Споделена история от Тинейджърски

Как да се преборя с манията си да пазарувам?
Здравейте, аз съм на 16 години и съм от така наречените шопинг маниачки. Живея само с майка ми, но тя има добра заплата и ми осигурява добър живот. От 2-3 години обаче аз много се запалих на тема козметика, дрехи, обувки и постоянно искам още и още. Майка ми все ми прави компромиси и ми дава пари да си купя даденото нещо, но с уговорката че няма да искам нищо до следващата й заплата, а то след това нещо идват и още 10. Когато изляза с приятелки в мола в повечето случаи те само разглеждат, а аз си купувам сума ти неща. Когато си харесам нещо, просто не мога да се успокоя докато не го получа. Мисля за него постоянно, не мога да спя дори. Когато го получа разбира се съм щастлива, но не след дълго се появява и следващото нещо. Имам съученички и приятелки, които не са си купували дрехи от повече от година. Аз не бих издържала на това. Може би и майка ми е виновна за това, защото от малка винаги получавам каквото искам, но не я виня, все пак го е направила защото ме обича и не е искала нищо да ми липсва. Вече ме е страх да излизам и да ходя в мола, защото знам че ще си харесам нещо и всичко ще започне отначало. Помогнете ми, как да се справя с тази мания?

Коментари

1.   Обедней и като нямаш пари да видим с какво ще купуваш.

2.   Като останеш без пари някой ден ще се отучиш.

3.   Ето това е потребителското пристрастяване.
Когато със чужди/заем, на родителите/, пари, купувате неща, които не ви трябват, за да дразните хора, които не се интересуват от вас.
Ще се оправиш, когато осъзнаеш горенаписаното.

М50

4.   Ооо как да се отървеш ли? Като паричките спрят да валят ще видиш как се забравя шопинг манията ти

5.   Много просто - майка ти те оставя без джобни за 2-3 месеца, докато ти мине абсиненцията и мирясваш!
После една-две години само тя да ти купува дрехи и вещи, и то само по нейно осмотрение.
Много бързо ще влезеш в пътя!

Ако и това непомага - отиди на някаква благотворителна мисия в Африка. Виж как гладуват и умират в недоимък малки дечица... Сигурно е, че ще се отвратиш от себе си и ще се потресе целият ти жалък и духовно беден вътрешен свят.

6.   Номер 5, не разбирам поради каква причина злобееш. Аз твоите пари ли харча? Майка ми не би ме оставила без джобни, дори и аз да го поискам от нея. Аз лично не познавам толкова жесток родител, който да остави детето си на такава възраст без никакви пари. Ако твоите родители са такива, съжалявам. И ми е интересно, с какво мога да помогна аз на децата в Африка? Заплатата на майка ми при тях ли ще отиде, ако не при мен?

7.   Почни да си изкарваш сама парите и да видим така ли ще ги харчиш...
Стига с тия Африки и гладуващи деца. Ония звезди като ходят редовно уж да помагат там да не би случайно да не прахосват пари за изгъзици и дрога?

8.   Това все едно аз съм го писала о. о Мислех си, че съм единствена. Любимото ми занимание е да разглеждам магазините, моловете и да купувам, и аз съм така харесвам си нещо и докато не си го купя не мога да спя, само за това мисля, случвало се е и до рев да се стига. Гардероба ми е огромен и е препълнен, на всичкото отгоре това са ми дрехите само за зимата, скоро ще ги сменя с летните, които също са толкова много, но продължавам да пазарувам. Аз си мисля, че не можем да се откажем, но пък погледни го от хубавата страна манията ни е към това да си купуваме дрехи, обувки и т. н., а не да пушим, да се дрогирваме например.

9.   Хей, поне осъзнаваш проблема! Много момичета, дори и доста по-големи от теб, не го отчитат. Аз мисля, че запълваш някаква празнина в живота си с пазаруването. Намери си друг начин да се справиш с нея. Избери си хоби - примерно нещо с изкуство или доброволчество.

10.   Ти си материалистка, духовно ощетена и искаща да трупа и трупа.
Първо, не излизай толкова често в мола.
Второ, майка ти е трябвало да те възпита с твърда ръка. Не й искай от парите.
Трето, част от дрехите си дари – нали казваш, че имаш бедни съученички.
Спри се.

