Споделена история от На работното място

Събиране на пари за подаръци за колеги...
Здравейте!
Какво мислите за събирането на пари за подаръци за рожденните дни на колеги? Има такива места, на които им е като традиция да си събират пари, така са свикнали, само, че когато има нов човек в колектива, който не познава съответните колеги, не се разбира с тях, или пък дори липсва всякакво уважение и нормален тон от страна на този колектив, редно ли е човек да бъде задължаван по този начин? "Ами ние сме го въвели това като правило", казва така наречената Меринджейка. Аз лично не очаквам подаръци от хората, с които работя, имам си семейство и близки, които да ме уважат. Според мен това трябва да е личен избор. Особено, когато липсва уважение.
Какво мислите вие?

Коментари

1.   Мен ме задължаваха но новото ми работно място преди, но интересно, че като дойде моят рожден ден за мен никой не събра пари. Избирателни някак си.

2.   Ами с това отношение, уважение никога няма да има. Имаш личен избор - ако не ти харесва, смени работата.

3.   Че не си длъжен да даваш пари за подаръци - не си. Ако откажеш обаче, това прави лошо впечатление за неуважение към рожденика, а като цяло и към колегите, които са се заели да го зарадват за празника. Това е от нещата, които не си длъжен да правиш, но са признак на добро отношение към хората. По принцип новият член на екипа се напасва към останалите, а не те към него. Щом така е прието във фирмата, по-добре уважи разбиранията на другите. Няма да обеднееш с 10 лв

4.   Работя в голяма фирма чиито отдели са пръснати из града. Често получавам имейли от секретарката че се събират пари за рожден ден на някой колега. В повечето случаи този колега бегло го познавам, а понякога някой човек пък въобще не съм го виждал.
Така че аз съм против тези неща.

5.   До 3 от авторката - и си прав и не си.
Да, новия служ. опитва да се напасне, но не винаги проблема тръгва от него. Старите служители изпитват ревност и несигурност при всеки нов човек, в резултат започват интриги. Нищо, че новия често пъти има по - добри качества от старите, дори и по - висока уговорена заплата от колегите си. Защо ли работодател ще дава повече пари на друг на същата длъжност? Защото всяка една компания гледа да освежи колектива с нови и още по - качествени кадри. Пък старите, често пъти са и безперспективни.
А иначе не е въпроса в парите - въпроса е принципен. И да, някои хора не заслужават и 10 лв. :)
Да мен въпроса е принципен и е тъпо, че се налага това нещо, за да се правят на добър и задружен колектив. Би трябвало да е въпрос на личен избор.

6.   Аз съм много против да се събират пари за рожденици. Ако искам да подаря нещо на някого, ще го направя и без подкана и категорично не искам да правя подаръци на хора, които не харесвам. А този аргумент за уважението си го задръжте за себе си, щом толкова ви е страх някой да не помисли, че не го уважавате. Той или тя със сигурност не ме уважава, щом се държи лошо с мен и само се чуди какви грешки да ми открие. Защо аз да уважавам човек, който не се държи като колега? ! Напълно подкрепям автора. Това с подаръците е изнудване.

7.   Абе и при нас я има тая простотия. Беше подаръци, после ваучери и накрая парите в плик. Обаче за щяло и не щяло на 20 човека постоянно се събират пари. И накрая идва твоя РД и си връщаш 1/3 от "вложенията". Банално стана, но ако откажеш да дадеш ще се възприеме като отношение към текущия рожденик.

8.   1 да така е чисто. Аз съм против, в крайна сметка работим за пари и 10 лв. са много пари, варианта е кой колкото даде.

9.   И аз мисля по същия начин. Давам пари, когато събират, но аз лично никога не бих го предложила/инициирала. И на моя рд не ми трябваше подаръка ми (въпреки че беше хубав и полезен).

10.   С моите пари правя каквото реша аз! Ако искам да подаря нещо за празник на колега, ще го направя и без да се включвам с парите си към идеите на меринджейката помислила се за "меринджейка" и в личният ми живот и избори! Аз съм толкова директна, че ако работех с някаква "такава" няма да ме трае и две минути, не поради работни проблеми, а защото с мен няма как да налага каквото и да е извън работата.

11.   Българска тъпотия е това да се събират пари! Аз също не го приемам и не го одобрявам.
Затова аз не давам пари. Ако мога си пускам отпуск за рожден или имен ден!
Черпя колеги, които са ми приятни, а не всички.

12.   И нас ни задължаваха. Не те питаш искаш ли не искаш, имаш ли нямаш ли. За колеги, за началници, за Бог знае какво и кого. И да нямаш не се съобразяват и ако не дадеш почват да мърморят и да натякват. Че аз имам син за който да мисля хич не ги е грижа. Слава богу вече не работя с тях. И без друго ми дойдоха до гуша. Караниците им интригите им, хитрините им, мързелът им. Кой с кого е приятел, кой кого не харесвал. От сутрин до вечер да им слушам глупостите. Отървах се.

13.   На едно работно място и от мен искаха, но когато дойде моя рожден ден, стана ясно, че за мен не са събирали пари за подарък. Оттогава несетне не давам за никого. Който иска, да ми се сърди.

14.   Някак си много е дребнава гледната ти точка.
С 10 лв. нито ще обеднееш, да не говорим за обратното.

Дребнавост. Избави се по-скоро от нея!

15.   Номер 1 за съжаление е така. Събират пари за връзкарите, а за обикновените нищо. В такива случаи се казва, че нямаш възможност.
Номер 3, а не прави ли лошо впечатление, че за едни се събира, а за други не?

16.   При нас е имало такова правило преди. Сега като някой има празник се организираме и събираме-кой дал, дал

Обикновено една групичка, с която е по близък колегата събират пари и копуват подарък.

17.   Ние също събираме, но е по избор, не задължаваме никого. Който иска дава, който иска-не.

18.   Про нас от 10, станаха 25, направо изнудване, не сме на пълно работно време...

19.   Не могат да те задължат. Казваш, че не искаш и за теб да събират и готово.

20.   Колектив, в който има и най-малък намек за близки лични отношения е токсичен.

21.   До 14 от авторката
Някак си е много тъпоъгълна гледната ти точка. :)
За скъпи хора давам много, за неприятна хора - нито стотинка.

Тъпотия - избави се час по - бързо от нея. :)

22.   Преди 10 години, на предишната ми работа, събирахме по 30 лв за РД на шефката. Тогава бяха много пари и си беше като изнудване - заплатата ми е била около 500 лв. А за рождените ни дни тя ни подаряваше картичка с благодарствено писмо. Всеки път се надявахме в пликчето да има някой лев, но не се случи. Сега събираме по 15 лв за новороденото детенце на някой от колегите, но това се случва веднъж на две-три години. За РД всеки решава дали да подари нещо, според това колко е близък с рожденика. Бих приветствала идеята да събираме по 15-20 лв за РД /все пак сме само 13 колеги/ и да дадем на рожденика възможност да си избере сам/а нещо, а не да получи 2 чаши, шал, обеци, които не харесва и да се чуди къде да прибере. Или да поставим колега в неудобно положение, ако е забравил да вземе нещо за рожденика, а други са се сетили.