Споделена история от На работното място

Изплащане на заплата без банкова сметка?
Мразя банки и това, че имат такса поддръжка на сметките. Има ли все още работни места, където дават заплатите на ръка? Или поне да превеждат към депозитна сметка? Помня първата ми работа, прекрасно беше да си получиш парите, доста ме стимулираше. А така са някакви цифри в сметката.

Коментари

1.   да има, брат ми има банкови сметки, но работодателя му държи да заплатите да плаща касиерката на предприятието на ръка срещу подпис, категорично отказва да му превежда по сметката заплатата.

2.   Макар много пъти да са предлагани подобни законови промени, до момента няма закон, който да забранява изплащане на заплати в брой. Дори според чл. 270 от Кодекса на труда работникът има право да изисква заплатата му да бъде плащана в брой или по банков път.

Обикновено подобни практики за плащания в брой има в по-малки и често нередовни фирми, които и обикновено не осигуряват на реална заплата. Което аз не ти го препоръчвам. По-редновните и особено големите фирми си работят само по банков път и има голяма вероятност да откажат да ти плащат заплата на ръка, тъй като такава им е практиката и биха си създали неудобства заради един човек.

3.   Забравих да кажа, че ако излезеш в болнични някой ден, задължително ще ти трябва банклова сметка. Няма как да ти ги изплатят на ръка. Ако някой ден изтеглиш банков заем, също трябва да имаш сметка и там да ти превеждат заплатата. А и като имаш сметка и банкиране, винаги е по-лесно да си плащаш сметките, вместо да се редиш по опашки всеки месец. А и парите в брой, веднъж да те оберат и се сбогуваш с тях.

4.   След време и картите ще изчезнат, защото ще се плаща през телефона, както и парите ще са само онлайн. Има държави с над 90 % он лайн плащане. Една такса ли ще те обърне. Преосмисли темата.
Отиваш правиш си сметка, проучи къде ти е най-евтино, заложи си всички сметки и плащания да ги теглят автоматично и ще спестиш не само време, но и пари. В банката която съм аз плащам с карта без такса, он лайн банкиране и това струва само 10 лв. месечно и не на последно място, парите са не само мръсни при докосване и колкото по-малко ги пипаш, толкова по-добре, защото носят енергия.
Не вися по опашки да плащам, не се чудя имам ли нямам ли пари, да пипам банкомати, дали са ми върнали точно.

5.   до 4 и автора

Аз съм в ЦКБ и Ми удържат мисля 2 лв (или 2 и нещо) на месец, като в това влиза обслужване на сметка, карта и банкиране. Плащанията онлай и с карта са ми безплатни. Само за теглене от банкомат плащам 20 ст., ако е на ЦКБ, и 95 ст. май беше, ако е на чужд банкомат. Понеже нямат много банкомати, просто тегля малко по-големи суми примерно по 100-200 лв, но повечето плащания си ги правя директно с карта или онлайн, а в брой плащам само в кварталните магазинчета, будки и на пазара, където не мжое с карта и в крайна сметка тегля в месеца 2-3 пъти макс. Демек общо има оставям едни 4-5 лв на месец такси - за плащания, тегления, поддръжка на сметка, карта и банкиране. И може по всяко време да си следиш движенията, средствата, да си плащаш сметки, без да се редиш по опашки и т.н. Дори през нощта и в неработни дни и става буквално за няколко секунди. Директно в банкирането ти излиза сметката и само цъкаш едно бутонче да се плати. Няма нужда от въвеждане на IBAN или проверка на сумата. Изобщо тези 5 лв си заслужават отвсякъде. Иначе трябва за всяко нещо да търчиш - да си вземеш заплата, да си вземеш аванс, за всяка сметка, за всяко плащане, не може да си поръчваш от интернет, постоянно да носиш много пари в себе си или да ги държиш вкъщи, което е рисковано. За мен изобщо не си заслужава за едни 5-10 лв месечно да си причиняваш това. А и то рано или късно ще ти се наложи. НАй-малкото да се разболееш, ще ти искат сметка за болничния. Няма как да им кажеш, че си искаш болничния на ръка.

6.   Ама хора аз като не ги виждам на ръка нямам мотивация да работя, нищо че тогава ми даваха 500, но ме стимулираше ръчното предаване. А сега работя като вол в големия кол център, взимам 1600, но са все едно само цифри, никак не ме стимулират.

8.   За какви пари работиш, че те спъват едни 3-5 лева месечно? Ако въпросът е принципен - недей, превъзмогни го, защото днес не може без сметка. Приеми и обикни добрите страни - онлайн банкирането и плащането на всичко и навсякъде само с едно докосване. Всички банки вече имат къде по-добри къде по-лошо направени приложения, с които си плащам тока, водата, телефона и интернета, дори вноските на стоките на изплащане които вземам без да обикалям за това на 5 места и без да чакам на 5 опашки. Дори в изипей да платиш 5 сметки ще ти струва 6 лева точно а не лев - два и пак трябва да отидеш до него и да почакаш ако има опашка. Съжалявам само, че у нас не е развит кешбека.

9.   Някой си е играл на единички тука.

10.   9 -да, като например ТИ.

11.   8 е точно с това плащане без едно докосване не уважавам парите и ги пилея за глупости. Друго е като ги вадиш от портфейла и виждаш как се топят за вафли и други такива боклуци примерно.

12.   6 Изтегли ги и си гледай парите. Жена съм и като някой извади сгънати пари дебела пачка от джоба си, се потрисам. Свързвам го с показност и комплекси.

13.   6, това е чиста психология, погледни си електронното банкиране и ще се стимулираш подобаващо :-)

14.   Тези цифри в сметката пак са пари. Не гледай на тях като на цел, а като на средство. Ако искаш нова вещ или услуга, можеш да си я платиш и по двата начина. Няма никакво значение, че не пипаш парите. Сами по себе си те нямат стойност, ако не се използват. Да не говорим, че е опасно да държиш в себе си или вкъщи много пари.

15.   До №8.. Плащам всичките си сметки през EasyPay и ми струва точно 0. 00 лв. Така че за какви 6 лева говориш и какви 5 опашки, не е ясно. Абсолютни глупости.