Споделена история от Тинейджърски

Защо уж знам английски,а като ми заговори някой не мога да разбера нищо?
На 15 съм, уча английски от 2 клас и не мога да общувам с хората на английски. Ако ми дадете един текст ще го разбера идеално и ще си го преведа, но ако някой англоговорящ дойде и ми го каже този текст, но не бавно, а както си говори по принцип, най-вероятно няма да разбера изобщо смисъла на текста, най много някои отделни думи и по-прости изречения. Като чуя някое изречение, което не го чувам често по телевизията, в нета или където и да било, на мен ми трябват поне 30 секунди до минута да анализирам изречението, да се сетя всяка дума какво значи и тогава да ми се изясни какво ми е казал човекът. А през тези 30 секунди до минута, докато аз го мъдря, той ще е казал още 10 изречения, тогава как ще се разбираме? Докато, като чуя някое, което на ден има няма по 10 пъти го чувам около мен, на момента го разбирам, даже сякаш го чувам на български, до такава степен съм го усвоила. Такива са например What’s your name? и How are you? и още редица такива, които се казват при всяко запознанство. Гледам много предавания на английски език по телевизията и в интернет, но сякаш не ми помага това... единствено като, че ли си подобрих произношението. Учителката ми казва, че не са ми улегнали думите, за това така не схващам веднага какво ми казват или ме питат. На една екскурзия с класа преди време трябваше да си поръчам нещо в едно кафене и не разбрах сервитьора какво ми казва, а беше нещо адски лесно, но не схванах какво ме пита... беше много сконфузно. Дайте някакви съвети!

Коментари

1.   не знам дали ще мога да ти помогна просто го упражнявай повече... не знам аз в гимназията за мен 4ка по английски беше адски висока оценка докато един мой приятел имаше яко 5ци 6ци. И После като отидохме на море 12 клас един го попита нещо адско тъпо на англисйки и оня се стаписа - не успя да отговори по сле се опита да поговори, никак го нямаше... а аз до сега не съм изпитвал кой знае кви проблеми просто играя много стратегически игри онлайн и се упражнявам явно оттам:) или зубриш???

2.   Момиче на 16 години съм и сякаш аз съм писала тази история. Ще следя развитието. :)

3.   Може би не ти се отдава този език :)

4.   И аз съм така, разбираш като го видиш, като го чуеш - не.
Просто пишеш думите и от писането запомняш, проблема е, че не упражняваш достатачно " Произношението " на дадената дума.

5.   Гледай повече сериали и филми на английски (дори и да са със субтитри), за да свикваш със самата реч. Удоволствие полза.

6.   За съжаление повечето хора, които учат английска в България имат този проблем. Тук се набляга страшно много на граматиката, но не и на практическия език и уж знаеш английски, но ако трябва да говориш с някого изпадаш в шок. Аз бях същата и го преодолях чак като заминах за чужбина и там бавно, бавно почнах да разбирам какво ми казват хората и да им отговарям. Сега работя с чужденци непрекъснато и не само им разбирам, но съм свикнала и с различните акценти (шотландците говорят по един начин, американците по друг, австралийците по трети и т. н. ), но ако не бях живяла цяла години в чужбина нямаше да успея. За това съветът ми е, ако нямаш възможност да заминеш за чужбина, поне гледай много филми на английски за да свикнеш, защото четенето на текст е едно, но разговорите с хората са съвсем друго нещо.

7.   отговорът се крие във въпроса: "УЖ" знеш е точното определение. :) много хора когато научат някое и друго словосъчетание или заучен елементарен изказ или въпрос и вече си мислят, че знаят езика. Това е смешно и нереално. И ако човек не е бил в елитна езикова гимназия (освен ако не е живял в англо-говоряща държава) е много трудно да каже, че знае езика.
аз съм от англ. гимназия, живял съм 5 месеца с USA и дори сега не бих казал, че знам перфектно както обичат да се изразяват хората! езика се учи със зубрене и повторение!

8.   Просто ние българите с нашият акцент ни е трудно да свикнем на английския но с времето би трябвало да можеш да разбираш Просто говори с повече англичани примерно по скайп говорете си и така ще се упражняваш на акцента

9.   Не знам дали това ще ти помогне, но при мен се получава... слушай песните на Еминем и със сигурност ще свикнеш с говоренето на английски...

10.   Трябва да промениш метода на обучение.
Търси активна комуникация с англоговорящи. Граматиката е много важна, защото повечето хора не правят разлика между "I" и "Me", въпреки твърденията им за "перфектен английски" - Скапаната кралица на Англия не прави такива твърдения, но всеки втори в България го говори перфектно.
Когато граматиката е усвоена, наред с известен брой думи, то вече идва времето за разговори, на по-високо ниво. Говори с хора, чети повече сайтове/списания/вестници или каквото ти се чете. Гледай английски новини и предавания, Когато чуеш интересна фаза, превърти назад, повтори я, запиши си я и продължи напред.
А и е добре да пишеш, нещата, които искаш да кажеш. Когато направиш грешка, повечето хора, няма да ти кажат, но ти правят лоша услуга, защото по този начин, не знаеш, че ги правиш. Когато записваш нещата, виждаш, какви грешки допускаш и можеш да насочиш усилията си в тази насока.
Следват книгите - Чети английска литература (британска, американска, канадска... ). Така ще обогатиш речника си и ще свикнеш с езика.
А междовременно, опитай се да коригираш акцента си. Не е толкова трудно, колкото го изкарват всички. Просот се научи как се произнася Р и R (отрепах се, да го казвам, но прави най-остро впечетление и не винаги се разбира).
Успех.

11.   До номер 9 - Ахахах да, да слуша Rap God и ще научи английския :D