Споделена история от На работното място

Магистратура редовно и трудов договор
Здравейте! Работя от 3 години в държавна администрация, завърших бакалавър задочна форма без проблем докато работя там. Сега искам да запиша магистратура, но тя се води в редовна форма, макар че лекции се посещават събота и неделя. Не се откъсвам от производството, но колегите от човешки ресурси ме отрязаха като ми казаха, че не мога да запиша в редовна форма. Четох закони и никъде не видях това. Касае се само, че нямаш право на платен отпуск за обучение. Знаете ли нещо по въпроса? Просто няма същата магистратура на друго място в задочна форма и ми се искаше да запиша там. Освен това е магистратура, не виждам защо трябва да ми правят проблем, аз няма да отсъствам през работно време, а ако се наложи щв си пускам от моята си отпуска.

Коментари

1.   Глупости! Няма законова пречка да запишеш магистратура, независимо дали работиш в държавна администрация или в частна фирма. Пречката е за работодателя от гледна точка на това, че хипотетично създаваш предпоставка за отсъствия от работа, или дори за напускане на длъжността (ако смятат, че записвайки да учиш някаква различна специалност, ще решиш и да започнеш да я практикуваш след завършването си). Пиша го от позицията на човек в същото положение, а имай и предвид, че аз дори не съм казала, че уча. Не желая излишни коментари. Ходя на лекции извън работно време, в много редки случаи ползвам отпуска, ако има нещо неотложно. Това е личен избор и не могат да те ограничат.
Мисля, че КТ даваше възможност за ползване на платен отпуск за студенти, но се изискваше изрично съгласие на работодателя. Той обаче винаги може да откаже с мотива, че за твоята длъжност не се изисква специалността, която ще учиш, т. е. ако си например счетоводител, а искаш да учиш магистратура предучилищна и начална училищна педагогика.

2.   Не знам как може възрастен човек, при това с висше образование, да пише такива глупости. Никой не може да те спре за каквото искаш образование, в каквато форма искаш. Ако щеш в Швеция запиши редовно. Твой проблем е дали и как ще го съчетаваш.

Вече, ако искаш отпуск за сесия, за дипломна работа; само с разрешение на работодател. Не е длъжен. Обаче в държавната администрация на почти всички им дават.

3.   Явно е нещо специално за държавни служители. Аз тъкмо завърших магистър редовно /вечерни лекции/ и си работех на трудов договор по 8 часа. Че и студентски отпуск за държавния изпит ми дадоха.

4.   Въпрос:

Защо въобще си питал Човешки Ресурси дали можеш да запишеш Магистратура?

Записвай директно - особенно щом лекциите не пречат на работата.

Аз съм карал курсове сутрин преди работа, ходих на работа, вечер съм карал магистратура в ТУ-София и събота и неделя съм бил на CPE (сертификат по английск).

Стига да не ти пречи на работата - действа си.

Какво ги питаш тея каки от ЧР-то. Какво разбират те, че да ти кажат?

5.   Здравей, поне до преди 2-3 години нямаше проблем. Аз работих на 8 часа и същото време си карах редовната магистратура в СУ

6.   Авторът: Преди мен едно момиче е било в редовно обучение обаче бакалавър и ѝ вдигнали страхотен цирк, когато разбрали. Но тя е отсъствала в работно време. От Инспекцията по труда били видели нейното досие с уверение, на което пишело, че учи, , РЕДОВНО". Та, оттогава имали обеца на ухото и не можело....

7.   Е тогова, защо ти трябва тяхното одобрение? В събота и неделя правиш каквото искаш. Нещо не разбирам.

8.   Авторът: До № 7 - разстоянието от университета до града, в който живея е 300 км. Нужен ми е отпуск, но ако не го получа не знам дали ще успея физически, нямам кола, а с влак пътят ми е 6 часа. Искам да запиша отново там, защото другаде няма същата магистратура, а и изкарах бакалавъра си там и познавам повечето преподаватели, както и те мен, имат добро мнение, защото бях една от най-добрите в курса (бях задочно, ходех за 1 месец на лекции и после на изпити събота и неделя).