11.   (Моля модераторите да не трият коментара ми - линкът не е спам или реклама.)
http://markmanson.net/minimalism
Прочети тази статия, не само, че ще ти помогне да се справиш с проблема си, но ще ти покаже и една различна гледна точка.

12.   За да се пребориш с тази мания е нужно следното лечение: пълно лишаване от излишни монети или банкноти в портфейла ти и сама да си изкарваш парите. Впрочем майка ти знае ли за манията ти или не си й казала?

13.   Спокойно, като искараш сама парите си, няма да ги изхарчиш толкова бързо. Маика ти да вземе да ти отказва.

14.   И аз имам периоди, в които съм точно така! Купувам, купувам и искам още и още... Обикновено се случва, когато нещо ми липсва (в духовен план) - чувствам се подтисната и така за кратко успявам да се разсея от тази липса.
Никой друг не е виновен, търси първопричината в себе си. Когато откриеш проблема и го решиш, ще изчезне и желанието да пазаруваш.
Пожелавам ти успех!

15.   Много съм съгласен с номер 5

16.   Ми имаш детско мислене, това ти е най-големият проблем. Не можеш да осъзнаеш откъде идват парите и с колко труд се изкарват, затова ги приемаш едва ли не като даденост.
А човек се учи на пестеливост чак когато разбере от личен опит за какво иде реч. При теб това няма как да стане в близките години - като завършиш гимназия, ще започнеш в университет, и чак след това ще се замисляш за работа, защото мама все още ще бъде наоколо и ще ти осигурява всичко.

Един начин, който мога да ти предложа е да въведеш отчетност у вас. Събирай всички касови бележки и сметки, включително и тези, които отиват за твоите дрехи, обувки и дрънкулки от мола. Виж колко пари заминават по всеки параграф, после сравни колко заминават за теб. Тъй като парите ги харчиш по молове съм сигурен, че веднага ще забележиш контраста.

Съотнеси тези пари към средната работна заплата в България и ще разбереш защо имаш приятелки, които не си купуват нови дрехи цяла година.

Също така си отвори гардероба и направи инвентаризация на всички дрехи, обувки и дрънкулки в него. Колко бързо ти омръзват дрехите, колко пъти си ги носила преди да сложиш следващия чифт? Има ли дрехи, за които направо си забравила? А някога хвърляла ли си напълно читави дрехи? Направи си равносметка, колко пари отиват за колко "щастие" и дали си струва наистина.

По принцип, винаги можеш да продадеш някои от омръзналите ти дрехи в онлайн сайт, като получените пари ги влагаш в последните дрешки, които са ти хванали окото. Ако така успееш да избиеш достатъчно от разходите на майка ти, то тогава разточителността ти няма да е чак толкова лошо нещо.

17.   Миличка, това се оправя само с ВОЛЯ!!!
Изхвърли всички каталози, списания и каквото там държиш, махни компютъра от стаята си, не ходи в мола и помоли майка ти да не ти дава НИКАКВИ пари, освен за храна! Отеляй повече време за учене, излизай но НЕ по магазините, чети книги, занимавай се с нещо. Боже, хората гладуват ти за какво мислиш постоянно!? Замисли се за майка ти - това твоето е използване!! Не всичко е Nike, Adidas и New Yourker! Живота не е пари и предмети. Вземи се стегни, преди хората да те намразят и да станеш една тъпа материалистка! И
... преди с майка ти да останете на улицата заради всичките ти искания. Замисли се малко. Най -хубавите неща, не се купуват с пари.

18.   Номер 5 защо си правиш труда да пишеш коментар като там има написани само глупости...

19.   Дори и майка ти да има някаква вина, че те глези, ти далеч не падаш от нея. Моите родители, като цяло, също са ми угаждали на прищявките и т. н. обаче аз никога не съм чувствал тази нужда непременно и постоянно да си купувам нови и нови неща. Дори в интерес на истината в последната година и половина започнах да си купувам дрехи втора ръка, качеството на някои е страхотно и струват няколко лева, нищо особено, не натежават на семейния бюджет. Ще дойде момент в който майка ти няма да има тази възможност и ти ако не се научиш да се контролираш - ще стане страшно, така си опичай акъла, докато е време. Не е кой знае колко шокиращо, че дадени твои приятелки не са си купували дрехи от година и повече - просто нямат възможност или не чувстват тази нужда да хвърлят парите на родителите си на вятъра за парцалки (с извинение) като теб. Всеки е различен, спокойно има и други като теб - не си сама в това отношение.

