Споделена история от Тинейджърски

Не мога да се справям в училище,колкото и да се уча...
Здравейте, момиче на 15 съм, уча в Професионална Гимназия по Икономика и Мениджмънт и съм в 9 клас. Просто не мога да се справям в училище... колкото и да се мъча, колкото и да уча, изискванията на всичките учители са толкова големи, че не е възможно да си вдигна успеха повече от 4-4. 30. Сутрин първия ми час започва от 7:30, аз ставам в 6, защото имам много ходене пеша до училището, то е почти на другия край на града. Ставам в 6, а лягам в 1:30-2 през нощта. Спя по 4-5, в най-добрия случай по 6 часа. В училище спя по чиновете, не мога да слушам какво преподават, защото просто очите ми се затварят... след като се прибера в 14 ч. следобед в нас, обядвам, почивам си малко и започвам да уча към 15ч някъде. Уча по 15 различни предмета, някои от които са ужасяващи, защото просто 1 тема съдържа толкова голям обем от информация, че е невъзможно за научаване. Най-кошмарен ми е часът по Обща теория на счетоводната отчетност. Някакъв ад е. Освен това уча микроикономика, право, информатика... това са предметите по специалността ми. Но как да уча, като се прибирам изцедена и единствено имам сили да се просна на леглото? Най-редовно ми се случва да седна да уча и след първата страница просто да заспя с отворен учебник на главата. Ходя на частни уроци по английски, немски и математика, и въпреки всичко по немски и математика имам основно 3 и 4, единствено по английски имам 5 и 6. Пиша невероятно дълги домашни, лягам си толкова късно, защото всеки ден имам невероятно много за писане и учене, но просто аз не мога да осмисля и да асимилирам толкова много информация по 5 различни предмета за 1 ден. От скоро пък ги гледам как даскалите имат тенденцията да пускат контролна върху всеки 3 урока. На седмица правим по 5-6 контролни, това вече ни стана ежедневие. И след всичките тия мъки няма да успея да хвана и 4:50 за срока, да не говорим за повече. И най-ужасното е, че на тъпанарите, които не могат да построят едно нормално изречение и не знаят как се пишат елементарни думички пишат същите оценки, каквито на мен. И като кажа на някой учител и винаги следва отговорът "Ти с него ли се сравняваш? " Дори и да имам повече възможности от тези ученици (слабаците, които ги има във всеки клас, и всички знаем, че те нямат идея за какво точно са в училище), та дори и да съм с повече възможности за мен е някак обидно да ме сравняват с тях, защото един човек, който не ни познава, ако погледне в дневника ще си направи извода, че те едва ли не са по-умни от мен... дори класната, която за момента я виждаме само в часа на класа, защото ще ни преподава в по-горен клас, като видя дневника и възкликна "О, ама ти беше с най-високия бал от целия клас, когато влезе в тази паралелка, какви са тези оценки, какво става с теб? " Аз не знаех какво да отвърна. Не мога да се справям, нямам сили, а всички изискват прекалено много от мен, което просто е извън предела на възможностите и силите ми... не издържам.

Коментари

1.   Мила, ти си си го избрала! Ако наистина ти идва нанагоре, обясни на вашите проблема и ги помоли ако може да се преместиш в някое по - нормално училище, където нямат толкова високи изисквания щом ти тежи толкова!

2.   Здравей, аз съм също момиче, което учи в икономическа гимназия и то в София (защото ми се струва че твоята гимназия не е тук). Преди да вляза нямах чак такива високи оценки, но влязох с 33 бал. 7 клас балът ти няма общо с това какви оценки ще изкарваш сега. Със сигурност си ходила на уроци за матурите в 7 клас. И аз съм 9 клас и имам 15 предмета, но това не значи никога да уча всеки ден по абсолютно всеки предмет, та аз в сряда имам цял ден 7 различни разказвателни предмета. За да изкарваш високи оценки не е нужно да учиш само. Учителите си имат свой начин да ти проверят знанията и свой начин да дават бонуси и компромиси. Когато някоя учителка каже "Някой иска ли да прави табло/проект/да се подготви за нещо допълнително? " ти трябва да си първия изявил желлание, не да седиш и да си казваш "Аа, мързи ме". На мен лично най-омразен предмет ми е правото, но дори и в него има нещо интересно, но трябва наизуст да се учи. Лично преди време като чух наизуст все отлагах, но повечето така се учи за жалост. Най-полезното нещо е да следиш кога си за изпитване и кога не, кога ще има от тези чести ваши тестове и учиш колкото можеш.

Ограничено е да се сравняваш с хората, които изкарват ниски оценки, защото главен приоритет си си ти. Те от друга страна си имат свой начин на оцеляване, който е да не учат и да ги съжаляват. Животът е нечестен, но просто трябва да се справяме с него.

Трябва още време, за да свикнеш на учебния процес и да оцеляваш, но за сега всяка стотна, с която си вдигаш успеха е важна.

