Споделена история от Тинейджърски

Маслена боя-Помощ
Здравейте. Преди 2 седмици ми се наложи да боядисам едни мои обувки от плат, защото малко пострадаха и се наложи да закрия едно петно. Много хора ме посъветваха да си купя маслена боя, защото те с нея бодисвали дрехите си и рисували каквото им харесва и реших и аз да пробвам. Купих си хубава боя от магазин, където продават бои за художници. Прибрах се и ги боядисах добре, наслоих 3 пъти, защото иначе малко прозираше макар боята да беше гъста. Оставих ги да съхнат на терасата и понякога ги вкарвах в стаята и минаха вече 2 седмици и реших вчера да видя как вървят нещата и пипнах обувките и изцапаха целите ми ръце, не знам защо не са изсъхнали. Казаха ми да пробвам със сешоар после и пробвах и пак не стана. Също така съм много разочарована, защото боята не си попи както темперна боя попива и се слива с цвета, а маслената стои лъскава и като кора отгоре и всеки ще види, че са преправени от мен, не изглежда все едно са си такива. Чудех се дали да не потопя обувките в спирт, за да махна боята, но доколкото разбрах за тази боя се иска специален разтворител, а и само една част от обувките са боядисани и ще вземе да се замажат там и ще стане още по-зле. Боята дори лепне и някакви мъхчета отвънка са се полепили по обувките. Бясна съм. Какво да правя, даите съвети и идеи.

Коментари

1.   При условие, че в магазините е пълно с всевъзможни бои за обувки, за всякакви цветове и материи, изобщо не ми побира ума как ти е хрумнало да си плескаш обувките с боя за рисуване? !
Моят съвет - запълни най-близкия контейнер за смет с похабените вече обувки и другия път като си купуваш, попитай в магазина, с какъв препарат е подходящо да се третират и си го купи и него.

2.   Написала съм, че приятели ме посъветваха да го направя, защото съм виждала техни дрехи с маслена боя и бяха много добре, не знам защо при мен не стана така, дори те са очудени. Какво има да се чудиш като съм обяснила. Няма какъв препарат да си купувам при положение, че бяха изцапани с блажна боя, не можеше да се махне, а трябваше да се закрие, закри се ама кел файда. Не съм публикувала темата, за да ми обясняваш да си хвърлям обувките, парите не ги копая, за да ги пропилявам, ако си паралия ела ми купи други и ще хвърля тези, много знаете зад монитора. Ако исках да ги хвърля, щях, но аз търся начин да ги поправя, защото ги харесвам. Като не можеш да помогнеш, сега моят ум не побира защо коментираш?

от авторката

3.   Искаш съвет, а после се зъбиш. За какво искаш съвет изобщо?

4.   Аз съм художник и сега ще те посъветвам
Ако не е изсъхнала боята намокри парцал с терпентин и изчости ако е изсъхнала с топла вода изпери и пак с тврпентин (зави си от материята дали ще се получи или не )
И за тази цел е било много по добре да използваш акрил, маслената боя е мазна не случайно се казва маслена затова е лъскава.