Споделена история от На работното място

Как да напусна работа
Здравейте преди време реших да започна работа през лятото, за да събера пари за първата си кола. Та преди месец започнах работа в била. Държаха ме в невидение какво ще работя там до последния момент и на пъряия си работен ден разбрах, че ще работя в отдел витрина деликатеси (топлата витрина). До тук ок. Обаче в последствие се оказа, че работата там е доста напрегната. И физически и психически. Шефката също е доста строга и постоянно съм в някакво напрежение. След това разбрах, че са ми спестили някои неща за заплатата. В началото ми бяха казали, че ЩЕ ПОЛУЧАВАМ минимум 610 лв. Е да, ама не. Оказало се е, че това е бруто, а реално ще взимам 480 и никой не се реши да ми каже, а в договора (в който си пише) го получих чак няколко дена след започване на работа. Та викам си 2 месеца ще издържа какво толкова, няма да получа много пари, ама пак, какво толкова. Но в последствие получих предложение за по-добра работа с по-добро заплащане. Отидох на интервю и шефката и работата и заплатата като цяло ми се сториха в пъти по-привлекателни, обаче реших да си изкарам месеца, за да си взема поне заплата и тогава да бягам. Та месеца мина и ми остава още един работен ден. Други ден ще отида да кажа, че напускам. До колкото разбрах мога да напусна веднага (без писмено предизвестие), тъй като съм в изпитателен срок, а и шефката ми каза, че ако реша да напускам само отивам и си давам трудовата книжка. Проблема е, че не знам какво да кажа и адски много се притеснявам. Не искам да станат някакви драми или конфликти. Аз по принцип съм си много притеснителна. Дори реших да не казвам, че съм получила по-добро предложение за работа, тъй като ще ме разпитват, а не ми се дава отчет, просто ще кажа, че не ми се работи повече. Вие какви съвети може да ми дадете, за да мине всичко възможно най-гладко? Имате ли някакъв опит в това и как е минало? Благодаря предварително и се извинявам за подробните си обяснения, поста заприлича на роман

Коментари

1.   Отиваш и казваш. Искам да напусна, защото това не е моето място. Без излишни обяснения. Такива фирми като споменатата от теб са най-големите експлотатори на работна ръка, дават минимална заплата и наемат 18-19 годишни масово. Свикнали са повечето хора да се задържат по няколко месеца макс, няма да им е нещо ново.

2.   Здравей, аз съм напускал няколко пъти работа, но аз съм бил с предизвестие.

Аз съм процедирал по следния начин. Подавам си си предизвестието, благодаря на шефа за предоставената възможност, може да кажеш хубава дума за колегите. И така, не се притеснявай, всеки ден напускат хора. Успех!

3.   Не се притеснявай, никакви драми няма да станат. Те от такива места хората бягат с десетки, така, че едва ли някой ще се впечатли, че искаш да напуснеш. Отиваш с трудовата книжка и казваш, че искаш да те освободят по взаимно съгласие и готово. Не е нужно да им обясняваш защо точно искаш да напуснеш. Просто предупреждаваш и толкова. Щом си в изпитател срок, още по-добре, даже и един месец предизвестие не им дължиш. Отиваш и казваш, че "от понеделник не си на работа при тях" и точка. Те са длъжни да ти оформят документите. Както казах на такива места хората се назначават и напускат на тълпи, така че отдавна са свикнали и никой няма да се впечатли. Спокойно! Явно ти е първа работа и за това се притесняваш толкова, после така ще свикнеш, че хич няма да ти е проблем.

4.   Просто казваш, че не е твоето място. Не им дължиш други обяснения. Пробвала си, не ти е харесало и така. Не могат да те спрат, не им дължиш предизвестие дори. Само гледай да ти изплатят заплатата и за неползваните отпуски парите, длъжни са по закон.