Споделена история от На работното място

Работната среда за млад учител…токсична
На 28 г. съм, завърших магистратура тази година, бакалавърът ми е педагогика - учител по история и география от Софийския университет. Работих две години като уредник в музей, но реших, че това не ме удовлетворява. След много търсене, интервюта по училища, успях да си намеря работа като “учител по география” в една столична гимназия, не е много елитна, но като за начало смятах, че трябва да придобия някакъв педагогически опит, тоест да започна отнякъде. Одобриха ме на интервюто и още в същия ден подписах трудов договор с изпитателен срок, срочен. За моя изненада ми връчиха и класно ръководство -5. клас. Не знаех как ще се справя и още се чудя как се оправям. След започване на учебната година, тоест преди повече от месец, установих, че резултатите от входното ниво по география на учениците в преподаваните от мен паралелки, е трагично. Понеже никой от по-възрастните колеги не ми помага, а когато ги помоля за помощ или методически съвет, ми отвръщат - “Попитай еди-кой си колега “…та създава се един порочен, затова действах на собствена глава. Написах много слаби оценки и след приключване на входната проверка и предаване на протоколите, директорката ме извика в кабинета си и започна да ми държи сметка защо съм написал толкова двойки и да й донеса вариантите на теста за входно ниво. Предоставих й ги, тя каза, че това не може да бъде тест за осмокласник, а е бил за някаква олимпиада по география, а напротив, материалът си е от 7. клас, който те са изучавали и който им е бил преподаден от другия учител, който е пенсиониран, но както и да е, не се обяснявах много, все пак е директорка, просто ми заяви, че “двойката като оценка в тази гимназия не се толерира”. На другото отгоре в 5. клас, тоест моят клас, създава проблеми и започнаха конфликти между учениците, занимавах се с тях две седмици, с родителите им, не знам какво си, педагогическия съветник намесих. Директорката пак ме извика и ми държеше сметка защо в моя клас има конфликти и как не съм успял да ги контролирам и решавам, а е трябвало да намесвам та и педагогическия съветник, та и родителите. Пак не се обяснявах. Родителите им ми звънят късно вечерта, обикновено след 22:00 и ми държат сметка защо детето им има примерно 4-ка или 3-ка по география на теста или на устното изпитване, как така не съм могъл да ги науча, щели да докладват случая до директорката, до Инспектората, не съм бил компетентен, много трудно съм преподавал, много съм изисквал от тях за такава възраст, последната майка на едно дете от класа ми, която ми се обади по телефона едва ли не ми се караше, направо не ми даде да одумам. Днеска за капак пак ме извика директорката и отново ми държеше сметка затова защо родителите на еди -кои си ученици й звънят, че имат некомпетентен преподавател и не съм могъл да ги науча на никаква география, като този път щели да отнесат случая до Инспектората, тоест-РУО. Този път не издържах и й заявих, че нивото, с което съм излязал по география от университета, отговаря за кандидат-докторант и ми е трудно да сляза на толкова ниско ниво все още, каквото е в гимназията, а и като начинаещ учител, току-що излязъл от университета, моля ви. Просто много ми дойде в рамките на месец, откакто е започнала учебната година, не ми тръгна особено добре, отделно, че колективът в гимназията е ужасен и скучен, изобщо не си помагаме, нивото на учениците, специално по география е отчайващо, използвам всякакви интерактивни методи за преподаване, да им събудя интереса и мотивацията, а и да не говорим, че училището няма елементарна техника, а Географията без технологии трудно се преподава и удвоява. Директорката сигурно ще ми прекратя договора, я в началото на втория срок, а може и в края на годината. Не знам, но не мога да се справя, отделно допълнителен стрес преживявам и от родителите им, които изобщо не постъпват с разбиране. Чудя се дало да не си тръгна и да започна научна и преподавателска работа в университет. Явно не ставам за учител, за което съжалявам…

Коментари

1.   Е, положението с учениците е трагично. Пишат им някакви оценки, а те не знаят нищо. Не се отказвай. Защо ти да си виновен, че учениците не учат.
Положението с образованието е трагедия, родителите не обръщат внимание на децата си.
Явно трябва да пишеш на всички добри оценки според директорката ви. Сигурно другите така правят.

2.   Не го казвам с лошо, но мисля, че не си прав. Трябва да се съобразиш с върастта и нивото на конкретното училище. Ако не е елитно, не можеш да очакваш чудеса от децата. А и да си говорим честно, географията не е най-важния предмет на света и нещо, което ще ти помогне в живота. Няма нужда от такива завишени критерии.

Аз не мисля, че не ставаш за учител, просто трябва да си свериш часовника с нивото и да попаднеш в добър колектив от учители.

