Споделена история от На работното място

Преквалификация от юрист към човешки ресурси или счетоводство.
Здравейте, търся мнения и препоръки по въпроса, описан в заглавието. Юрист съм на 30 г. с 4 години стаж по специалността. Работих както в държавната, така и в частната сфера, но мисля за преквалификация. Чисто практически към какво да се насоча, според Вас? Мисля за магистратура, но не знам в икономическо направление или човешки ресурси. Понатрупах опит, относно Кодекс на труда и Закон за държавния служител, но виждам, че безработни и бедни счетоводители няма. Знам, че е трудно, но в нашите среди не се издържа. Живея в областен, но относително малък град. Допълнителната работа се възлага на определени кантори, по конкурси отново избират определени хора. Много от младите ми колеги се отказаха напълно от професията и започнаха частен бизнес или заминаване в чужбина. И действително самостоятелната практика е предизвикателство. Осигуровки, наеми, вноски, консумативи, пари на разположение за пътуване, отделни безпаричието на българина. Нямам афенитет за София, отделно нямам дете, но обмисляме да се сдобием с такова. Идеята ми е да инвестирам времето от потенциално майчинство в период на обучение задочно и след това да се пробвам в ново поприще.
Благодаря предварително за отделеното време.

Коментари

1.   "виждам, че безработни и бедни счетоводители няма."

хахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахахаха

Я пак, аз познавам само двама богати счетоводители, а познавам доста от цяла България.

Аз от гл. счетоводител мисля да се преквалиицирам, а ти счетоводител ще ставаш на тия години и ще прокопсаш. Оф, не мога да спра да се смея. Благодаря ти. Оправи ми не деня, ами годината.

Темата ще си я разпечатам да я покажа на колегите да се посмеем малко и с тях. Ама няма да е много малко.

от главен счетоводител

2.   Аз имам много добър приятел юрист и знам от него доста неща, които мен лично биха тотално ме отчаяли от реализация във вашата сфера.
Аз завърших финанси и за мен това беше грешка. Икономист е равно на беден работещ. Ако ти се взимат цял живот 800 макс 1000 лв се преквалифицирай точно в това. Ако имаше едно време кой да ми го каже ехе..
По - добре научи някакъв екзотичен език, или някакъв курс и търси нещо такова или направо заминавай хах.

6.   Ако искаш да инвестираш времето си, учи фармация, медицина или нещо в колежа за мед. кадри.

7.   Огледах се в големи частни МЕЖДУНАРОДНИ фирми в областта и кандидатствай.

8.   Счетоводител е хубава професия, само че на запад. Тук масата счетоводители получават 800-1 200 лева и стават разногледи от цифри и засечки. Общо-взето ще взимаш колкото секретарка или продавачка, обаче ще си носиш работа за вкъщи и от време на време ще поработваш и в почивните дни. Ако пък си в по-голяма фирма главен счетоводител, може да взимаш около 2 000 - 3 000 лева, но тогава ще си говориш сама и ще си щастлива, че почиваш събота и неделя. Като цяло у нас икономиката е в ръцете на бившите комунисти и техните наследници. Те си имат строго изградена мрежа и добрите позиции са запазени за техни хора. Това важи, както за високите, така и за средните и ниските нива. Само със случаите, които лично съм виждал, мога да издам книга. Ще дам просто един, за да стане по-ясно каква е ситуацията. Служител в търговски отдел на международна компания, с около 15 години стаж в нея, стриктен, изпълнителен и най-важното кадърен и мислещ - заплата нето 1 000 лева. В същото време отново служител в същия отдел, на същата фирма, но "наш" човек, без квалификация, без никакъв опит, без образование, без никакъв стаж и тотално неедекватен - заплата 2 300 нето. И това е просто средно ниво служител. Нагоре пропастта става много по-голяма. Общо-взето таванът за нормалните хора е около 3 000 лева, но за тия пари трябва буквално да лягаш и да ставаш с фирмата, да работиш ежедневно по 10-12 часа на ден, също и през почивни дни и нон-стоп да си под напрежение и натиск. В същото време виждаш как хора без образование ( не се майтапя ) получават по 7-8 хил. лева месечно, карат служебни коли за 100 хил. лева, които им се сменят на 3-4 години и дори физически не идват на работа, нито пък си вдигат телефона. Отделно отношението към тях е много по-различно дори от страна на началниците им. В тоя ред на мисли, преди време бях свидетел как служител нанася пряка щета за около 150 хил. лева и за награда получи повишение в йерархията, повишение на заплатата и драстично намаление на задълженията. Отделно, ръководството на фирмата се впусна да обяснява през ден как той нямал никаква вина за това. Та, така. Изключенията у нас са много, много малко и като цяло не мисля, че ще има подобрение в близките години.

