Споделена история от На работното място

Парите не ми стигат. Омръзна ми.
Здравейте. Работя за 800 лв и изобщо не ми стигат. С допълнителната ми работа ги докарвам почти 1000, но като си сметна разходите, които са много, не остава нищо. Имам висше образование и знам много добре английски, но съм адски потисната от мисълта цял живот да работя за 800 лв и не мога да се примиря. Търся всякакви варианти, но не става. Моля за съвети.

Коментари

1.   Търси друго. И да се потискаш, заплатата няма да ти увеличат.

2.   Като знаеш език и имаш висше, решението е лесно - Терминал 2/Аксаково и на Запад (Англия по възможност). Докато си млада и работоспособна - далеч от България. Повярвай ми и няма да съжаляваш. 2. 8 милиона българи сме зад граница, защото не искаме да робуваме на бг чорбаджии за 1000лв.

3.   Какво работиш, варианта е чужбина.
Много е трудно, просто трябва да имаш дневен лимит, да не харчиш излишно.

4.   Намери си мъж да те храни.
Аз пък с 1000 лева на месец мен и детето гледам и ми стигат. Пуша, собствен дом, нямам кола. Не излизам по кръчми(понеже няма как с детето), но купувам разни дрешки и козметика често. За детето ядене, памперси, дрехи, играчки. Извеждам го тук, там. Бащата не дава, или много рядко. Може би и 1200 да са понякога разходите.

5.   На тая инфлация е нормално да не ти стигат 800-1000 лв. Търси друга работа и ако трябва смени града/държавата. Ако трябва и професията смени.

6.   И аз работя за 800 и ми стигат, даже ми остават. Ревизирай си разходите. Всеки се разполага според чергата си.

7.   Стягаш багажа и емигрираш от тая пародия на държава.

8.   Да не си медицинска сестра или акушерка?

9.   Привет, това е обидно ниска заплата. Не знам какво работиш, но с висше образование това е подигравка. За тия пари даже хора със средно не биха се навили. Аз чисто правя ок 2000лв и пак едва ми стигат ако те успокоява, но дето се казва, къде са 1000лв, къде са 2000лв. Наистина, напусни и намери нещо по-добре платено

10.   Смени си работата.
Продавачките в Била вземат поне по 2000 доколкото съм чувал.
За 800 не би трябвало да си мърдаш и пръста.

11.   Аз имам точно обратния проблем - не мога да си изхарча и половината заплата.
Живея сам, нямам вредни навици, а вземам много висока заплата.
Чудя се тези пари какво да ги правя, защото се трупат в банката и инфлацията си ги яде.

12.   8 сестрите вече взимат 1500 бруто, зависи и болницата колко предлага. Иначе доскоро бяха толкова.

13.   11, елементарно - или си купи нещо, което искаш (кола, хубава къща или каквото там си харесваш), или някакъв актив, който поне да не го яде инфлацията (например злато). Макар че и да не ги изяде инфлацията и да ги запазиш, на кого ще ги оставиш в крайна сметка, след като и ти няма за какво да ги харчиш?

14.   Намери друга работа. В куриерски фирми стартово е 1500, сервитьорка в мол -2000. Такова заплащане в голям град вече няма. Не ги слушай глупаците със съветите за емиграция. Ще взимаш повече но данъци и наеми и всичко останало ще е по-скъпо. Накрая пак едва ще свързжаш двата края, но ще живееш в коптор с индиици.

15.   Вземи заем, пращай го на малки вноски, всеки месец.

16.   Вариантите са 2. Първия е да си намериш нова работа, където да ти плащат по-висока заплата или да ти повишат заплатата на настоящата ти работа. Втория вариант е да записваш всеки ден какви разходи правиш и за какво и на края на месеца, да прецениш, кои разходи можеш да намалиш.

17.   До 11

И как точно помогна на авторката с тоя коментар? А, бе паралията, не си ли чувал, че с пари не се парадира и не се хвали. Утре ще се завърти колелото и ще ровиш по кофите и ще питаш как стигнах дотука.

18.   10 Къде са тия продавачки? Няма такива. Най-много 1200-1300 и то с 300 зора в София. Извън София минималната. Няма значение каква длъжност. Само държавните вземат, увеличиха им много парите. Да скалите и те. Всичко друго да мре.
Номер 2, точно пък в Англия всеки закъса. Покриват си наемите и сметките само, освен това и виза трябва. Останаха само социалните на помощи, че те в България съвсем ще закъсат. Англия е най-лошия вариант, много хора живеят по-мизерни, отколкото тук, обаче седят от инат.

19.   ДО НОМЕР 2

Как пък точно Англия, след като се иска и виза? То практически е невъзможно вече да се остане там.

20.   До 19 от 2,

Невъзможно е за нискостойностните длъжности - всичко на минимална ставка, liberal arts и тн. Ако си лекар (особено зъболекар), сестра, фармацевт или нещо в STEM е друга история. Визите им са по точкова система и вземаш повече точки ако си важен според тях и можеш да допринесеш за страната им. Има за таланти/професии и др.

21.   Номер 18, как реши, че държавните са добре? Освен някъде в министерства, общини. Знаеш ли в колко бюджетни ведомства масовата заплата е 900-1000лв. И това са хора с образование и отговорности. Хора, които реално работят много.

