на урока ако съм концентрирана го запомням, но да си призная ме мързи да уча... ;д Не си давам много зор, пък пак имам само 5-ци и 6-ци. В класа имаме и зубъри и хора, които учат стабилно, но имаме и такива, които не пипат учебник, пък и те завършват с 4-5. На контролни преписваме и си помагаме един на друг. Не виждам защо трябва да се затормозявам с нещо, което не ми е интересно само заради някаква си оценка, която така и така ще я изкарам и без много зор. :) Уча предметите, които са ми интересни и имам желание за познания върху тях, останалите - каквото дойде.

17.   Аз отначало ги зубрех с часове и ги помнех до няколко дена, сега вече ми трябват само с 1-2 прочита, за да запомня урок до близо две седмици... Не очаквам да седнеш и да си назубриш уроците, но все пак така стана при мен.

18.   Ще ти предложа и моят трик. Когато имам много за учене, примерно по география, чета веднъж урока. След това втория път изваждам на един лист най- важните неща които трябва да запомня и чета всичко което съм написала още няколко пъти. После си го преразказвм устно и след това излизам някъде с приятели или нещо друго, за да може мозъкът ми да подреди всичко което съм прочела. Когато се прибера вкъщи си го разказвам два-три пъти. Така на следващия ден ще си готова. Аз така изкарах 6. Надявам се да съм помогнала.

M. R. 31

19.   Въпреки, че съм най умният сред всички 5 ти класове и, че съм в елитно училище аз не полагам големи усилия. Много пъти са ме питали как го правя. Аз мисля, че просто приех училището и образованието на сериозно. Просто сядам без никаква помощ и почва за всеки час да си чета урокът( по литература не ). Ако ти е трудно да го запомниш слушай от време на време в самият час.