Споделена история от На работното място

Може ли работодателят да ме задължи да изпълнявам дадена длъжност без мое съгласие?
Здравейте! Онзи ден бях осведомена, че ще изпълнявам друга длъжност в моята фирма, която по-рано категорично съм отказала. Била съм длъжна за 45 дни годишно, било то насила. Не съм наясно със законодателството и къде мога да намеря информация дали има подобно нещо?
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Никой не може да те задължи, освен ако не си подписала договор в началото, в който да е упоменато. Всичко друго е измама и можеш да го съдиш, но ако нямаш доказателства няма да спечелиш делото. По - добре откажи отново и си знай твоето. Работодателя ти просто пробва, та ако мине номера. Много е кофти, обаче, ако в договора ти има изредени задължения и има "и други". Тогава може да те мачка както си иска. Посъветвай се ако трябва в юридически форум или някъде онлайн. Или просто отиди при адвокат и плати малка такса за съвет. Аз бях на такова работно място и просто изхода беше да напусна. Родих се оттогава. Не се оставяй да те мачкат, ще намериш по - добро, повярвай!

2.   Ако работодателя ти е на място, ще направи съответното допълнително обучение и разяснение, и мотивите за длъжността, която ще изисква и тогава би могъл(защо не) да изисква от работника.
Другия вариант е като назначава персонал, да го уведоми, че работата на този персонал няма да е само в рамките на това за което кандидатства работника.
Така се действа вече на запад. Отначало може и да е доста трудно, но впоследствие като посвикнеш с изискванията, виждаш, че си е заслужавало. Разбира се всичко трябва да е в рамките на поносимото и ротация между персонала, защото само едни същи да вършат хамалогията, и само едни и същи да се скатават, задължително води до нежелани резултати.
Изпитано на гърба на потърпевши...

3.   Има кодекс на труда, има го и в интернет, чети си правата.

4.   Прочети си условията на договора.

5.   Ако във договора я има длъжноста няма как да не я изпълниш освен ако не се разберете със шефа си за някакъв среден вариант

6.   №3 в кодекса на труда само ПРАВА ли има?
Ако си болен в една болница и имаш нужда от спешна помощ, но персонала е я в "двете нули", я на стол, я на цигара и т. н... защото това са си техни права, и ти стоиш и се влошаваш...
тогава за какви права става въпрос?
Моля за уточнение.

7.   Здравейте! Благодаря за отговорите. В действителност има такъв член в КТ - 120, за 45 календарни дни. Ще стискам зъби, пък после ще видим. Друга работа абсурд да си намеря, а си харесвам професията. Вече ако ми я сменят насила ще видим. Ако не си спазят обещанието поне вече ще са подсъдни.

8.   Авторке, не се отчайвай.
Виж сега, 45 дена или каквото и да е там приеми го като помощ заради нечие друго благополучие.
Ето аз например съм залепена на едно място, но с удоволствие бих се включила в някаква кампания за подпомагане - където и да е, стига да знам че е за доброто на хора които изнемогват.
Обаче в момента имам съвсем други задължения от които зависи живота на някой друг, иначе и без да ми е казал работодателя ми, бих положила усилия за подпомагане на някой в неравностойно положение.
Направо не знаеш каква благодарност ще изпита този човек, когото ще подпомогнеш. А това те прави и теб съпричастен с болката му.
Пиши пак след тези 45 дни.

9.   до №6 - според КТ права имат основно работодателите, не работниците. Да не говорим за случаите, в които работодателите, въпреки достатъчните си права, редовно си правят оглушки за правата на работниците - като ползване на платен годишен отпуск, болнични и ред други.
Примерите, които си дал/а са доста неуместни и не включват правата на работника по смисъла на КТ.
Не съм №3.