Споделена история от На работното място

Работа на крак
Студентка съм и се налага да започна работа. В момента съм на обучение в един магазин, при условие за работен ден от 4 часа. Големия проблем излезе след като излезна графика, на който повечето смени са повече от 4-и часа, че даже събота и неделя има по 10, другия недостатък е че не ни дават да седим дори да няма клиенти, а едно 10 часа на крак като наказан не е ок. Просто не знам как да си тръгна, при условие че има написан график, някак не ми е удобно, но пък нито още съм подписала договор нито нищо, което с нищо не ме задържа при тях. Някакви съвети моля.

Коментари

1.   Гледай на теб да ти е удобно след като не си подписала договор. Много ме е яд разни работодатели като почнат така, наемат хора за 4 часа осигуряват ги на половин минимална а хората бачкат по 10 часа и на всичкото отгоре да им спазваш нелогични правила и дори и да им козируваш.
Авторке такива работодатели ще те държат наведена докато и ако ти им позволиш.

2.   Или си търсиш друга работа или приемаш и се опитваш да свикнеш. Ужасно е да стоиш прав толкова много часове, ама ако работата ти трябва спешно... така, че ти си решаваш, ама да знаеш на много места е така. За това не подписвай никакъв договор преди да си изясниш в най-малките подробности, работното време и условията при, които ще работиш.

3.   Казваш, че си очаквала смени по 4 часа и това не е твоето нещо. Толкоз.

4.   Кажи си, че не те устройва. В крайна сметка уговорката е била за друго. Хич да не ти пука от такива некоректни работодатели.

5.   Аз работя на крак и не ми прави особено впечатление, но работя с ръцете си и горната чаат на тялото и може би това оказва влияние.
Ако си сигурна, че няма да издържиш, все пак поговори с тях, дали няма някакъв начин за чести и кратки почивки. Ако ти ги откажат и ти не желаеш да работиш така, ставай и си тръгвай! Не си им длъжна с нищо. Била си на обучение, не са ти плащали, а дори да са, ти си го заслужила. Сама казваш, че нямаш договор, а този график е нищо, той е валиден само за служелите, т. е. тези с договор, от които ти не си.

Успех.

6.   Ми е така - тръгваш си! Даже преди да си тръгнеш пускаш един сигнал до инспекцията по труда, защото 10 часа на крак е 100000% нарушение по ЗБУТ!

7.   Какви съвети очакваш да чуеш? Ако не искаш да го работиш си тръгвай, ако мислиш да се пробваш остани.