Споделена история от На работното място

Откриване на строителна фирма
Занимавам се със строителни ремонти от 11 години, работя на частно в сивия сектор. Решил съм да си отворя строителна фирма
за довършителни ремонти. Малка фирма от няколко човека.
Не съм запознат с административните и бюрократичните правила.
Имам няколко въпроса :
-ООД, ЕТ или друго е най-добре
- Колко ще струва ориентировъчно такси, разрешителни и т. н.
-Как стоят нещата с ДДС, приходи и разходи за месеца, година
- Издаване нс фактури
- Плащане на осигуровки
- Плюсове и минуси
Честен човек съм, искам да играя по-правилата.
Знам, че е най-добре да се консултирам със счетоводител.
Отговорите Ви ще са ми от полза.

Коментари

1.   На всичките ти въпроси ще отговори счетоводител. И без това ще ти трябва такъв!
ЕТ примерно вече не можеш да откриеш, но не искам да ти казвам грешни неща- потърси счетоводител. Той дори може да ти открие фирмата срещу 200 лв. някъде, да изберете дали ще си регистриран по ДДС или не и така нататък
Внимавай с назначаването на работници, защото нашето трудово законодателство е от 50те години - тоест има много бюрокрация и е трудно да уволниш хора ако няма работа или не си доволен - много трудно. Не случайно работодателите прибягват до разни не до толкова добри практики като неплащане на заплати, за да напуснат определени хора сами, защото реално по закон ако назначиш някого на трудов договор после никога не можеш да се оттървеш от него. Нашето трудово законодателство е архаично и ако слушаш за много грозни практики навън, то си има причини за това и ако си работодател сам ще видиш, че е Ад да се оттървеш от работник дори да идва пиян на работа или да краде. Затова далеч от трудовите договори специално в нашия бранш, където работиш с ниско квалифицирани хора често, дори с неграмотни хора, които имат проблеми.

Затова те съветвам да искаш с работниците си работа на граждански договор- тоест те да са самоосигуряващи се, да ги наемаш за свършването на определена работа и те да се осигуряват или не - тяхна си работа.
Освен това като не са назначени на трудов договор не отговаряш ако се случи някаква злополука, а съответният работник не е носил да кажем каска. При граждански договор те си отговарят сами за това дали спазват правилата за безопастност на труда, колко часа работят и колко почиват....
Ако работниците ти са неуки, нека твоят счетоводител помогне с регистрацията им в НАП като самоосигуряващи се. Лесно е
Не ти трябва дори касов апарат ако искаш да ти превеждат парите по банков път. Фактури и тем подобни ще издава счетоводителят, ще се грижи за всичко.
Ако не купуваш материали и машини, те съветвам да не се регистрираш по ДДС. В сферата на услугите не си заслужава, защото твоята услуга представлява на почти 100% добавена стойност и се натоварва работата ти автоматично с 20%, но ако купуваш материали и машини е добре да си по ДДС, за да си прибереш ДДС-то. Също големите фирми са по ДДС и за тях е все едно - те си прибират ДДС-то обратно и ако работиш за големи фирми като подизпълнител се регистрирай по ДДС
Също можеш да направиш 2 ЕООД-та - едното по ДДС, другото да не е и готово - с частните лица ще си без ДДС, с големите фирми си по ДДС.

Успех

П.П. Внимавай също каква фирма откриваш точно, защото за определени видове работа се иска строителен инж. като управител! Тук допълнително се информирай!

2.   Авторе, надява се, че не се доверяваш сляпо на "компетентни" коментари като на номер 1.
Счетоводител по принцип не е редно да извършва такива регистрации, но доста от тях го правят. По-добре отиди при адвокат.
Колкото до наемането на граждански договори - такива глоби ще ти наложат за прикриване на трудово правоотношение, че ум ще ти зайде. :) Ама ти си знаеш де...