20.   Започни да изкарваш пари и направи нещо за самочувствието си. Явно имаш ниско самочувствие, което прикриваш зад нови покупки, които уж да ти вдигнат увереността. Можеш да направиш и дарение. Примерно, харесваш си блуза за 40 лв и решаваш, че вместо парите да дадеш за тази блуза, ще ги дариш за нещо добро. Само че трябва така да направиш, че да видиш благодарността на човека или животното, на когото си помогнала с тия пари, и така ще осъзнаеш, че с пари можеш да купиш по-важни неща от гримове и дрехи.
Евала иначе, че си се осъзнала.

21.   Започни да харчиш само пари, които ТИ ЛИЧНО изкарваш и много бързо ще се справиш с манията си.
Представи си, че майка ти е умряла.

22.   Аз те разбирам напълно, защото съм преживяла нещо подобно. При мен обаче "маниите" бяха тематични. Първо купувах парфюми. Колекцията ми в момента е към 50 броя. В един момент обаче някак дойде пресищането и приключих. Имам още едно-две желания, но не бързам. После купувах и аз като теб дрехи и обувки. Като започна гардеробът ми да не се затваря, някак от само себе си и това изчезна. Лятото се бях побъркала на тема старинен порцелан. Когато етажерките в кухнята ми свършиха, и страстта към порцелана отлетя. Като започнах да правя градината си, нямаше растение, което да видя, и да не купя. Седем години по-късно тя е завършена и сега купувам по една роза годишно и то само, ако има място за запълване.
Та, защото съм минала през това, ще те посъветвам да смениш обекта на интереса си. Започни да си събираш пари за нещо друго. Набележи си някаква дестинация в чужбина, където искаш да прекараш ваканцията си, и започни левче по левче да си събираш парички. Чети за мястото, което ще посетиш, прави си планове, представяй си как се разхождаш там. Просто трябва нещо друго да ти грабне вниманието.

23.   А какво смислено си сторила до сега в живота си? Освен пълната тоалетна де.

24.   Трудно е да се даде изпитана рецепта, защото при жените това е вид силна мания, която един мъж не може да изживее и почувства, но все пак мога да ти дам следните насоки. От моя гледна точка проблемът е в това, че харчиш чужди пари, за спечелването на които не си положила никакви усилия. Затова е и много лесно да ги пръснеш за утоляване на безумието си. Почти всеки човек иска да има много работи, но повечето хора си правят сметка дали си струва, защото печеленето на пари е свързано с голям разход на енергия. Ти още си на възраст, в която всичките ти финанси идват от майка ти. Или тя трябва да ти ги ограничи, или ти да си наложиш волево да извършваш някаква дейност, която е свързана с много усилия и симулира работен процес. Един вид ти получаваш пари от майка си защото вършиш някакава работа, която ти струва време и дискомфорт. Само така ще усетиш цената на това което харчиш и ще се замислиш, струва ли си да се бъхтя толкова за едни парцалки, при положение че имам вече цели купчини. Няма друг начин! Ако имаш милиони в излишък, тогава прави каквото си искаш, но рано или късно ще се наложи сама да си правиш сметката и колкото по-рано стане, толкова по-добре.

25.   Потърси в интернет "Малка книжка за личните финанси" , тя е на едно умно момиче, преборило се с прекаленото харчене.
Потърси и "Лични истории за лични финанси"на Стойне Василев. На мен ми помагат.

26.   Номер 6, не е проблемът в в това дали харчиш моите пари, проблемът е в това, че НЕ харчиш СВОИТЕ пари!
Откъде-накъде реши, че злобея? Питаш - отговарям и толкова! :)

27.   Номер 9 е напълно прав!

28.   започни да си купуваш книги, поне нещо може да влезе в главата ти като резултат

29.   Авторката уж търси съвет, а пък напада коментиращия, който според мен е напълно прав. Сега искаш дрехи, а после ако заискаш самолети? Ако сама си изкарваше парите нямаше да е така ама те такива като теб после си намират и богаташи да ги издържат и си правят кефа цял живот.
Бас държа, че майка ти не ти дава примерно 50 лв за седмицата, а ти дава парички всеки ден или когато й поискаш. Ако толкова искаш да спред манията си уговори се с нея да ти дава накум пари за седмица напред. Като ти свършат по- рано няма да й искаш и постепенно ще се научиш да си правиш сметката. В противен случй знаеш, че днес като ги изхарчиш утре пак ще има и не ги цениш!
Жюли

30.   Помисли си каква е празнотата, която запълваш с вещи. Потърси психологическа помощ, вероятно тъгуваш за нещо или за някого.