3.   Мнозинството родители очакват, че децата ще бъдат подготвени единствено в училище. Кога и как решават учениците домашните си задачи, не е много ясно.
Благодарение на директори, като описаната от теб, мнозинството завършващи са неграмотни, да се чуди човек могат ли да дъвчат дъвка и ходят по права линия, едновременно.
Надявам се да не те пречупи системата. Независимо добре възнаградена или не, професията на учителя е призвание. Имах възможност да срещна добри преподаватели, които все още помня, хора с богата обща култура и много съжалявам, че когато беше времето нямах възможност да уча достатъчно.

4.   Имаш трудности в поставянето на граници. Преди години ходих при един психоаналитик години наред и доста редовно, една неделя се излъгах да му звънна, заради учестена тревожност и мисли за самоубийство за даване на час, спешно. Изслуша ме надве-натри и единственото, което каза беше: "Звънни ми в понеделник, събота и неделя не говоря по работа", тогава тези думи ми се сториха безкрайно груби, предвид плачевното ми състояние и спешността на проблема, това, че нямах приятели, познати и никой на който не мога да разчитам, но сега от позиция на годините мисля, че е прав. Той вдигна, но определи своите граници, не говори по работа събота и неделя. Да ти звънят след 22 ч. мисля, че даже не е нужно да им вдигаш телефона. Във всички училища е плачевно, или ще свикнеш, или ще се откажеш от професията изцяло.

5.   Грешна професия си си избрал мой човек. Родителите ще ти държат сметка за това, че децата им са малоумни. Не знам как не си ги натирил всичките до сега.

6.   Никакъв учител не си!

7.   За съжаление в учителската работа все ти ще си виновен, без реално да имаш вина, такова ни е обществото - неграмотно и невежо.
Ти си преподал урока, от тук насетне учили ли са децата - не е твоя отговорност, а на родителя и на самите деца.
Наистина ти трябват по-силни лчни граници, никакво вдигане на телефона след работно време, освен ако не е директорът.

8.   Авторе, разбирам те прекрасно!

И аз имам педагогическа правоспособност, но бих работил това само, ако нямам никакъв друг вариант!

За честен, чувствителен и съвестен човек - на днешно време е невъзможно да бъде учител! - с тези разхайтени и лошо възпитани деца, и супер претенциозни родители!

Учителите, като гледах колегите ми по време на магистратурата ми в унито, от които повечето вече работеха като учители, са или абсолютни непукисти или нечувствителни хора.

Затова и повечето са жени - понеже по принцип те са по-нечувствителни и по-безсърдечни от мъжете.

Навярно има и изключения - но те са малцинство!

Затова, според мен не се мъчи! А си търси развитие в друго поприще!

Успех!

9.   С двойки няма да мотивираш да учат, седни и помисли да предадеш урока увлекателно, нагледно, ако щеш видеа. Другата седмица се учат еди какво си, дай им задание са гледат в ютюб, Интернет примерно за Египет ще учите, деца прочетете и урока и така другата седмица децата ща са прочели нещо, ще искат да се изявяват да кажат нещо. Освен това си отделяй време и урока който учите им задовай въпроси по 5 поти око трябва, като се повтори няколко пъти децата ще запомнят. Знаеш ли, че сугестлогията на Лозанов не е само за езици, уникална система по която децата с лекота да учат. В България децата седят като свинксове, скука и искат резултати. Затова търси нетрадиционния подход. Повтаряйте материала и дори и деца непроучени нищо вкъщи ще научат нещо. Д пръчката е методи от преди години не става, мотивация, картинки, ако щеш игри, екипна работи. Няколко групи по урока въпроси, сами да четат, гледат от учебника, после да отговарят, другите слушат и ЗАПОМНЯТ. Монотонно преподаване, доказано е, че никой не слуша. Освен това чиповете в кръг, активна комуникация а не да си гледат гербовете. Опитай и пиши, сигурна съм, че ще има резултат. Излез от скучна рамка. Говори и питай това, което току що си казал, така, привличаш внимание и осъзнай, че с двойка мачкаш и резултат няма. Бъди вдъхновител а не месомелачка. Ако застане пред тях им им кажеш, че са страхотни, че щат огромен потенциал, браво, страхотни се, благодаря ви, трябва да е в речника ти постоянно.