П. С. Учителите макар да е неправилно си имат любимци и първи впечатления, ако се изявиш като ученичка, която редовно учи при даден предмет и учител, все ще ти запомни физиономията и ще ти "дава плюсчета". Участвай и в олимпиади.
П. С. 2. Какво правиш до 1-2 сутринта? Спи по 8-9 часа, за да ти функционира мозъка по-ефективно и да не спиш в часовете, защото учителите виждат като спиш или не.

3.   Системата е такава, че не подхождат индивидуално. Изплюват една теория готово-сдъвкана и който разбрал-разбрал. Не го мисли, оценките няма да повлияят толкова, ако се опиташ да влезеш в икономически университет. Няма смисъл да си цедиш здравето за простотии. Учи това, което ти е интересно, дори да го няма в училище, а по другото просто минавай. Ако са ти интересни езиците насочи се там, по другото гледай да имаш най-най-най основни знания. Пък ако в бъдеще не ти се занимава въобще с икономика, въобще не се и напрягай. Стани си сутрин, отиди си на училище, хапни, прибери се, почини, обядвай, поучи малко, изживей свободното си време пълноценно и така... какво го мислиш толкова.

4.   Аз също съм в Търговска гимназия и мога да потвърдя думите ти - аз също си лягам в 1-2, за да уча и сутрин ставам в 6. Като разказвам на приятелите си колко имам да уча, те не ми вярват... Постоянно заспивам, където ми скимне, без да се усещам, унасям се просто... Дори върху масата.
Съветвам те следното: сестра ми миналата година завърши същата гимназия и при нея доста от учителките се заяждаха и затова ѝ писаха по-ниски оценки, но какво стана? Учениците, които, както се изрази ти, не могат да формулират граматически правилно изречение, но по симпатии учителите им писаха добри оценки, едва хванаха тройки на изпита след 12. клас, а сестра ми без един урок, изкара 5. 70 и сега учи това, което е мечтала да учи. Тя е моето доказателство, че оценките не показват колко умен е човек, а и са до време. Ти си учи съвестно, това е в твой интерес. След години "отличниците" от класа ти нищо няма да помнят, защото са зубрили, а на теб ще ти е останало поне 3/5 от това, което сте учили в главата!
Дерзай и не забравяй да даваш почивка на мозъка, защото той блокира в един момент и и да искаш - повече информация не може да събере.

5.   Аз също съм в Търговска гимназия и мога да потвърдя думите ти - аз също си лягам в 1-2, за да уча и сутрин ставам в 6. Като разказвам на приятелите си колко имам да уча, те не ми вярват... Постоянно заспивам, където ми скимне, без да се усещам, унасям се просто... Дори върху масата.
Съветвам те следното: сестра ми миналата година завърши същата гимназия и при нея доста от учителките се заяждаха и затова ѝ писаха по-ниски оценки, но какво стана? Учениците, които, както се изрази ти, не могат да формулират граматически правилно изречение, но по симпатии учителите им писаха добри оценки, едва хванаха тройки на изпита след 12. клас, а сестра ми без един урок, изкара 5. 70 и сега учи това, което е мечтала да учи. Тя е моето доказателство, че оценките не показват колко умен е човек, а и са до време. Ти си учи съвестно, това е в твой интерес. След години "отличниците" от класа ти нищо няма да помнят, защото са зубрили, а на теб ще ти е останало поне 3/5 от това, което сте учили в главата!
Дерзай и не забравяй да даваш почивка на мозъка, защото той блокира в един момент и и да искаш - повече информация не може да събере.

6.   Махни се от там. Ти НЕ си тъпа, но като чета усещам, че почват да те карат да мислиш така, което не е правилно! Те там ти снижават самочувствието, не ти остава време за самата теб, а тези неща са изключително важни за един човек на твоята възраст. Никога не съм разбирала защо трябва такова тиранство по училищата, защо толкова се вживяват и министерството, и училищните власти. Искат да се учи куп БЕЗСМИСЛЕНА информация, мъчат децата по 6-7 часа на ден. Самите преподаватели не са като едно време, когато са си били наистина на място и са могли да ти дадат ДОБЪР ПРИМЕР. Аз съм срещала изключително некоректни и неграмотни преподаватели, дори по предметите, които преподават. Тоест те самите не са образовани, а искат да образоват децата. Е, как става тази работа? Махни се от тия цербери, отиди в някое по-обикновено училище, за да може да си изкараш хубава диплома, а през това време да имаш време да имаш време да усъвършенстваш себе си и да се САМООБРАЗОВАШ, нещо, което никъде не ви учат, а е жизнено важно! По по-обикновените училища не е вярно толкова, че не се учи, просто има повече свобода. Не е важна гимназията, в която си учила, може да е най-елитната, може и най-долнопробната, във всички случаи накрая получаваш диплома, с която кандидатсваш за висше учебно заведение и там вече е важно какъв избор ще направиш за специалност и т. н. Но ти сама разбираш, че от едното място дипломата ще ти е с тройки и четворки, които не заслужаваш, а всъщност много повече, защото виждам, че имаш желание да се изучиш и да постигнеш нещо, а ако се преместиш в училище, уж не елитно, пак ще вземеш диплома, но която повече ще отговаря на реалния ти умствен потенциал. Не ти трябва да зубриш, трябва да разбираш нещата, трябва да ти доставя удоволствие да научаваш нови неща, а те с това тиранство ти го убиват! Това не е здравословно дори. Махни се от там, докато е време, не се доказвай там, където не те оценяват!

