Споделена история от На работното място

Работа като пилот
Здравейте, бих искал да изкарам курс за CPL лиценз за професионален пилот. Искам да ви питам какви са изискванията, изпитите, цените в частни школи, колко време протича обучението и има ли някакви граници за възраст, ръст и т.н. Ако има хора завършили такъв курс, ще съм много благодарен да споделят опит с мен, защото аз нямам познати пилоти.

По принцип от малък искам да стана пилот, после се бях разколебал, мислех да кандидатствам в Долна Митрополия, но там изпитите са много сериозни, все пак са и военни. А сега след няколко години откривам, че страстта ми към самолетите още не е угаснала и бих искал да пробвам да изкарам курс и да го превърна в професия, която винаги съм искал. В България има ли такива курсове и добри ли са? Колко време продължават?

Чувал съм от непроверени източници, че някои авиокомпании предлагат обучения на значително по-ниска като после работиш при тях, докато си избиеш парите, но за това не съм сигурен.

Това е накратко, очаквам мнения и предварително ви благодаря!

Коментари

1.   Ето ти сайта: http://www.airscorpio.bg/ Сега не мога да намеря цените за курсовете, но преди време, когато бях търсил, бяха няколко хиляди май. Видя ми се висока цена тогава, само това помня.

2.   Сега със сигурност ще се намеси ралф

3.   Номер 2, да се намеся освен, защото никой не казва нищо на момчето. Бил съм в неговата ситуация и ще му кажа, че с питане по форумите просто не става. Много бих могъл да напиша, но автора трябва да има в предвид, че е нужна много силна мотивация от негова страна и да започне да разпитва и да се рови. Парите не са никак малко, но винаги се намира начин. Ученето е година и половина-две. Съвета ми е да учи някъде в Европа по-добре. Не в Щатите, защото става много сложно след това с лицензите. Ученето е наистина стабилно. Трябва и да е криво-ляво физически здрав. Може да е луд, стига да е психически устойчив. Последното е шега... донякъде :) Забравих да кажа.... трябва му ATPL (не само CPL) на момчето, за да може да си вземе type rating после.
Поздрави за избора!
Ралф

4.   Аз за съжаление не мога да ти помогна с компетентен съвет, но нещо от това, което си написал малко ме очуди.
''.. мислех да кандидатствам в Долна Митрополия, но там изпитите са много сериозни, все пак са и военни. '' е как аджеба няма да са сериозни изпитите, като се има впредвид, че ако станеш пилот на пътнически самолет, носиш отговорност за десетки хора!
По-добре сериозни изпити, но наистина да те обучат професионално и както трябва отколкото просто да вземеш една тапия дето се казва... и оня горе да пази пътуващите с твоя полет :Д

5.   Номер 4 - изпитите в държавното са като за командоси. Изобщо не са лесни, а и уча друга специалност вече. А това за оня горе да пази пътуващите е несериозно - може би един завършил Долна Митрополия ще има по-голям шанс да си намери работа след това, но предполагам че голяма част от опита се придобива и след това - когато летиш с по-опитен пилот от теб, а не само в курса.

7.   До номер 3. Ралф искам да се срешна с теб очи в очи ако наистина летиш имам ниакои въпроси които искам да ти задам аз съм от София можеш да се свържеш с мен в FaceBook: Alexy Bodom Благодаря ти предварително.

8.   Отивай в сащ финикс Аризона, по-евтино е от тук.

9.   http://lifeinbg.blogspot.com/2012/11/kursove-za-piloti.html - тук са го описали доста добре. Не ми се вижда проста работа за нормален човек, с нормални доходи и друга работа междувременно. Примерно.