31.   29, напротив - не си правят кефа! Лапат и лапат, и се чудят защо не им е каф, след като са толкова всестранно презадоволени...
Най-ценното в живота е това, което НЕ можеш да си купиш с пари - приятелството, любовта, здравето, уважението на другите. Каквито авторката в живота си очевидно няма, нито ще може да запълни с материални облаги.
Нерядко такива хора в по-зряла възраст стигат и до самоубийство, поради духовна нищета и поради невъзможност да запълнят дупките си...
Вижте я само как разсъждава: "Заплатата на майка ми при децата в Африка ли да отива или при мен?". Какво да си говорим повече...

32.   Да, всички които казахте, че запълвам празнина в живота си, сте прави. Израстнала съм без баща, а майка ми винаги е работила много и работата и винаги беше най-важното. Винаги се е старала да съм задоволена материално и смяташе че до тук се изчерпват задълженията и като родител. Осъзнавам, че да живея така е тотално грешно, но нямам вина, така съм живяла цял живот. А има и нещо друго, до 5-ти клас бях пълничка и на училище много ми се подиграваха, също така бях отличничка и ме обиждаха и за затова, наричаха ме прасе и зубрачка. Трудно го преживявах, нямаше на кого да споделя. С течение на времето обаче се издължих и отслабнах от само себе си, сега смея да твърдя че изглеждам добре, не съм най-красивата, но все пак мисля че съм симпатична. И просто изпитвам някаква нужда да доизграждам външния си вид, да бъда колкото се може по-перфектна, да имам самочувствието че сега съм по-добра от тези, които ми се подиграваха. В момента имам и страхотни приятелки, които страшно много ми се кефят на дрехите и на външния вид като цяло и това ми дава стимул да се грижа за него все повече и повече. Колкото и всички да твърдят, че дрехите и външния вид не са от значение, това изобщо не е така. Никой не забелязва характера ти от пръв поглед. В днешно време един човек, и най-вече едно момиче, е длъжно да изглежда добре. А не смятам че това се постига с 2 чифта дънки, 3 блузи, гадна коса и пъпки по лицето.
Авторката

33.   От номер 11:
Авторке, прочете ли статията, за която ти дадох линк? Ако не си, направи го. Според мен търсиш корените на бедата си в грешната посока и това няма да те доведе до правилния изход. Дълбоки проблеми не се решават с плоски разсъждения!

34.   Мило момиче, разбрах - търсиш реванш; искаш да "им го върнеш" на съучениците ти. Не съм сигурна дали ще можеш, но се надявам да ме разбереш. Аз моята битка с гадните съученици я спечелих 20 години по-късно, но я спечелих с гръм и трясък. Завършила съм Художествената гимназия, всички ми се подиграваха, защото бях със скромен произход, а те все деца на професори, и защото нямах нито хубавите дрехи, нито хубавите бои, които имаха те. Годините в гимназията си ги спомням като най-черния период в живота си. Но както и да е.... Завършихме, пръснахме се по университетите, аз дори от омерзение записах съвсем различна специалност и заминах в чужбина. Но животът така се обърна, че от 15 години пиша във вестници с многохилядни тиражи рецензии за текущи изложби. Т. е. аз оценявам работата на същите тези мои съученици-художници. Мога да похваля изложбата, мога да я срина със земята. Ами те само дето не ми целуват подметките, където ме срещнат. Изведнъж пренаписаха историята. За всеки от тях съм "стара и най-любима приятелка от училище", всеки ме уверява как "винаги ми е бил най-добрият приятел". Отблъскващо и гадно е. Но! Аз спечелих.
Зарежи дрехите.... Голямата битка, в която ще се състезавате, е животът. Наблягай на работата си в училище, наблягай на личностното си развитие, гледай си образованието в бъдеще. Победата те чака.

35.   Много, много хубав коментар, №34, но авторката изобщо не е на твоето ниво, за да го разбере... Тя е по-скоро от кифлеците, които са ти се смеели и са те обиждали, понеже са имали повече от тебе...