Споделена история от На работното място

Продажба на неоригинални стоки?
Здравейте, имам приятелка, която наскоро си направи магазин във Фейсбук. Там тя продава неоригинални дрехи на известни марки като Dior и Calvin Kline, не им е обявила цени.. Много и вървяло, но аз се чудя това законно ли е?

Коментари

1.   Абсолютно незаконно и е въпрос на време някой доброжелател да и инициира една хубава проверчица от данъчните. Едва ли има регистрирана фирма за извършване на този вид дейност, съответно няма как да издаде касов бон, да плаща данъци пък съвсем.
От гледна точка на предлаганите ментаци - по принцип всяка една регистрирана търговска марка може да осъди всеки, дръзнал без правно основание да използва логото ѝ, но се сещаш, че Диор, Келвин Клайн и т. н. не могат да заведат дела срещу целия свят, защото буквално навсякъде е залято от реплики. Някои производители на такива използват трика да сменят по някоя буква, както съм виждала вместо Balenсiagа - BalenSiaga.
И един пресен пример от няколко месеца - жена, която прави торти в дома си и ги продава чрез фейсбук (в града от години я знаят, а и прави наистина уникално вкусни и красиви торти) някой подаде сигнал в НАП, Агенция по безопасност на храните и не знам още къде и такава проверка ѝ спретнаха, че бързо-бързо изтри страницата и започна по каналния ред да открива фирма, да търси помещение и т. н.

2.   Ако твоята позната продава реплики на Dior и Calvin Kline и пише, че стоките са оритинални то това не е законно.

3.   И сега искаш да "топнеш" приятелката ли?
Не можеш. За магазин в соц. мрежа- трябва да е коректна.
Има съвсем законни копия.
Остава да гледаш и да чакаш да сгафи в нещо друго или да си измислиш някоя интрига... или просто да се радваш на успеха и.

4.   Ами не е. Т. е. приятелката ти продава ментета, копия на известни марки. Така, че по-добре бързичко да закрие въпросният онлайн магазин, че не се знае кога ще я намерят властите.

5.   Загледай внимателно стоките. Ако има 1 буква разлика с оригиналната марка, значи няма проблем. Примерно Adibas, Niike и подобни. Може в сайта да пише правилно марките, а по стоките да не са. Иначе може да й кажеш, че освен глоба се полага и конфискация на цялата фалшива стока, така че да знае какво рискува.