Споделена история от На работното място

Колко е законно да се работи БЕЗ почивен ден?
Знаете ли- колко месеца поред е законно да се работи без работодателите да дават почивен ден? Според вас, не е ли незаконно да се изисква служителите да работят по 4-5 месеца последователно, без да им се дава-дори и 1почивен ден, за тези месеци. Говорим за работа на трудов договор и всеки ден по 12 часа работа, а заплащането в края на месеца е 1200 лв.
Няма ли глоби за работодатели, които не дават почивни дни за период от 4-5 месеца последователно?

Коментари

1.   Разбира се, че трябва да има, оплачете се в инспекцията по труда.

2.   Разбира се, че нито 12 ч. всеки ден, нито липсата на почивен ден е законно.

3.   Незаконно е. Най-вероятно по договор всичко е изрядно, но на практика не е.

4.   Това е абсолютно нарушение!! Сигнализирай веднага в инспекция по труда

5.   Без отпуски и почивки по официални празници, няма мотовиран персонал. Ако се налага някои да работят събота или неделя, им се плаща двойно за съответния почивен ден или използват компенсаторен ден през седмицата, както служителят реши, че иска. Не си крепостен селянин, за да работиш по 12 часа всеки ден без почивни дни.

6.   Като работех в частния сектор беше така, и се радвам много, че от 2021 съм държавен служител, тука стане ли 16:30, кой откъде е, почивните дни са си почивни, 40 дни отпуска, като си вземеш болничен никой не те гледа на кръв.

7.   В тази фирма за Кодекс на труда не са ли чували? Това си плаче за проверка от ГИТ, освен ако не бъркаш почивен ден с отпуска.

8.   Това вече се обсъжда в друга наскоро създадена за целта тема (може би от същата любезна авторка? ):
http://spodeli. net/9/story-172055. html

- Кифлоприземител

9.   Не е законно. Ще се практикува, докато има кой да се хваща на тоя вариант. Ако опитам да приложа вашата схема при мен, още в края на първия месец никой няма да има на работа.

10.   До н. 7-не става въпрос за отпуски, те дори НЕ са желателни според т. нар. работодател. До н. 8-не знам за коя тема говориш, но изглежда не съм нито първата, нито последната, която е попадала на това положение, в тази прехвалена селска държава-България.
Благодаря за коментарите на всички останали:)

11.   Още от заглавието- законно е да се работи най-много 6 дена подред без почивен ден.

Имам една приятелка която беше и тя измамена така от работодателя си. Набързо я накара да подпише трудов договор, защото "бързал". Уж 2 месеца 5 работни дни и 2 почивни, от 16 до 12вечерта, 1000/1200лв на месец, а накрая се оказаха 4 месеца, 1 почивен ден на месец(2 ако е късметлийка), от 16 до 4(най-рано) или до 8(най-късно) и заплата около 100лв под обещаната, защото имало много счупени чинии, чаши(тя не ги е чупила, но все пак трябва да обвиним някого) и като цяло ад.... Сега си спомних, понеже живее надалеч, а работата и беше в центъра през нощта няма автобуси и тя трябва да плаща такси, което е по-скъпо през нощта. Беше и също обещано да е със заплатен транспорт, ама през повечето време не е плащал нищо, от време на време и е давал 2лв, което си е чиста подигравка.... Та и твоята подобна, ама работодателя явно тук е по-нагъл. Но ако съм честна като слушам приятели и познати те стават все по-нахални и по-нахални.

12.   От авторката до н. 11, благодаря за споделянето... Изглежда - това е масова практика на българския работодател- да гледа да прецака по възможно най-долен начин, работещите за него.
Нищо чудно, че все повече хора- заминават да работят в други държави.

13.   Има една поговорка, която в България важи с пълна сила за много неща -

По принцип да, дефактно не.

14.   Напълно номрално е за малките населени места. Много се кефя като видя обява която съдържа:
- осигуряване на пълната заплата
сякаш това е някаква манна небесна. На много хора може да им се стори странно, но наистина не се почива събота/неделя, нито на български национални празници и разботния ден наистина е 12 часа. Колкото и пъти да се хвана на работа в това тъпо градче, винаги условията са едни и същи. Рекордът ми е 3 месеца без почивка по 12 часа. Имах обаче обедна почивка 1 час. Сега откровенно мразя да работя като механик. А иначе харесвах тази работа.

15.   Аз се чудя пък от къде работодателите намират такива балъци, да им работят по 12ч ежедневно, толкова ли ви е ниско самочувствието да се продадете за роб срещу 1200лв месечно?

16.   Не е нормално и една седмица да работиш без почивка. Пък всеки ден по 12 ч. Трябва да ти платят поне 10 Хил на месец, при такава работа.

17.   През 2013 година, когато минималната работна заплата (МРЗ) беше 310 лева, работех в една фирма срещу 1400 лева плюс 300 лева за квартирата ми, понеже беше в друг град. Дори тогава ми се струваше ниска заплата, макар че повечето от моите съратници там получаваха двойно по-малко от мен, а някои вземаха и само по 400 лева месечно.
И на мен, като номер 15, ми е любопитно как някои хора сами се вкарват в положението да са толкова смачкани, че се оставят да бъдат правени на балъци и да се гаврят с тях някакви някакви нагли чорбаджии. Ако човек няма себеуважение и явно показва, че приема да бъде потъпкван и да си трае с приведена главица, няма как да чака и другите да го уважават.

