Споделена история от На работното място

Само в София ли има работа?
Ама какво става в тази страна - извън София работа няма добре платена. А тук уж е добре платена, но само за IT-та програмисти, доктори и мутри. Другото е продавачки и кол центрове. Стара Загора и Бургас ми харесват, но там заплатите са доста ниски да излезеш под наем. От София съм но тук хората са ужасни, животът изнервящ, развратен, няма ценности, мръсен въздух и т. н.

Коментари

1.   Разбира се, че има работа и извън София. Живях там няколко години, докато завърша. Последните три бях на квартира с приятеля ми, работихме и поемахме всичките си разходи сами. Не мога да кажа, че е било мизерно, но постоянно имах усещането, че не се справяме финансово. Парите ни стигаха да си осигурим нужното за оцеляване (наем, сметки, храна), но не оставаха излишни и не заделяхме. После се преместихме в друг град. Заплатата ми беше по-ниска с около 300лв, но квартирата ни беше по-голяма и по-евтина. Сметките също бяха по-ниски. Реално, стандартът ни на живот се подобри, а взимахме по-малко пари. В София заплатите звучат апетитно, но не бива да пропускаме факта, че ежегодно пристигат много нови хора в града, щом има търсене, то предлаганото е на висока цена.

2.   Хех, ами всяко място си има плюсове и минуси!
Ти ако си мислиш, че ще отидеш някъде само на плюсовете...
И от другата страна на Земята да отидеш - пак ще е същото.
Може би в някое швейцарско селце, на границата между Франция и Швейцария в Алпите ще ти е добре, но едва след като се пенсионираш... :)

3.   Ами Пловдив и Варна? Каква професия имаш? Иначе, аз също съм от София, но не искам да живея тук, мисля си за Варна и областта, макар че има море и опасност от наводнения... обаче тая София е ужасна, и ще се разделим скоро, усещам.

4.   Ако си въобразяваш, че лекарите взимат много пари... яко си живееш в заблужда, мой човек. Като не ти изнася - пътя и така. На вечно недоволния никога няма да му е добре, дори в Рая да го пратят.

5.   3 Пловдив не ме грабва извън стария град нещо. Имам чувство, че Бургас дръпна повече и го задмина като инфраструктура и качество на живот. По-добре от Монако изглежда пристанището. Хората в София наистина са овълчени. Тук трудно се създават приятелства.

6.   В Пловдив положението е зле, има работа само за шофьори, строителни работници, сервитьорки и бармани, хигиенисти и кредитни консултанти. На по-високите позиции всеки се е залостил и няма движение на пазара на труда. Много заводи отвориха, но работата там си е чисто робство с нощни смени и цял ден като робот едно и също движение - кошмар! В София има много повече работа, дори научих, че назначават двадесетгодишни пикльовци на ръководни позиции, защото няма достатъчно квалифицирани хора за тях. Но в София живота е много тежък и натоварен и много хора започнаха да бягат оттам, а тези от провинцията не искат да ходят там. Това е общо взето.

7.   И какво излиза от всичко написано?
Работа има навсякъде, а няма кой да работи.
Оставам с впечатление, че повечето от вас не знаят къде "серат гладните".
Имало САМО такава работа, пари не давали...
Явно мизерията е по-добрия вариант пред заплата от 600лв.
Хубави заплати вземат хората с опит, които са доказаи способностите си и това е повече от нормално.

8.   Тъп коментар 7ми. Защо ли си мисля, че при тези цени на всичко, минималната трябваше преди години да е станала над 1000лв. Без да има инфлация!

9.   Номер 7, ами те тези, които работят за 600 лв., ще влязат автоматично в категорията работещ беден, на пангара, без пари.

10.   На номер 7 му стигат и 600лв. Да му се сбъдне, щом е добра заплата. Нека да е чисто 600 и късмет. Нека взима и повечко.

11.   Отварям джобса и само кол центрове или подобни фирми. Ужас! Преди 7-8 години имаше повече избор, включително и малки фирми.

12.   Сега не е подходящ момент за търсене на работа. Всички са на пауза.

13.   До 12

Няма неподходящ момент, когто си без работа.

14.   Аз съм имала винаги друг подход в търсенето на работа. Първо е важно в каква индустрия искаш да работиш и дали имаш необходимата квалификация за това. След това издирваш фирми, които лично теб те вълнуват и се свързваш директно с тях като заявяваш желянието си да работиш там. Ще се изненадаш колко фирми ще ти се обадят, първо казват, че в момента нямат свободни позиции, но после проявяват интерес и те канят. Аз съм от Бургас и се радвам да чуя, че градът ти харесва. Наистина е прекрасно място за живеене. Стискам палци да си намериш мястото в нашия малък морски рай.

15.   14, искам да работя във висшето образование или изкуствата, т.е. никакви фирми, а университети, школи, може и в някое частно училище, в свободното време се занимавам с пеене и записвам песни.

Не правя никакъв компромис с това вече, обиколих куп международни фирми и разбрах, че предпочитам автономията, а не работа от 9 до 5 в огромен офис, без никакво пътуване, конференции, кастинги и т.н. прекрасни неща, които по-горните професии предлагат. Всяка такава работа в офис за мен ще е временна, за 5 години смених 5. :)