Споделена история от Тинейджърски

Спрях да раста и да качвам килограми от година
Здравейте! Аз съм момче на 16 години, които навърших преди 2 месеца. Имам един много голям проблем, който преди време даже не вярвах, че е реален, но след толкова време започнах да си мисля съвсем друго. Преди около 2 години, т. е. когато бях в 7 клас, от септември до юни отидох от 160 на около 175 сантиметра. Тогава бях 57 килограма и реших да почна фитнес. От август 2013 до сега съм прекъснал само един път за 3 месеца и нещо. Та въпросът е, че от юни 2014 до сега (юни 2015) съм зациклил на 63 килограма. Ям много, но не мога да вдигна и това е, а растежът си спря съвсем - 2 сантиметра за 2 години. Растежът е спрял даже от февруари или март 2014 - от тогава съм 177 сантиметра и толкова. Майка ми е 170, а баща ми - 185 сантиметра, но баща ми няма проблем с килограмите, нито майка ми. Вече много почнах да се панирам, релефен съм, но са ми малко килограмите, а наборите ми са по 70 килограма (но не толкова високи, но няма значение - искам да стана по-висок). Избягвайте коментари от рода на "идеален си така", защото по никакъв начин няма да ми помогнат. Не знам какво да правя вече.

Коментари

1.   Ти нямаш за мен проблем. Не си спрял съвсем да растеш, но определено няма да станеш като баща си, а си средно на височина между майка ти и баща ти, което е нормално. Ще порастнеш още 1 до 2 см, но честно казано за българин и сега си си наред.
Килограми ще качиш с по-калорична храна. Не пренебрегвай въглехидратите, ако искаш да качваш.

2.   Аз пък съм на другата крайност-след 8 клас порастнах със 7-8 сантиметра и качих 10 килограма за по-малко от година. :D Няма ти нищо, просто сме различни и всеки се развива по индивидуален и уникален начин. :)

3.   Ти знаеш ли, примерно, че ако ембрионът запази скоростта на нарастването си такава, каквато е в първия ден след зачатието, то той за една година би трябвало да стане голям колкото Земята?
Нещо подобно, но в много умален мащаб се повтаря през пубертета (13-17 години). При теб процесът просто вече е приключил... Ти какво очакваш? Да станеш 210 см. и 110 кг. ли?! Сегашните ти размери са близки до нормалните човешки, така че би трябвало да бъдеш щастлив, че си в норма!
И не се притеснявай - като спреш да растеш на височина, с годинките постепенно ще започнеш да растеш на ширина... Това е неизбежно ако не поддържаш стриктен спортен режим, или поне много активно ежедневие, до края на живота си.

4.   Просто ще си между майка ти и баща ти като мен,
майка 158 баща 175 а аз 170.
И не яж често четох че така метаболизмът се забързва,
по-добре яж по 4 пъти на ден но с добри порции.
Успех!

5.   И аз съм в подобен (да не кажа мн по-зле) случай. След 3 месеца трябва да навърша 16, а съм само 52 кг и 1. 77м. Миналата година бях 53 кг 1. 70, а преди 2- 51кг 1. 60м. Майка ми е 1. 62 баща ми 1. 84. През свободното ми време играя баскетбол.. Няма как да ти помогна с качването на килограми, но за растеж на височина задължително пий вода/мляко преди лягане и яж МНОГО месо (протеин->аминокиселини->увеличен растежен хормон). Яж ядки, сирене, зеленчуци и тн. Най-важно - спортувай.

6.   Каквото и да правиш, не прибягвай до хормон на растежа. Вреден е и може да има множество неприятни последици, а резултатите да са нулеви.
Баскетбол и волейбол... не помагат за растежа. Всички баскетболисти са високи, защото селекционерите взимат високи хора. Имам 3ма познати, които цял живот са играли баскетбол, но са в диапазона 160-170 см.
Ето няколко други метода, които МОЖЕ и да проработят. Но това ще стане ако си под 21 години.
Висене на лостове - това ще натовари ставите ти, но е възможно, за година две, да ти даде още няколко сантиметра.
Много сън - растежа се случва, докато спим. Ако си буден по 19-20 часа в денонощието, ще растеш по-бавно.
И вече крайния вариант, които е няма да е удачен, поне до 25-6 годишна възраст е хирургията. Разбира се, това е изключително болезнен, обременяващ и скъп процес.