Споделена история от На работното място

Мога ли да сключа 2 граждански договора?
Здравейте!

Студентка съм и след хиляди откази най-после вратите се отвориха. Както всеки ме канеше на интервю или изобщо пък не ми звънеше изведнъж получавам две предложения в рамките на 2 дни. На непълно работно време, едната работа е с кредити, другата е застраховки в банка. Само че и при двете се сключва граждански договор. На мен ми трябват пари за обучението, сметките вкъщи, храна, битови нужди и т. н. и се замислих дали е възможно да започна и на двете места. Скоро (след 3 месеца) приключват лекции и изпити и ще съм напълно свободна 3 месеца. За тези 3 месеца дали ще мога да работя на тези две места?

Благодаря предварително.

Коментари

1.   Аз съм работила на граждански договор към дружество, което прави затраховки живот. Никакви пари не взимах, макс 100 лв. Там нямаш твърда заплата, каквото си изкараш, може и нищо.

2.   Аз работя на граждански договор на две места, на трето работя на трудов договор и същевременно получавам стипандия като докторант, т. е. имам и четвърти източник на доходи, обвързан с договор. Въпросът е приходите да бъдат описани в годишната данъчна декларация и, естествено, да си платиш данъците.

3.   можеш да ,имам приятел който работи на 4места две от тях са като консултант към бързи кредити и е на граждански договор ,с другите две е към две различни предприятия като работи в едното от 6:00-14:00 а на следващото от 16:00-00:00ч а през почивните два дни си движи бързите кредити

4.   Може да сключваш, колкото си искаш гр. договори. Стига в самият договор да няма клауза, която да го забранява. По принцип в сферите, които си посочила не се разрешава да извършваш конкурентна дейност по време на работата си за таях, както и за известен период след това( всъщност доколкото знам тази клауза не е особено издържана, поне в Бг нямат право да те задължават - консултирай се с юрист най-добре, има безпл. консултации в нета). Тъй че добре си помисли, дали искаш да се '' блокираш'' и заради 3 месеца да не можеш да работиш няколко години подобна работа.
И малко не по въпроса: не мисля, че това е особено печеливши. Ще ти се плаща на сключен договор. Трябва да имаш мн контакти. Случаен човек трудно би се навил. Но ако мислиш, че ще можеш да убедиш такива да ползват услугите, давай смело.
Все пак те съветвам да си намериш '' истинска'' работа.

5.   Можеш и 5 да имаш, не забравяй подаването на данъчна декларация и плащате на данък. Гр. дата в за извършване на определена работа а го ползват, като прикрит трудов договор.
И как не ти се обаждат. Нали уж търсят навсякъде хора. А пък видиш ли ти колко е мързелив българина.

6.   За сключването на граждански договор няма ограничение, може и 100 граждански договора, естествено ако можеш да си изпълниш ангажиментите към всички договори.

7.   Освен ако нямаш конфликтн клаузи, забраняващи ти да работищ за другата институция, то нямаш проблем.
Ако съумееш да съчетаеш и двете работи, без единият работодател да разибира за другия И ако общата сума от двете месечни възнаграждения не преминава максималнит осигурителен праг, то не си длъжен, да казваш обявяваш каквото и да. Проблем може да имаш, ако по-време на една работа вършиш другата.

Другото е, че в България е много лесно, да те уволнят без причина и без последствия, така че, прецени много внимателно рисковете.

НО ти казвам, като човек, който е бил ангажиран над 80 часа на седмица, при това, когато беше на 22-3 години в перфектно здравословно състояние, че в един момент СТАВА ПРЕКАЛЕНО много. Аз изкарах около 3-4 месеца така, но последствията бяха хронична умора и поне 2 месеца ми отне, да се възстановя и да започна да функционирам нормално. И много започва да страда социалният ти живот. И ти го казва човек, за когото се твърди, че е "антисоциален мизантроп" - думи на майка ми и бившата ми.