Споделена история от На работното място

Агроном
Здравейте :) Има ли реализация за агрономи в България? Някой запознат може ли да сподели колко е заплащането горе-долу? Стартово, средно заплащане и тн.

Коментари

1.   Реализацията е много трудна, почти невъзможна. Завърших миналата година в Аграрния Университет Пловдив, но не мога да си намеря работа. Държавното образование е неадекватно като става въпрос за земеделието, защото частниците чакат държавата да им създава кадри. Също така в университета ще учиш по супер стари учебници от 1967 година примерно, а професорите нямат и един ден практически опит. Ако родителите ти са агрономи, ще се реализираш ако не-забрави.

2.   Спорем моите виждания всичко свързано в България с тази професия е пародия в днешно време. Агрономите не се ценят масово. Използват се за като наемни работници. В същото време от тях си иска много, наистина много рабата. Ако нямаш наистина огромен мерак да учиш това, да имаш възможност на практически опит (тъй като образованието ни не го предлага). То успехът и реализацията може би ще клонят към нула. Основните агротехнически практики днес са в намирането на начини как от нищо, да изкараш много пари, което често е в пряко противопоставяне на агро-екологичните мерки, добрите земеделски пракити и интегрирането управление на вредителите. Единствената реализация на тази професия е международните компании. Да, трябва да обичаш химията общо вземето.

3.   От автора :)
Ами за съжеление вече съм се набутал да го уча и естествено професорите ни убеждават, че всичко е точно, агрономите са много търсени и тн. Общо взето приказки от 1001 нощ май май?

4.   Всичко зависи от нагласата.Завърших магистратура в АУ ми те колегите бяха неграмотни и викаха на почвата пръст.Учи си има реализация.

5.   Баба ми е работила това, разбираше си от работата, но не е ли професия от комунизма, в днешно време земеделието в България като отрасъл е много зле. Все пак ти пожелавам успех!