Споделена история от На работното място

Здравни права
Здравейте.

Без здравноосигурителни права съм, не съм подавала декл. 7 както е по закон, след като останах без работа, защото нямах намерение да си плащам сама осигуровките, макар че са задължителни, не ползвам никакви здравни услуги от години (освен тези, които си плащам).
Въпросът ми е - сега, след започване на работа, може ли да не си платя осигуровките, работодателят ще ме осигурява, аз пак ще съм с прекъснати здравноосигурителни права, но да речем, че работя 5 години и няма промени в закона, задълженията ми към НАП ще отпаднат по давност, след тези пет години. Виждам логика, а вие?
Не харесвам идеята за солидарна здравна система, перфектна е за ромите и клошарите, но не и за нас, никога не съм я ползвала. Имаме право на безплатни прегледи, след дадени направления от личния лекар за съответните специалисти, които личните лекари не дават лесно, или били свършили, затова е много по-лесно да си платиш сам, а и пакетите за лечение... безобразни са, помня като по-малка, че имах мъдрец и бях здравноосигурена, но зъболекарят ме прати при хирурга в съседния кабинет, който ми взе 90 лв., а не беше операция, просто вадене... Тогава реших, че няма да се осигурявам ако се наложи да го правя сама.
Отплеснах се, просто... колкото и да е измекярско и реално незаконно - не ги плащам и ако някой от вас е бил в подобна ситуация, със започване на работа, и изчакване за погасяване подавност - да сподели.

Коментари

1.   Ако не си ги потърсят по съдебен ред тия вноски, има пет годишен давностен срок. На шестата година трябва ти изрично да внесеш някакво искане за опрощаване на дълг по давност някъде (май в съд). Ако не го направиш, пак могат да те потърсят. И хайде нови пет години давност. Давностният срок започва да тече от нула при всеки нов изпълнителен лист за събиране на дълг.

2.   И аз съм така по същата причина. Не съм плащала здравни от около 5 години и нямам намерение да плащам, освен ако не започна работа, където осигуровките така или иначе ще ми се водят. Ще ми е интересно как ще отговорите.

3.   Да, чак след 5 г. ти отпадат по давност и си възстановяваш здравните права. Иначе солидарната здравна система е подходяща и при скъпоструващо лечение, от което всеки би могъл да има нужда в някакъв момент, не само просяци и цигани. Например ако ти се наложи операция за 100 бона, какво прайваш, след като нямаш здравни права? Не че всички видове операции се поемат от касата, но все пак.

4.   Пак казвам, че отпадането по давност не е автоматично. Трябва да се пусне някакво искане в НАП. Ако не се направи - няма отпадане.
Ето тук може да се прочете:
http://news.bnt.bg/bg/a/bezrabotnite-dlzhat-mesechno-po-2040-lv-za-zdravni-vnoski
"
НАП съветват да не разчитаме на 6-годишната давност за погасяване на задълженията към фиска. От НАП предупреждават, че абсолютната давност може да бъде прекъсната по всяко време, ако служител на приходната агенция извести по телефона длъжника или му изпрати писмено съобщение, че има неплатени данъци или осигуровки.
"

При известяване започва да тече нова давност 6 години.

"Ако все пак изтече давността по неплатен данък, за да бъде заличен, физическото лице трябва подаде възражение до НАП."

10 s

5.   Абе, аз познавах един човек като теб. Здрав съм, на лекар не ходя, защо да плащам. Е, да ама изведнъж го закъса и се оказа, че се налага операция, която никак не е евтина. И да видиш ти тогава как се внасят хиляди левове на куп за да си възстановиш здравните права. Така, че когато си на 20 или 30 ти е лесно, ама не се знае кога ще се разболееш от нещо по-сериозно от грип и тогава като ти поискат 20 хил. за операция ще се видиш в приключение.

6.   Да, точно така номер 3 ама друг път. Те заради това толкова мого хора закъсали за спешна операция си събират парите чрез дарения. Щото касата толкова плаща ... дреме им на тях.

7.   6, аз точно заради това добавих, че не всички операции се поемат. Ти виждаш само дарителските кампанни, но не хората, които са си направили скъпоструващо лечение точно благодарение на касата, остават скрити от погледите. В никакъв случай не хваля касата, но на фона на едни 20 лв на месец, може и да си спестиш някои неприятности в бъдеще в труден момент.

20 лв са 4 кутии цигари в крайна сметка, които така или иначе ти вредят, а повечето хора ги дават за 3-4 дни. Разбирам осигуровките да са ти 400-500 евро като в нормалните държави, че да ги спестяваш, но тук става въпрос за 20 лв на месец.

8.   Трябва да си готова ако нещо се случи да ги платиш със задна дата бързо, за да може да ползваш здравни грижи. Говоря за операции и скъпо струващо болнично лечение. Престой в болница на ден ако непси осигурен е над 100лева.
Аз те разбирам и знам, че не ти е лесно ако дълго си била без работа. Разбирам че и паричките не ти се дават, не защото не ползваш клинични пътеки с направление, а защото това не са малко пари, когато ги нямаш.
Може да попиташ в общината по адресна и те ще ти дадат инфо как малко помалко да си ги оправиш със задна дата.
Успех на новата работа.

