Споделена история от На работното място

Работа като прислужница
Здравейте, аз съм на 18 и мечтата ми е да бъда прислужница. Обичам да върша всякаква домакинска работа, да готвя, справям се перфектно с всичко. Как мога да стана прислужница? Нужно ли е да имам образование или да направя нещо или всеки може да стане и не е нужно нищо?

Коментари

1.   Мисля, че трябва да завършиш школа за прислужници, ако ли не аз лично бих те обучил. Шегувам се! Или пък не...

2.   Естествено, че всеки може да стане. Това е нискоквалифицирана работа. Щом това те устройва и нямаш други амбиции и желания давай! Но си само на 18, животът е пред теб!

3.   Такава работа обикновено се работи почасово. Т.е. имаш си няколко къщи и си ги минаваш всички по 2-3 седмично примерно. Ако предпочиташ да си живееш в тази къща и да си работиш само там, това обикновено е придружено с гледане на баба. Но има и баби, които почти нямат нужда от обслужване, а по-скоро от компания и готвене и чистене. Обаче ако искаш да си в чужбина (в България трудно се намират баби за гледане, освен срещу апартамент, когато умре), трябва да знаеш език, поне някакво средно ниво (примерно B1) и по възможност да имаш някакви медицински познания, последното доста вдига заплатата. Може примерно да изкараш курс за здравен асистент (1,5 г.). Такива в Германия например като нищо могат да взимат 2000 евро при осигурени храна и квартира. Т.е. кажи-речи почти толкова можеш и да спестяваш. Иначе ще взимаш 1400 някъде. С такава работа като нищо можеш да спестяваш 15-20 000 евро на година. Обаче е за сметка на личния живот. За млад човек може би е по-добре да си чисти и готви в отделни къщи през деня и вечер да си се прибира вкъщи и да си има свободата и личния живот. Е, да няма да спестява толкова пари, но все пак.

4.   Ако желанието ти е истина (трудно ми е да повярвам че, някой иска да прислугва, но...) има специализирани курсове за дом. помощници. Смени в главата си поне "прислужница" за помощница- това си е работа, в някои страни дори на почит.
Изкарай си курс в такъв случай и с документа в ръка ще можеш да кандидатстваш поне в богаташки домове където да сте екип от няколко и всеки само със своите си задължения, а не една за всичко. Включително ако завършиш добра школа, ще можеш да пробваш в замъци, дворци ако знаеш и езици и научиш и етикетите на поведение и обслужване в тези среди. Поне да си струва, да знаеш че, след няколко години работа ще имаш доста приличен стандарт на живот.
Иначе, можеш да запо0неш и съвсем от ниското, но там и ще си останеш. Няма развитие в това да ходиш да чистиш домове на посредствени хора. Ще се смачкаш физически и психически, а и ще си останеш нискоквалифицирана като работник и като стандарт на живот. Лесно е, пускай си обяви в която и да е страна (само недей в Бг поне, в никкаъв случай в тази страна на комплексари където и ще те сгънат от работа, а може и за друго да те ползват) и приготвяй багажа.
В Германия по принцип се търсят много дом.помощници с ниско ниво на езика дори може.
В Испания вече е много трудно, включително местни мед сестри които останахз без работа сега се насочват да гледат тари хора.
Ти си много млада, пробвай също за камериерка в такъв случай- даже из курортните места в/около България. Лятото море, зимата ски :).
Имам един познат дето обикаля европа на езонни работи в хотелиерството на договори а по 3 месеца. Помощник готвач е и ту по курортите в Испания, ту зимата в Австрия, Германия, а на два пъти хващ договори и за Швейцария. Помисли за най- добрите варианти с които да извлечеш най- много от това което предлагаш.
Иначе много хора ще е възползват от младостта и наивността ти.
Успех!

5.   Да те взема да ми поизчистиш малко, щом ти харесва. Има фирми за почистване, може нещо такова.

6.   Защо да учи 4-5 години или повече, че после да преподава на циганетата или да преглежда цигани, или да я псуват по телефона и да ходи с папките из офиса? Като прислужница ще може да си намери някоя богаташки син от дома, където работи и да се омъжи добре, за човек от добро семейство с положение. А разните жени по фирмите освен да си вземат някой колега офис плъх какъв шанс имат, особено в големите фирми, където не си знаят баш шефовете?

7.   Има обяви за домашна помошница, кандидатствай. Но и аз бих те посъветвала да опиташ в чужбина, ако знаеш език.

8.   Може да си създадеш фирма за почистване.

9.   Както казаха, по-приетото наименование е "домашна помощница". Щом това те влече супер, плаща се и доста добре.

Но тук е разковничето - плаща се добре, не защото работата е сложна, а защото трябва да ти имат огромно доверие, че нещо няма да откраднеш. И съответно, това прави предлагането крайно ограничено. Другото е, че много ги мързи и не се стараят. Така че, за да спечелиш доверие, трябва да имаш културен и интелигентен изказ, да спазваш уговорките си, хубаво да разпиташ клиента какво си представя като свършена работа, за да не мърмори после, че не всичко е изпипано.

Така че, наблягай и на интелектуалното си развитие - учи примерно чужд език, чети книги за социалните умения, книги за търговия и т. н. Ако говориш на диалект или с местен акцент, работи върху езика си, ако трябва иди на уроци.

Като всяка физическа професия, може да ти се натоварва кръста в един момент, занимавай се редовно с физкултура, виж какви упражнения ще те предпазят от травми.

От там нататък, може да си направиш собствен сайт да рекламираш услугите си, с ясен ценоразпис, условия и т. н.

Успех!

10.   Ей, номер 2 се е изказал/а. Стереотипи. За иконом, чувал ли си? Подозираш ли изобщо, че има училища за такива? Изискват се умения.
Жената го е написала елементарно, но дори за работа в почистваща фирма е нужно умение, инак на всички къщите им щяха да блестят.
Говоря като добра домакиня, хубавото чистене изисква добри препарати и аксесоари за почистване, време и опит. Сега почиствам много по-добре отколкото преди 5 години.