Споделена история от На работното място

Работа като продавач-консултант
Наскоро започнах работа като продавач-конултант в магазин за дрехи. Наеха ме без интервю и без да ме изпробват преди това, което бе голяма възможност за мен, но усещам, че не се справям. Политиката на магазина е такава, че щом влезе някой клиент веднага трябва да бъде попитан дали иска помощ и какво си търси. Ако пък започне да разглежда в някоя определна секция, тениски например, трябва да започнем да му показваме всички тениски за да си хареса нещо. Дотук добре, но идеята е, че показвайки му дрехи трябва да го накараме да пробва нещо и след това да си гу купи. И ето тук идва моя проблем. Не знам как да го направя. Другите колеги ми казват да говоря повече неща на клиентите, но аз не знам какво и как да ги убедя да си купят нещо, а и по принцип не съм много приказлива и не знам как да се отпусна. Гледам как другите продавачи обслужват. Говорят много, шегуват се с клиентите и им се получава. Ако клиента вече е решил, че ще купува ми е лесно, но иначе... В допълнение, още не мога да се ориентирам напълно в магазина (големичък е) и кое къде седи за да намирам номера и се бавя много. Вече направих и някои грешки. От три дни съм на работа. Моля за съвети, особено от хора, които имат тази професия. Имам желание да се науча!

Коментари

1.   Здрасти, не съм от тая сфера, но и аз съм от три дни на работа, и аз направих вече няколко грешки и даже ревах, затова да те успокоя, че не си единствена, аз също се бавя доста! Нормално е напълно, ше свикнеш. Споко само.

2.   Аз най-мразя, като вляза веднага да ме попитат, какво си търся. Тази политика винаги ме е изкарвала навън от магазина.
Ако кажеш на клиента че една дреха му стои добре то той има шанс да я купи. Има хора чакащи за одобрение.

3.   Пожелавам ти след месец да си спокоен и уверен.

4.   Много мразя досадни продавачи, обаче има един вид от тях, които не знам как успяват да ме убедят. Пробвай, ще се провалиш няколко пъти, това не бива да те отчайва, ще станеш добра с опита:)

5.   Много е досадно да ти се лепват и да те питат какво искаш. Аз съм от тези клиенти, които не обичат това и ,ако имат нужда от помощ, питат. Иначе това от вратата "С какво да ви помогна?" мен ме дразни. Може клиента просто да убива време, да сравнява цени, да не търси нищо конкретно или да види какво предлагате. Или да не обича някоя продавачка до върви подире му и да го следи .
Нормално е да се притесняваш. Клиенти всякакви. Накои са като мен, обичат да гледат на спокойствие. Други пък са по-приказливи и искот убеждаване. Трябва да си учтива, но не и много нахална. Ще свикнеш след време. Не всеки е роден за търговец.