10.   Здравей, разбирам те. Аз не преподавам по същата причина - заядливи родители, които считат, че си длъжен да им се отчиташ 24/7 и децата им, които копират тяхното поведение и лайтмотив в живота. Според мен напусни. Струват ли си похабените нерви? Имаш 2 възможности- правиш всичко възможно да те назначат в училище, където има засилено изучаване на природоматематически дисциплини и втората- да потърсиш реализация в друга сфера - РУО, МОН (ако държиш да е в образователния сектор) или отново да се върнеш в културния сектор като уредник. Имам приятели, завършили География като теб- реализираха се доста успешно в туроператорски агенции и обиколиха света ;)

11.   Преподавах една( единствена, защото не подновиха договора ми) година по "история", на по една паралелка от 9 до 12 клас, след като завърших СУ. Не бях класна, средата и условията ( колеги, среда) бяха добре.. Та при всеки е различно.
Професията ти е добра, нивото също, сега си в силата си. Можеш да прилагаш натрупаните знания. Проблемът е, че децата 5-7, са доста неориентирани, недостатъчно осъзнати. За родителите няма смисъл да коментирам, предвид, че ти звънят след 22:00 и то с претенции. Дитекторката също е под всякаква критика, щом замазва очевадни неща и допуска да те критикува. Дръж си на твоя подход, и щом не са отзивчиви, не се допитвай до никого. Пускай си тестове, които прецениш, че са им за възрастта, изпитвай както си решиш, не хаби потенциала си, щадейки фалшивите претенции на някого. Едва ли ще те освободи след първия срок, ако стане, ще е в края на учебната година. Ама още по -добре за теб, вече ще имаш една година стаж и ясната представа в каква среда Не трябва да си. Важното е, точно тоя момент сега да ги издържиш. Явно е някакъв урок, за търпението ти, за старанието ти, за издръжливостта ти. Спомни си през колко изпита си минал за да си учител сега. Горе Главата, един ден ще те ценят.... освен това може да пуснеш обява в учител. бг, че даваш уроци по география и история. Ще следя коментарите тук
Ж

12.   Такъв е животът учителя освен че трябва да преподава, се налага и да знае от къде и по какъв път идва заплатата му. Директора на училището те привиква за да запази дадени ученици да не се преместят в друго училище което ще намали доходите на вашето, добре знаеш че парите следват не знанието и качеството на образованието, а следват ученика, пък бил той и не можеш да чете.
Родителите от своя страна в днешни дни са претоварени с много стрес и неистово се борят да не бъдат стресирани и с проблеми на децата си, затова и нападат всеки възрастен, за да нямат стрес в дома си нападат човек който е извън дома им т. е. вас.
За да бъдеш учител в България е нужно малк или много да си психотерапефт и да можеш да лавираш така че хем да се изпълнят твоите интереси, хем да не бъдат засегнати интересите на директора и на родителите. Един от начините е да намериш начин да преподаваш урака така че да е интересно за децата. Сухотата на географията може така да се разнообрази, че да стане много интересна за децата, по време на изучаване, могат да им се разкажат такива интересни факти че да ги впечатлят и да запомнят, покрай интересните факти и сухата материя. Нямаш представа колко се впечатляват момченцата, когато им се разкаже че в най северозападната българска област е имало голям завод за автомобилни гуми, можеш да разказваш нещата и с днешни данни, вече има доста интересни производства. Децата в днешни дни имат проблем, когато са питани какъв ще станеш те отговарят или полицай или журналист или професията на родителя им, никой не ги е запознавал с други професии, те не са запознати не знаят какви професии има, и ако се намерят такива учители, които да им разказват на доста деца ще им е интересно, а учители като теб ще имат полза от това че покрай разкази децата ще научат и сухата материя.

13.   8 Сериозно ли ми говориш, че жените са нечувствителни. Напротив, жените стават майки и имат много качества, като такива и в никакъв случай не са безчувствени.

14.   На дебилчета без мозъчни клетки да се опиваш да преподаваш знания.... изгубена кауза.
На директорка, която се интересува от "бройката" ученици, респ. от финансирането и че трябва да минат на всяка цена класа (иначе намаляват парите) - още по-изгубена.
На нагли и неграмотни полуидиоти (родители) пък съвсем.

С няколко думи - уважиелно е, че си избрал тази професия, просто си си сбърал държавата. В този пропаднал кенеф наречен БГ имаш бъдеще като плочкаджия, като брокер(респ. измманик) на имоти, като програмистче, като строителен предприемач, като зърнар... Като учител - не. За съжаление.

