Споделена история от На работното място

Да преговарям ли за увеличение на заплатата?
Здравейте. На 21 съм. Работя в едно барче на село. Започнах тук декември 2017г. Първоначалната ми заплата беше 400лв. Шефката и майка ми са много близки приятелки. Беше споменала, че на предишната работничка заплатата и била дори 360лв. Вярно, че когато почнах работа тук нямаше много клиенти. Сутринта пенсионери до към 11-12 след това атомна бомба паднала. Но сега е различно. Пенсионерите като си тръгнат идват младежи. Стоят по 3-4 часа. Вечерта също идват. Доста често стават и купони, които аз ги организирам. Има много нови хора. Стояла съм до 3-4 сутринта само и само да има оборот. Увеличиха ми заплатата с 30лв. За тази година и няколко месеца 30лв. и 30лв бонус за този месец. Все си мисля, че оборота все ще стигне, поне минималната да взимам. 560 е много по - добре от 430. Няма да забравя датата 19 януари. Пак аз бях организирала всичко, беше пълно. 508лв оборот, като се има в напредвид, че не продаваме цигари. И все се оплакват, че няма пари. Всеки би ме питал защо стоя тук, защо не си намеря по заплатена работа, но гледам на нещата така - на село съм си, на 3 минути път с кола, всички приятели са ми тук. Като цяло харесва ми, но заплащането е просто ужасно. 2 седмици издържам и после 2 седмици стоя без пари..

Коментари

1.   Направо не мога да повярвам, че на село може да има барче, в което да се наема персонал. Шеф да си е важно, дори да е на тоалетна.

Сега на въпроса - не виждам как могат да ти увеличат заплатата с повече от 20-30 лв. Едно барче не може да храни сто души.

2.   Смятай си оборота. Ако се е увеличил, докато работиш там, можеш да искаш увеличение с чиста съвест. Все пак от него ти идва заплатата. Горе долу 20-25% от оборота трябва да отива за заплати. Смятай.

Барчето на село ли ти е мечтата за кариера? Докато научаваш нови неща и усещаш, че се развиваш и придобиваш умения работи. След това търси по-сложна работа. Иначе ще си киснеш 20 години на тая и после - безработна с празна глава до пенсия.

10 s

3.   Ако си на пълен работен ден са длъжни да ти плащат минималната заплата. И да те осигуряват естествено.
Няма какво да преговаряш, трябва да го изискаш, по закон имаш правото.

4.   №3 Е те минималната й плащат. Подозирам, че девойката не прави разлика между брутна и нетна заплата, и като е чула че минималната е 520 очаква да вземе 520 чисто...

Между другото с бакшиша какво е положението, имам познати в обслужващия персонал, споделяли са че от бакшиш си докарват много сериозни суми, по някога близки до основната заплата.

5.   Аз сигурно нямаше да обмислям да искам увеличаване на заплатата, не за друго, а защото шефът е семеен приятел. Бих се притеснила, че ще създам конфликт, а не съм по тези неща.
Кажи на шефката, че заплащането не ти достига и затова напускаш. Намери си работа в града, със сигурност има такъв около теб. Не е страшно да пътуваш 30-40 километра, пътните ти разходи няма да са особени и няма да отнема толкова от времето ти. Ако не друго, то поне минималната заплата ще я хващаш, а сигурно и ще я надхвърляш. За това време са ти дали увеличение от 30 лева, а това не е сума, за която можеш да се радваш. Остани си на родното място, чудесно е, че ти харесва и няма да те съветвам да се местиш, но са ти нужни пари, с които да преживяваш. Сигурно ти плащаш част от сметките, сигурно сама си купуваш храна. Млада си, няма начин да не излизаш с приятели и да не ти се иска да си купуваш разни неща понякога. Според мен 430лв са твърде малко, няма смисъл от разправии, надали ще ти вдигнат заплатата до 560лв, така че напусни и потърси нещо по-добро.

6.   Седиш до 3-4 вечерта, а вероятно отваряш в 9.

Не знам, какъв живот и приетли имаш, но едва ли го живееш пълноценно, особено с тази гавра, кяото ти дават вместо заплата. Помоли за повишение, ако откаже, намри си работа в близкия град. Така и така имаш кола. Поне няща да е 16 часа на ден и ще плащат осигуровки. А убавата ти шефка я пусне на ИТ.

7.   Ами човек си има приоритети в този живот, които ''сам'' решава. Когато иска да си остане до пенсия с приятели на село, няма нищо лошо. На село обаче не може ли да се занимава един човек и с други неща? Например да гледаш животни, билки, разсади и тнт? Овце, кози, крави, земеделие? Потърси общинските институции, доколкото са адеквани, а те най-вероятно няма да са адекватни, а корумпирани и ще гледат да смачкат всеки нов млад кандидат за собствена ферма, но това е у нас, няма да се промени скоро. Както казах, всеки си има личните избори. Собствени жертви винаги се правят.

8.   Все едно моята история разказваш! Само дето аз не работя в барче на село, а в семеен хотел. Често оборота за деня е повече от заплатата ми за месеца, но я съм отворила темата, я е започнало лудо оплакване колко е скъпо всичко, как бизнесът едвам крета, как зимата сме работели само за да платим сметките и т. н. Ще реши човек, че шефовете ми са единствените, които плащат сметки! А ние от персонала живеем на въздух и вода. Ние нямаме сметки за плащане, кредити, не се нуждаем от дрехи и от храна... неееее! Направо вече се чудя какво да правя, но ако напусна, по-лошо, че докато си намеря нова работа ще остана и без тези жалки пари и тогава наистина ще ровя по кофите за да ям. Та не знам какво да те посъветвам, защото съм в същото положение.

9.   Кажи че напускаш ако не ти вдигнат заплатата, блъфирай ги

10.   До 7

Ако селото беше в Норвеигия, да, щеше да стана. За съжаление, селото е в България.

11.   Аз не бих поискала. Според мен шефката ти дава максималното за едно селско барче. В какъвто и да е частен бизнес има много разходи, а и тя трябва да живее от нещо и да поспести за бъдещето. Ако искаш добра заплата, не е тук мястото да я поискаш.