9.   Номер 7 то това 20лв., наема 300-400лв, тока 100, водата 50, интернет и тел 100 - 150, за бензин около 200лв., данък и застраховка 440 (поне при мен) и заплата 800 минус удръжки 600лв. чисто е как се живее така ... в сметките не е включено жизнено важното храна, вода, дрехи, санитарни и хигиенни продукти от първа необходимост ... както и непредвидени разходи, които са неизбежни ... какво правим? И като отидеш на лекар - 3лв. такса преглед, 20лв. изследвания, в болницата си плащаш престоя, а лекарствата над 50 - 60лв. Е, за какво са здравните тогава? Бих плащала, ако после като отида на лекар и не ми искат и стотинка, нали за това съм здравно осигурена или някой друг лапа парите и замазва очите, ма то туй само 20лв. бе къде не си ги дал?

10.   9, съгласен, че парите не стигат, но пак ти казвам - в Германия нищо не плащаш и лекарствата са ти без пари, но здравните са ти 400 евро. Едното за сметка на другото. Да, в Германия взимат 5 пъти повече, но здравните им 40 пъти повече.

11.   400 евро са им здравните ама заплатата е над 2 000 - 3 000 евро. И да плащаш веднъж голяма сума и всичко останало ти е безплатно. Я да сметнем нашите които излизат около 240 - 250 на година. Кой може да отдели толкова, ако заплатата му е минимална или доста под минималната? Ами ако живеем сами и се издържаме сами без да разчитаме на втори доход за покриване на сметки? В щатите също имат социални май се водиха, и после всичко ти е безплатно. Ако не оставаш на улицата. А в България как е - плащаш и не получаваш нищо. Колко пъти съм ходила на лекар, когато още имах здравни. Гледат те в ръцете какво им даваш и си измислят първата диагноза, която им дойде на ум. Дори и нещо по- лошо, нарочно пишат по серизоно заболяване, че да усвоят повече пари от здравна каса. От парите на данъкоплатците. От българина се очакват две неща - да си плаща навсякъде и да мълчи безропотно като ... Аз няма да си ги плащам. Ако се случи най-лошото и в двата случая съм в гроба така или иначе, независимо дали плащам или не с медицината и лекарите в милата родина! Колкото и да го отричате, знаете че съм права!

13.   Къде в Германия здравните са 400 евро и лекарствата без пари? ! Здравните на месец към здравната каса”АОК” са 194 евро, а към Икк -184 евро. Лекарствата не са без пари, някои се покриват от здравната каса към която си плащаш вноските, но не цялата сума. Лично аз здравно осигурена и плащала всеки месец с рецепта съм си плащала лекарствата на редовна цена. Обаче за децата нещата стоят така - първите 3рецепти безплатно взимаш лекарствата, след това плащаш, но касата поема 90% за нас разликата. За въпроса на авторката -ще ти ги търсят неплатените осигуровки ако се наложи да лежиш в болница. Правих аз така като теб, но моите бяха прекъснати за 1 година, като започнах работа осигуровките ми се подновиха, не платих дължимото и никой не си ги е търсил тия пари. Само ми обясни тогава шефа, че е желателно да се платят от гледна точка на това ако се разболея и се наложи да стоя в болница. Не ги платих, минаха доста години от тогава, но при справка излиза че “лицето е с непрекъснати здравни права” Иначе вече съм за дори да сме безработни трябва да се плащат и здравна и социална осигуровка. Без да си платил здравните осигуровки такса при лекаря ти е 10 лв. И като се замислиш има доста предимства, да някои не ни се налагат, но не се знае кога какво ще ни дойде на главата. А социалните се брои за стаж.

14.   до 13

200 или 400 - въпроса е принципен, че тук масово се циганят за 10евро, като си мислят, че цял живот ще са здрави. Щяла да си плаща частно. Един преглед от 30 лв ще гоплатиш, ама ако ти сеналожи сериозна операция, как ще извадиш 10 бона, при положение че "нямаш" 20 лв за осигуровки? Иначе 90% дават по 200 за цигари да се тровят, но 20 лв за здраве им се виждат много. В Германия взимали повече, та затова имали пари да плащат осигуровки. Е, хубаво в Германия взимат 2000 евро, тук 400, т.е. 5 пъти повече, ама тук здравната ти е 10 евро, в Германия 190 както казваш. Това е 19 пъти по-скъпо при 5 пъти по-големи заплати. Значи там им е доста по-скъпо дори съпоставено със заплати и както казваш пак си плащаш лекарства и тем подобни. Ама на българина все му е скъпо, все нищо не получава срещу парите си, все недоволен, все тарикат на дребно. Ще си спести 20 лв, че ще вземе да забогатее. Ама при първата сериозна болест пак ще реве, че държавата не го обслужва, нищо не е дал една стотинка за здравни.

Че здрвната ни система е калпава съм съгласен, ама и българина си има мноооого трески за дялане - само претенции и нищо на среща.

15.   Авторката съм.

Благодаря за отговорите Ви.
Няма да ги платя докато нямам пари, всъщност бих платила всичките около 1200 лв., когато имам пари, не заради опасения, че ще ползвам здравни услуги, а защото съм такъв човек, че искам всичко да ми е изрядно, все пак са задължителни и са си мои.