Споделена история от На работното място

Престижът или парите
Здравейте,

млад учител съм и имам предложения за работа на две места. В престижно държавно училище на пълна бройка 5 дни в седмицата и в частно училище на половин бройка 2 дни в седмицата. Вторият вариант би ми позволил да карам редовна докторантура, която дава 3-годишна стипендия. При него бих печелил близо 600 лева повече. И при първият има възможност за докторантура, но с нея бих вземал само 200 лева повече, отколкото без. Много се чудя по кой път да поема. Вие лично какво бихте избрали?

Коментари

1.   Частно училище на половин бройка. Това бих избрала аз.

2.   Ти си знаеш :).
Не, наистина. Ако целта ти е да имаш кариера в училище е едно. Ако целта ти е да вземеш докторантурата и после да се развиваш на друго поприще - тогава е друго.
Наблегни на това, което ще ти е по-важно в бъдеще. Те парите ще си дойдат, рано или късно.

3.   Не разбирам за какъв престиж говориш, винаги гледай парите ако ще отглеждаш дете някога.

4.   Колкото и да е престижно училището и там ще си просто даскал. Трудна професия, но уви няма никакъв престиж в обществото. Избери второто според мен и след доктората отиди в университет да преподаваш преди да изкукаш с дечурлигата. Според мен учителската професия е толкова психически натоварваща, че трябва да плащат минимум 3000 лева.

5.   Изборът ти не е лесен, не заради пикливите 600 лева разлика, а заради бъдещи планове.
Тоест познавам човек, който изучи докторантура, задоволяваше се с малкото, започна от асистент в университета, изобщо много Труд уж за нищо.
В момента е зам декан, има 2 фирми монополисти в своята област и е доста търсен за всякакви проекти.
Не всичко е пари, ако правиш това което ти харесва и се развиваш, един ден това ще ти се отплати.

6.   а АЗ ще кажа престижът - т. е. избери държавното училище!

Освен всичко друго каза и, че е елитно държавно училище! Стажът там ще ти позволи много да се издигнеш в учителските среди.

В частното училище ще гледат на теб като частен учител, много по-вероятно е да ти се чете конско от директори и родители, че не си правил мили очички на поредния разглезен пубер, а богаташките деца по частните училища са точно това - разглезени пубери.

С две думи, ако искаш да си стъпчеш достойнството и да пишеш 6ци на куцо и сакато само и само да не нараниш някой частен ученик или родителите му, - и всичко това за кирливи 600 лв - стани в частното.

Ако искаш да развиеш ПРОФЕСИЯ и ПОПРИЩЕ - избери държавното.

Изборът е само твой!

Т. Т.