7.   И аз съм в абсолютно същото положение, уча в икономическа гимназия като теб, където трябва страшно много зубрене на определения и т. н. На мен лично страшно много ми помага да си ги прочета вкъщи на спокойствие и да вникна в смисъла на самото определение, колкото и сложно да изглежда то. После като ме изпитват просто си го разказвам със мой думи, както съм го разбрал. Опитай, така е много по-лесно, не се мъчи да зубриш, назубриш ли нещо днес го знаеш, а утре не... няма никаква полза от това. :) Надявам се да съм бил полезен.

8.   Консултирай се с УЧИЛИЩНИЯ психолог. Всичко е напълно анонимно, пък и няма да ти правят сеанси, а само ще ти даде адекватни съвети, разкажи му/й всичко, защото (повярвай) няма смисъл да криеш! :)

9.   Чакай малко бе човек. Защо си даваш такъв зор. Остави я тази образователна система. Трябва да играеш по техните правила. Аз също съм на 15 и съм 9 клас. Колкото и да се старая, другите изкарват си смартфона, намират си един от съседните класове и изкарват по високи оценки от мен. Този твой рутин който правиш всеки ден ще ти навреди и на здравето и на психиката и на всичко. Остави 4-ка, 4-ка. Ще се стегнеш малко повечко към края на втория срок и това е. Невъзможно е да смогнеш с всичко това. И помни НЕ Е ВАЖНО КАКВО СЕ ОЧАКВА ОТ ТЕБ, ВАЖНО Е ТИ ИСКАШ... Най-умните хора в света нямат образование. Пожелавам ти късмет!

10.   Миличка, ако продължаваш така нещата още повече ще се влошат. Отдъхни си малко от всичко това. Давай си един ден в седмицата да не правиш нищо. Не е правилно, но нашето скапано образование го изисква-преписвай на тези контролни. Не можеш по всичко да знаеш всичко и това е напълно в реда на нещата.

1. Яш здравословно! Здравословното хранене е пряко свързано с резултатите ти.
2. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО спортувай!!! Здрав дух в здраво тяло. Всеки ден намирай по 30 минути за спорт. Няма да се пренатовариш. Напротив ще ти се отрази прекрасно.
3. След училище обядвай и подремни малко и след това учи.
4. Не е нужно да учиш всичко дума по дума. Гледай да ги разбираш нещата. Направи си схема, по която да учиш. Недей хаотично
5. Вечер си лягай най-късно в 11. Липсата на сън е една от най-главните причини, поради което не можеш да схванеш материла. Информацията трябва да "преспи".

Направи тези работи и резултатите ти ще се подобрят. Гарантирам ти го.

11.   Да не учиш в НТБГ? :D
Аз съм там 10 клас в момента. Наистина е трудно, особено в 10ти

12.   Сега не знам, дали това, което пиша е правилно - но никога, ама никога не ми е минавало през ума, че трябва да знам учебниците на изуст. В гимназията си правех таблица с оценките по всеки предмет - на база това изчислявах каква е вероятността да ме изпитат скоро. Ако прехвърлеше определен процент - ставам по желание, когато съм подготвена. Имаше предмети, от които въобще не вдявах - всеки има такива - какво да се прави. Но това беше отдавна и тогава изпитваха повече индивидуално, а не с толкова много контролни, както ти казваш. Така или иначе трябва да минимизираш риска по предметите, по които е възможно.

13.   Това е нашето образование, свиквай... въпреки всичко ти си си го избрала... като нямаш заложбите за учене просто не учиш? ! спри уроците, щом по английски се справяш... 9ти клас по математика няма абсолютно нищо изискващо повече от писане на домашната, за да научиш всичко... а за немския да не говорим, то буквално няма за учене? ! Аз съм отличник, карам материала напред с по няколко урока, просто е по-лесно, но географията и историята са ми скучни и просто не ги уча... малко е странно, имам 5 и 6 по всички други предмети, а по тези два съм с тройки и четворки, но ще бъде загуба на време да уча по тях, ще трябва да отделям часове четене и то за нищо...
Искам да кажа - намали ученето, предметите които са лесни ги остави на заден план, спри уроците и учи по по-сложните предмети :)