9.   Ти можеш да работиш в Човешки ресурси без допълнителна квалификация. Това, че си юрист е достатъчно. Опитай. Не спирай с конкурсите, не всички позиции са за наши хора, от личен опит ти го казвам.

10.   Жена юристка... ами омъжваш се за мъж адвокат или прокурор и готово. Имате общ език, той носи пари, ти живееш. А с времето я ще станеш съдия, я нотариус.

11.   За човешки ресурси, не ти трябва специализирано образование, тази професия можеш да я работиш с всякакво образование, дори със средно. Аз със социолог от СУ, и работя ЧР. С юридическото образование, ако си в София, можеш трудно, но да станеш юрисконсулт в държавната администрация, в някоя община или второстепенен разпоредител с бюджети кредити, за 800-1000 лв. заплата. Магистратура по счетоводство е добра инвестиция, можеш да работиш като оперативен счетоводител, счетоводител и одитор в частния и държавния сектор, и като ЕТ. Между двата варианта това е най-добрия. В България единствено добре са платени ИТ специалистите и лекарите в частния сектор, а 2000 лв. взима главен счетоводител с чужд език. Има безработни счетоводители и ниско платени, три години съм работил в Бюро по труда и съм видял много счетоводители и всякакви професии. В България се търсят занаяти, шофьори, монтажници, строители, техници... Аз съм виждал работник със средно образование на шприцове за пластмасови изделия с 1500 лв. заплата, заплата почти колкото на инженер топлоенергетика.

12.   11, регистриран одитор няма как да станеш с магистратура по счетоводство. Можеш да си одитор в държавна институция, но като цяло за там ти трябватвръзки, а не образование.

13.   Здравейте, аз съм № 11, не е вярно, че с магистратура по счетоводство не можеш да станеш регистриран одитор, точно обратното е:
Глава втора от ЗАКОН ЗА НЕЗАВИСИМИЯ ФИНАНСОВ ОДИТ.
ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ НА ДИПЛОМИРАН ЕКСПЕРТ-СЧЕТОВОДИТЕЛ И НА РЕГИСТРИРАН ОДИТОР. ПРИЗНАВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ НА РЕГИСТРИРАНИ ОДИТОРИ ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ И НА ОДИТОРИ ОТ ТРЕТИ ДЪРЖАВИ

Изисквания за кандидатстване

Чл. 13. (1) За дипломиран експерт-счетоводител и за регистриран одитор може да кандидатства лице с добра репутация.
(2) За придобиване правоспособност на дипломиран експерт-счетоводител може да кандидатства лице, което притежава:
1. счетоводно-икономическо образование с образователно-квалификационна степен "магистър" и 4 години професионален стаж;
2. счетоводно-икономическо образование с образователно-квалификационна степен "бакалавър" и 5 години професионален стаж;
3. друго висше икономическо образование и 7 години професионален стаж;
4. друго висше образование и 10 години професионален стаж.
(3) Професионален стаж по ал. 2 е стаж в областта на счетоводството, вътрешния одит, външния одит и финансовата инспекция, като орган на Националната агенция за приходите, като инспектор в Комисията или като преподавател във висше училище в областта на счетоводството, контрола и финансите.

14.   Точно така, номер 13, продължавам да твърдя, че с една обикновена магистратура, не можеш да станеш регистриран одитор. Много ясно е написано в члена, който си цитирал/а - "МОЖЕ ДА КАНДИДАТСТВА"! Между двете неща има огромна разлика и една магистратура, особено българска е много, много далеч от това. Общо-взето същото е да се каже, че ако завършиш медицина, може да станеш световно известен професор медик. Не, че теоретично не е вярно, но всички знаем какво е едното и какво другото.

15.   Ти пък, от трън та на глог...

16.   Стъпка 1.Курс по оперативно счетоводство, за да видиш за какво иде реч. Не всеки става за тази професия, изискваща прецизност и много системни знания. Познавам жена не успяла да се реализира въпреки дипломата си от Свищов и сменила 3-4 места за по 2 или 3 месеца.
2.Ако разбирането на материята е Ок, то магистратура. 3.Съчетанието ЧР /ТРЗ/ и счетоводство е добър вариант и за работа в средно голяма фирма, и за собствена кантора. И определено има потенциал.