18.   17, КП, знаем този история за времето, когато си работил в Русе, но на друго място я разказваше от друг ъгъл - колко си бил недоволен от отношението на работодателя към теб.

19.   Номер 18, именно затова с лекота напуснах тогавашната ми месторабота, без въобще да ме интересува, че вземам двойно или четворно на останалите ми съратници. Лошото отношение у чорбаджията започна да се проявява накрая, след повече от 2 месеца работа там, а не в началото. Ако беше в началото, още тогава щях да напусна. Аз не правя отстъпки с моето достойнство и ако ще и 10 бона да ми даваха, пак нямаше да търпя неуважение и грубо отношение.

Именно за това става въпрос в темата! Парадоксалното е, че сума ти хора са съгласни да бъдат потъпквани, лъгани, обиждани, претоварвани, буквално ограбени - и като време, и като заплащане - против законовите им правя (че и сами се подписват в договора, знаейки това), само и само от страх да не би някой ДРУГ ПОТЪПКАН да заеме тяхното място! Искат непременно те да са ПОТЪПКВАНИТЕ! А когато установят със закъснение, че работодателят им не спазва подписания договор, повечето българи нямат волята да потърсят правата си и вместо това С ПРЕКЛОНЕНА ГЛАВИЦА поемат всеки удар против тях и продължават да търпят все повече и повече.

За съжаление, много хора в България погрешно считат, че някой едва ли не им прави услуга, като ги наема на работа. Всъщност е точно обратното - работодателят има нужда от трудещия се за него човек!

- Кифлоприземител

20.   Много е незаконно. Даже няма как да е по-незаконно :D

21.   Това не са работодатели, а най-обикновени робовладелци. Ех, да бяхме във времена, в които робството е премахнато! Чакай малко, ама то е премахнато!

22.   Тези хора не знаят ли, че робството е незаконно? А защо работите при такива, толкова ли няма друг избор? Все си мислех, че някои мутренски практики са останали в 90-те, но напоследък от много места чувам за такива злоупотреби, че се чудя как ИТ и подобни не са дошли на една хубава проверка и да ги закриват такива фирми.

При този "глад за кадри", за който работодателите вече все по-масово пищят, да не си пазиш и малкото останали работещи в тази държава, е безумие. Неслучайно хората са си извоювали някакви права - работно време, отпуски, болнични, пенсии. Иначе какво става - блъскаш, докато паднеш на място?

Как я мислят такива индивиди - без почивка и личен живот, ако може и да се спи на работното място, а насреща - 1200 лв.? Че и повече да бяха... То и други неща има, освен работа, в живота на човека.

После като прочета, че българинът бил мързелив и имал претенции за заплащане, ще му размахам принтирана тази история!

Кой мислят, че ще дойде да им работи при тези условия един ден като свършат баламите?

23.   Естествено, че е незаконно. Не знам защо въобще това се прави на въпрос. По-важният въпрос е защо някой се съгласява да работи на подобни условия. Има поговорка, която колкото грозно да звучи, е вярна: като има овце, ще има и касапи. Като стане 18:00, вземаш си шапката и си тръгваш. Ако иска да дойдеш в събота и неделя, не идваш и толкова. Да, страх те е, защото ще те уволни и някой друга овца ще се съгласи. У нас много чорбаджии така си правят парите. Осигуровки на минимума, безплатна извънредна работа с часове и с дни, после гледаш шефа си кара новата кола и ти маха усмихнато през прозореца.

24.   Затова аз все повече се ориентирам към създаването на свой бизнес или нещо подобно, колкото се може по-малко пряко да съм зависима от шефове. Просто не виждам смисъл да кандидатствам за работа някъде, точно защото повечето длъжности се предлагат от разни комплексари и простаци, скарани с всякаква човещина и приличие.
Нискоквалифицирани, робски длъжности за жълти стотинки. Окей съм с 1200лв заплата, но да не я изкарвам при нечовешки условия на труд, още по-малко без почивен ден.

25.   Толкова ли няма друга, че доброволно работиш за робовладелец? Извинявай ти не си работник, ти си роб. Как така ще работиш без почивен ден? ! Това дори в страните от тъй нар. Трети свят го няма. А ние ме в Европа и ЕС и има закони. Е, явно някои са се взели толкова на сериозно, че си мислят, че са над закона и май наистина са, заради хора като теб, които си мълчат. Съдила съм работодател (и спечелих делото) и ако трябва пак ще съдя, защото аз имам права и държа да ми ги спазват. Аз съм служител, не робиня. Извинявай, че те нападам, но от части и ти имаш вина за това, че някои шефосе самозабравят. Щом има хора като теб, кой ги спира да не се държат с хората като с роби? Най-много да уволнят някой, който си знае правата и да вземат някой като теб, който за единият хляб е готов да стане собственост на шефа си. Надявам се, поне да си съвсем млад и това да ти е първата работа и това до някъде те извинява, но ако не, наистина нямам думи.

26.   До 22-аз това се надявам, един ден най-накрая хората да осъзнаят как ги манипулират за парче хартия с фалшива стойност. Ако всички се научат да живеят назависимо без нуждата от пари, те ще си изгубят стойността и вече няма да се налага хората да си пропиляват живота заради тях и никой няма повече да ходи на работа, а ще бъдем свободни и всички фирми без служители и клиенти ще фалират и ще се изядат от яд, че вече не могат да използват горките хора. Те затова и постоянно ни затъпяват чрез какви ли не средства, защото те знаят, че като сме умни ще се вдигнем на бунт и няма да им вървят номерата, те затова целят да сме тъпи и послушни.