22.   Отиди в някоя банка:) Напиши на лист без да говориш до управителя (собственика) на банката. - Искам Бог да отмени наказанието ви ако Бога има милост към мене дайте ми толкова колкото можете да прежалите... Остави си емайла телефон не оставяй не обелвай и дума повече.. Успех!

23.   В кой е вината? Чакаш някой да ти постеле червения килим и да те понесе на крилата си. Търси си работа, много просто и елементарно. Стоиш мрънкйш, но не мърдаш. Гази единствената работа на света ли, там искаш да се пенсионираш, нещо правиш ли са промениш ситуацията. Е кой е виновен? Отваряш обявите, гледаш фирмите, които ти харесват дори и да няма обява и пращаш св-та, ходиш по интервюта, правиш избор и действаш. Със стоене на едно място, мрънкане и без ясна цел бъдеще няма. Свитът не се върти около теб.

24.   Правиш си една калкулация на приходите и разходите, и виждаш и преценяваш какво може да се ограничи и подобри!

Има два варианта на подобряване:

1. Да увеличиш приходите си
2. Да намалиш разходите си

Освен това трябва да се събираш в разходите си и да отделяш средно около 10% на месец - да ги спестяваш!

Относно повишаването на приходите - да единият вариант е да се започне допълнителна работа, но трябва добре да се прецени каква ще е заетостта ти и ще можеш ли да издържиш!
Другият вариант е да си повишиш квалификацията и съответно да ти се повиши и заплатата. Като това включва и да си намериш по-добре платена работа.

Относно намаляването на разходите: за да ги следиш - може да записваш всичко и в края на месеца да анализираш и да прецениш от кое може да се спести!

Също така е важно и какво се пазарува и откъде. Примерно аз живея близо до Била и там има всекидневни промоции: значи меса купувам с по 2-3 лв намаление, сирене, кашкавали, сокове, бири и въобще много неща - също, като понякога намалението е 50%.
Купувам и по няколко броя неща, които ползвам, когато са намалени - примерно ползвам дезодорант от 8лв, а преди седмици го намалиха на 4, 80лв - купих си 10бр. - спестил съм 32лв.
Значи не съм ги смятал точно - но на месец спестяваме около 150-200лв само от това.

Друго - ако пушиш - е добре да спреш цигарите, ако живееш не много далече от работа - да ходиш пеша, и въобще правиш анализ и съкращаваш всички такива разходи!

И накрая - още по-ефективно е съчетаването на двата начина: да увеличиш приходите си, а същевремено да намалиш и разходите си!

п. с. Има и още един вариант - да си намериш подходящ мъж за съпруг и да се ожените и създадете семейство. И след това заедно ще решавате и този въпрос.

25.   Аз като гледам колко некадърници от втора работа изкарват пари
Включително тези хенд мейс неща: половината са адски кич и са просто за боклука: но си ги продават. Развий свое хоби до степен да ти е втора работа. Някои снимат и посватби и така изкарват пари, но първоначално инат пари за скъпа техника. Има варианти.

26.   21 Не е като да не познавам хоранна държавна хранилка, а също така и живея на място, където преобладават. Около мен е пълно с всякакви сгради (вътре не се и знае каква работа вършат). Социално, община, НЗОК и разни администрации. Всеки ден ги гледам на обедната почивка. Маркови дрехи, ядат по ресторанти. Сигурно с 800 лева. От познати знам че на хрантитниците им увеличиха преди ковида с няккви пари, после ковида 30%, на всеки 3м. имат бонус, през ковида вземаха още един. Знам и какво правят по цял ден на работа-на фейса, плитки си плетат и подобни. Знам че и няма случайни назначения. Не е като да са умрели гладни, за 800 лева никоя няма да драпа, да спи с разни да я назначават или да бута рушвети за назначения.

27.   26, аз работя на държавна работа, да, ако щеш вярвай, за 800. Предпочитана работа е, защото е сигурна. Изгърбват ни. А продавачките за алкохол и цигари, за тях какво да кажем? Бавят се, сладки приказки с дружки, хора само сутрин и вечер, пушат постоянно пред магазинчето, говорят по телефона и кафенце, за 1200-1500 лв. Така че, като говорите за хора на "хранилка", там са само защото е сигурна работа, работа има и тя е много.

28.   800 лв. заплата в наши дни е пълно безумие. Ако не остава време за нещо допълнително, по-добре друга работа. Търси упорито и ще изскочи нещо.

И стига вече с тези съвети за намиране на мъж като решение на финансовите проблеми на една жена. Тя сама трябва да се погрижи за себе си. Първо е обидно за нея като жена, учила толкова години, второ - все по-малко мъже могат и са склонни и общите разходи да плащат сами във връзка.

И е грешно това противопоставяне държавна-частна работа. Нито на продавачките им е лесно, нито в администрацията е наистина "клатене на краката".

29.   ДО АВТОРКАТА - ONLYFANS Е ИСТИНАТА, МОМЕ!!!

30.   Търси друга работа, която е по-добре платена. Дори понякога в същата сфера, в която работиш, можеш да си намериш работа, на която да взимаш доста повече пари. Аз работя в хранителен магазин, но взимам дори малко по-малко от теб (от порядъка на 700 и нещо), което наистина е прекалено малко, дори смешно, затова реших да напусна (чакам да ми изтече предизвестието), за да си намеря друга работа, и то в същата сфера! Желая ти успех, човек има ли упоритост и търпение, ще се справи!