Споделена история от На работното място

Как да инвестирам 50-60 хиляди в малък, стабилен бизнес?
Мъж вече на 31. Вече 9 години съм в Англия - работя и спестявам всяка стотинка. Имам около 54-55 хиляди лева в банката.

Родом съм от средно голям град в България. Няма университет в града. Което значи, че няма много хора млади хора.

Има 2-3 заведения, които вървят що-годе. Тук-там някое магазинче, но като цяло слабо.

Чудя се какво да отворя за себе си да работя, някакъв малък бизнес да изкарвам 1500 лева чисто на месец.

Гледам наргилетата въртят доста, но пък 2-3 кафета отвориха и затвориха набързо.

Мислих изкуствено футболно игрище да направя. Вече има едно в града, но го държи мутра. Постоянно е заето и се вадят 300 лева на ден. Идеална оферта е, но мутрата може набързо да ме приключи.

Все още умувам сериозно...

Някой има ли някакви идеи? Благодаря предварително

Коментари

1.   Ще ти кажа какво бих направил аз. За мен има две важни неща, за да почнеш бизнеса - да познаваш пазара и да привлечеш правилните хора на своя страна. За целта първо бих си отворил малка бакалийка, не за да печеля пари, а само да разуча пазара покрай него. После бих се запознал с всички дистрибутори, клиенти им, производители и т.н. Бих разучил пазара и бих започнал да анализирам къде мога да се вмъкна и от кого всъщност зависят продажбите. Мнението ми е, че в най-голяма степен зависи от дистрибуторите, но няма да задълбавам защо. После бих си избрал някаква ниша и бих привлякъл специалист, който да движи производствения процес. След което бих си отворил малко цехче като за начало и бих преписал половината фирма на дистрибутор. Познай чия продукция ще лансира на пазара. Поне така беше обяснил Шарлопов в едно интервю как е стъпил здраво на пазара за пакетирани кексове. Само че аз за момента се занимават със съвсем различен тип бизнес и не съм го пробвал на практика. Но знам едно със сигурност - трябва да направиш така, че и други хора да имат интерес от твоя бизнес, иначе оставаш сам срещу всички. Разбира се, трябва и да прецениш правилно кои хора да привлечеш на своя страна.

2.   Тая мутра ако разсъждава по подобен начин надали ще прави 300 лв. на ден. Не се правя на голяма работа, но не важът ли подобен род разсъждения (твойте, мутра-проблем) за всеки сносен бизнес. Все ще пречиш на някой. Според мен е важно да се запиташ мога ли да имам подчинени аз. За всеки бизнес ще трябва и персонал. Роднини да са пак ти ще си шефа.

3.   Номер 1 е прав. Но това са само 50 хиляди лева. Ти нищо да не правиш като се прибереш, само за да си активен-социален, за една година ще изхарчиш 10 - 15 хиляди.

4.   Респект, че си дал 10 години на това начинание. Запитай се защо го направи. Какви бяха причините за емиграция? Явно си човек който гони и изпълява конкретни цели.

5.   Имаш много да учиш.

Говориш за ПЕЧАЛБИ, които са 33% от инвестицията ти, на годишна база. Преполагам, че не говориш за софтуерна компания, финансови услуги, някакви бизнес консултации, разработка на находища и подобни, защото си споменал "заведения", "магазинче", "кафенета" и "футболно игрище".

Всичко с такива печалби, като желаните от теб е изключително високорисково или тотално нелегално.
Реално погледнато, не бива да се надяваш на повече от 7-8% ръст на инвестициите си. Говорим за ръст, а не за пари, които "капят".
За съжаление, ако искаш месечен доход от 1500 лева, където можеш да си седиш и да не се притесняваш, ще ти трябват поне 50 пъти толкова пари. Възможно е, да инвестираш парите си сега, да инвестираш всяка година и ще имаш стабина добавка към пенсията си. Това е реалността.

Единственият вариант с тези пари, да постигнеш нещо, ще е да разработиш някакъв прототип, да намериш солидни инвеститори и да започнеш някакво производство или разработка, като след време порадеш частта от собствената си копмания.

6.   Направи се ферма за яйца от пъдпъдъци или малка оранжерия с екзотични неща. Има хиляди идеи, винаги има риск и никога не е лесно.

7.   Защо не инвестираш в нещо, от което разбираш? Ако си занаятчия, колкото си по-оригинален и креативен, толкова повече ще те търсят из цяла България. Пример са хората, които се занимават със дървообработка. Дори и пепелници от дърво да произвеждаш, ако са направени ефектни, чрез куриерите ще стигаш до всеки човек в страната и предполагам, ще имаш големи обороти. Все повече българи предпочитат ръчната изработка на малки продукти и са готови да плащат добре.

Познавам една жена, която ръчно изработва картички и е доста търсена, но и прави красиви неща.

Ще следя темата с интерес и дано повече хора като №1 коментират.

8.   Бих направил малък фитнес клуб, с някоя екстра, като джакузи, например. Инвестицията е начална, персоналът минимален, а ако нещо не се получи, винаги може да си върнеш част от вложените пари, след продажба на уредите. А ако нещата потръгнат, има възможност за развитие. Винаги има хора, които да искат да спортуват.

9.   Чукни в нета - идеи за бизнес (на англ.), ориентирай се какво ти се прави и питай пак тук хората какво мислят за идеята ти.

10.   9, в наказателния кодекс също има идеи.

11.   От личен опит ще ти кажа, че в малките градове бизнес се прави изключително трудно.
Помисли за нещо, което го няма или не достига в твоя град. При нас например няма боулинг зала, картинг. И двете ги имаше, но бяха на края на града, изключително забутано място, никаква реклама и условия, колкото да се отбие номера. А това са си места, където могат да се организират рождени дни на по-пораснали деца, или просто по-интересно място, на което да се забавляват.
Наргиле бара за мен е простотия, няма да се правя на моралистка, но дори само от гледна точка на факта, че едно наргиле си го делят по 10 пишлемета и стоят по 2 часа на минерална вода трябва да ти говори, че и ти скоро ще затвориш, ако решиш да се занимаваш с това.

12.   Само семеен бизнес. С толкова пари забрави за нещо с "персонал".

13.   Огледай се в градчето, за какво има търсене, а предлагането или не го бива или е на твърде високи цени. Рецептата не е, просто да развиваш "нещо, което още го няма", а да "намериш КЛИЕНТИ" за продукта или услугата, която ще предлагаш. В противен случай просто са хвърлени пари на вятъра.
Относно коментара на номер 5: Ами човече, очаква се автора да инвестира освен пари, и времето си в тая работа. А то може би струва повече и от вложената сума...

14.   Баничарници си отвори