Споделена история от Тинейджърски

Май няма смисъл да си добър
Да ви кажа честно, нищо хубаво не съм видял от добрините които съм сторил. А аз тези добрини не съм ги вършил, очаквайки някакво възнаграждение или благодарност. Даже вече ме навежда над мисълта, че ми играе лош номер добрината и съм решил, че повече няма да съм толкова услужлив и загрижен за околните. Това не означава, че ще отида в другата крайност да бъда лош, разбира се. Просто добротата в днешно време е недооценена и бива незабелязана от много хора. Буквално израза - направи добро изяж лайно, което без извинение го казвам и доскоро смятах, че не е така.

Прост пример е учителят ми по немски, който винаги помага, супер точен човек е, върши работата на някой друг винаги и е готов да подаде ръка. Дори върши извънкласни дейности като организиране на фестове, концерти и пиеси без да получава допълнителни бонуси към заплатата си. Уви много хора му се смеят, че не си е намерил жена и че е бил луд.

Просто исках да споделя, въпреки че доста опит ми предстои да натрупам и да изградя мнение.

M. 16

Коментари

1.   Виж, ти бъркаш добротата със слабостта.
И да - в днешното общество е много голям натискът да постигаш нещо реално в материален, личен план. Учителят ти по немски най-вероятно просто е самотен и няма живот извън училището - не ги прави нещата от доброта, а преди всичко заради себе си.
Ти бъди добър, но не бъди будала. Има една приказка - направи 1000 добро и 1 път зло и ще се запомни само последното.
Лошото е, че когато само помагаш ти отнемаш отговорността на хората към собствения им живот и в един момент си будалата, защото очакванията толкова порастват, че не можеш да ги задоволиш такива хора.
Представи си сега, че си примиер на България и обещаеш на всички хора удвояване на доходите като дойдеш на власт - ти си идеалист, ти действително вярваш в своето обещание. Идваш на власт и заварваш празната каса на едно непродуктивно общество, но няма как - хората очакват двойните си заплати и пенсии и... няма как - ще помага пресата за пари. В началото всичко върви добре - пенсионерите взимат двойни пенсии, учители, лекари, майки са доволни, но изведнъж и останалите искат по-високи заплати, работодателите вдигат цените, за да ги платят и хоп - с многото пари хората си купуват по-малко стоки от пари и пак са недоволни - искат по-високи заплати. Какво да се прави - пак печаташ пари, защото отдавна на твоята държава никой не дава кредити, намират се хора в обкръжението ти да ти кажат, че това е правилния път и сами нощем тайно пускат пресата за пари... но самите те отдавна са взели кредити и са си обърнали парите в долари или злато....
Сам знаеш какво става - хиперинфлация, 1 лв. станал 1000 лв, 1 долар струва 3500 лв., тайно твоите министри са продали житото и цялата храна на държавата навън за долари и са призвоили половината държава...
И да - това се е случвало. Добрият примиер се казваше Жан Виденов - един млад, наивен, идеалист и добряк като теб успя да направи най-голямото зло в най-новата история на страната ни.
Виждаш, че добрите намерения не са достатачни.
Така че не бъди будала, защото вредиш на себе си, но и на хората около теб.
Примерът е драстичен, но често има бащи-добряци, които дават безнадеждни кредити на приятелите си докато собствените им деца мизерстват и жените им нямат пари за лекарства. Често навън има хора, които се раздават до пълна изнемога и когато се разболеят няма кой да им помогне, има хора, които дават последния си лев и когато сами са гладни са просто просяците и асоциалните...
Има хора, които даряват на децата си своите жилища например, за да им спестят делби и данъци, а после остават на улицата.
Има майки, които дават всичко за децата си и после няма кой да ги погребе и така нататък
Така че не бъди будала.. , а внимателно прецени за кого се хабиш и къде са ти границите.

3.   Може би проблемът е, че си прекалено добър. Много е важно да преценяваш добре на кого да помогнеш и на кого не(т. е да прецениш хората)!!! Това, че си помогнал е много хубаво. Вярно е, че повечето хора не оценяват това, което правят за тях. Не се притеснявай! Все пак ти си помогнал на хората и те ще го оценят, но ще е късно!!! Който добро прави, добро намира!!! :)