15.   Просто това не е за теб. От всичко прочетено личи само избиване на комплекси и неадаптиране към средата. Университетски преподавател съм и съм наясно какво е нивото цялостно, винаги се опитвам да си съобразя обема и нивото спрямо студентите, да съм в тяхната вълна, второ задължително пускам всички(при нас е още по-сериозно с двойките, излиза в програма какъв е успехът при теб, брой скъсани, следва страхотно мрънкане, може да ти вземат изпита или целия предмет). Някои от вас ще кажат това не е правилно, но на практика системата е, че парите следват студента, имаше колеги -скъсаха цели потоци, взеха им изпитите с комисия и пак ги пуснаха, резултатът е един и същ, само че ти си стъжняваш живота. Отделно при нас има редуциране на часове, ако остане половин група ти се отчита като половин час.

16.   Съчувствам ти! Аз за това не преподавам. Завършила съм история в СУ и още преди да завърша имах избор дали да запиша допълнителни часове а педагогическа правоспособност. Категорично се отказах от тази опция! И нито за ден не съм съжалила. То те корабни въжета, а не знам какви трябва да са ти нервите, че да изсържиш. От една страна невъзможно разлигавени хлапета, от друга родителите им, които са ги направили такива, от трета директор-връзкар изживяващ се като античен сатрап и за капак всички глупости измислени от лелките в Министерството на Образованието, които нямат и 1 ден стаж в училище.
А, не, благодаря! Не мисля още от 35 да живея на успокоителни, а на 50 да ме лекуват от тежка депресия.
Който е толкова смел или отчаян, да се пробва. Аз не съм.

17.   Нормално е да си сърбаш попарата, щом малтретираш децата с ниски оценки. Ако бях на мястото на началника ти, щях да те глобя, защото очевидно си некомпетентен за работата, за която си назначен. Ти самият не умееш да обясниш материала на учениците по разбираем за тях начин, а имаш високи изисквания към тях. Прави са родителите ба децата да ти търсят сметка, че пишеш двойки за щяло и не щяло, а дори не си даваш сметка колко много труд ще коства на едно дете, за да поправи ниската оценка. Една двойка се поправя с 8 шестици. Ти дори няма да им дадеш шанс да бъдат изпитани 8 пъти. Освен това тези деца имат още поне 10 предмета, по които също трябва да учат и да получават оценки, а географията не е най-важният предмет. Не български език и литература, не е математика или чужд език. Казвам ти го,
като учител с почти 20 годишен стаж!

18.   Интересно ми е да разбера как вървят нещата. При мен е абсолютно същата ситуация както при теб. Пиши.

19.   17, учител със 29 години стаж си... ама друг път!

20.   "... нивото, с което съм излязал по география от университета, отговаря за кандидат-докторант и ми е трудно да сляза на толкова ниско ниво все още" - Ето къде е ключът от бараката. Имаш се за свръхинтелигент. Може би наистина преподаваш неразбираемо предвид "високото" ти ниво. Имала съм такива преподаватели в училище. Надменни и заядливи, изтъкващи колко глупави са децата. Едно че предметът е скучен и по-второстепенен, второ ти го правиш такъв, една двойка в случая е напълно нормално да доведе до оплакване. Това са 11 годишни деца. За да им привлечеш вниманието трябва да се потрудш, а не да отидеш и да изнесеш лекция като в университета и музея. Някак си не мога да повярвам че в цялото училище всички деьа са лоши, а ти си добрия. Не ставаш за учител.

21.   Моля, хулещите младият преподавател да пишат с какво образование са и на какво ниво в йерархията на работното си място са.
Положението в образователната система явно е трагично. Дипломирани преподаватели биват забивани в земята при първото им постъпване на работа. Прекратяват се внезапно изпитателните договори с мотив "по настояване на родители". Без други забележки, без каквито и да е предупреждения, без конкретни претенции към подхода, знанията, старанието...
Провиквам се: млади хора, не се лъжете да следвате педагогика. Нямате бъдеще! Като млади преподаватели не можете да "възпитавате децата с апатия, безразличие... както го могат и правят старите преподаватели. Те отдавна са се разделили с амбициите да възпитават активно и удобно по бабешки дондуркат хлапетата в училище, колкото да им мине деня. И хлапетата доволни, и родители доволни. Какво значение има някаквото си възпитание на децата им. Единственото важно е да се отнасят нежно с отрочетата им. Дисциплината и знанията не са актуални днес.

23.   Колега, ще ти го кажа така.
В милата ни образователна система се влиза с бутонките напред.
Абсолютно правилен подход имаш.
Но трябва да тропнеш по масата. И на директор, и на колеги, и на родители.
Най-ценният съвет, който получих, когато започвах работа беше следният:
“Ти си командирът, ти си шефът. И те /учениците/ трябва да го знаят. Но това е в класната стая. Някое от децата има ли проблем, ти си там. И гръб, и щит. Никога приятел, но винаги човек, когото уважават. ”

Приех го като максима.
Още първата година вдигнах 4-КИ на 6-ци.