Споделена история от На работното място

Мързелив колега
Здравейте, накратко става въпрос за работа в един завод. Eдин от старите работници е голяма скатавка и винаги се опитва да ме накара да върша и неговата работа. В началото си мислех, стар е на години, към 55(аз съм на 44), но започна да злоупотребява с това и пред шефа казва, че той е свършил работата. Шефа му има доверие, защото е от доста години там, a aз съм от 4 години. Bъпросният работник има гръб от друг по-голям шеф в предприятието. Заплатата ми максимално стига чисто 1400 лева, иначе работното време е добро, събота и неделя се почива. Забравих да кажа също, че умишлено на нов работник не се показва нищо с цел да остане на същото ниво на каквото е постъпил. Как бихте реагирали в тази ситуация? Поздрави от мен!

Коментари

1.   Лошото е че навсякъде е така. Не се гледа кой каки и кошко работа върши. Вместо това има ваши и наши хора. Кок с кого се разбира, на кого е приятел или роднина. Ей такива работи.

2.   Ами дядовците ни са се пенсионирали на 55, така че на тази възраст човек вече започва да си мисли за почивка, а не как да се скъсва от бачкане...
Относно теб - или свикваш, или ако не ти изнася, променяш нещо (напускаш или се преместваш на друго място - в друх цехотдел. Явно стария няма да можеш да го пребориш нито с оплаквания, нито с връзки...

4.   В България е пълно с такива Андрешковци - решението е твърдо противопоставяне, заявяване на шефовете в прав текст за какво става въпрос и като крайна мярка - напускане.

Не се ли противопоставиш цял живот ще носиш на гръб такива.

Т. Т.

5.   Трудно ми е да повярвам, че работодателя не вижда какво се случва. Още повече, ако е дългогодишен работник, няма как ти да си първия, който вижда това. Върши си работата съвестно и се старай да научиш повече, отколкото ти позволяват. Направи така, че да им трябваш. Съществуват много дребнави решения, но мисля, че ако си над нещата, ще ти се получи най-добре.

Това не означава да оставяш да те тъпчат.
Успех!

6.   Работиш си и толкова, няма как да те накарат да свършиш повече работа от колкото можеш да свършиш особенно ако си спазват работното време! Преди да те наемат този дъртия е вършел всичко сам, сега когато са наели някой да работи с него той си набавя времето в което се е тормозил, пък и те учи утре ако той се разболее или излезе в отпуск, ти трябва да свършиш всичко. Съвсем нормално е да казва на шефа че е свършил работата, шефа ви не е малоумен, много добре знае че и ти работиш, сигурно и наглежда когато не гледате, и той иска да види за какво ги дава тез 2160 лева, точно толкова излизат от сметката на фирмата за да стигнат до теб 1400 лева

7.   Ако го поставиш на място рискуваш да изхвърчиш. Тоя калай съм го ял. Те са вероятно от десителетия заедно и са си близки като семейство. Гарван гарвана око не вади.

8.   Ако не си любовница на работодателя - няма да имаш нормална работна среда и заплата. Съжалявам, ама това е истината!

9.   Бих ти казал да бягаш с 200. Звучи ми като токсична среда, която само може занапред да те товари допълнително и безвъзмездно. Казвам ти го, защото ми звучи доста познато и сякаш съм бил преди на същото дередже.
Ако си готов да вършиш работата за двама, в никакъв случай не го прави за същите пари. Бих ти казал да си потърсиш нова работа, никога не е късно да се преквалифицираш или да кандидатстваш на 20 места, които биха ти предложили повече за същата работа.
В моята първа колегиална среда, основно от млади кадри, рядко от които някой се задържаше, имаше един на 52г. Беше духовит, работеше добре, просто беше в контраст с останалите там. Но се замислих какво го е тласнало в тази посока - или повече пари, или нуждата от смяна на предишна токсична среда.
На твое място бих си гарантирал по-добра оферта и след това бих поставил ултиматум на текущия си работодател; инак неправдите от ежедневната работа крият риска да се изядеш от яд... или по-лошо - да се примириш с това.

10.   У нас е такова, повсеместна шуробаджанащина. Цени се и се възнаграждава подмазването. Усилията и старанието не се възнаграждават и не ти гарантират поне някаква сигурност. Най-много да започнеш да дразниш старите кучета, а понякога дори и шефа.

Върши си работата и не изпълнявай заповеди на колеги. Не се заяждай и не вдигай скандали, просто не отговаряй и не прави нищо, което ти е казал този колега. Имай предвид, че не е невъзможно отношенията да се влошат до степен, в която да напуснеш. Такива стари кучета си знаят тяхното и гледат да пречат на по-млада конкуренция. Виждал съм го вече няколко пъти.

11.   Аз мисля, че в крайна сметка се вижда кой върши работата, така че дреме ти. А ако наистина казва, че той я върши за твоя сметка значи е помияр. За него си е. Има такива боклуци, такъв е живота.

12.   Почти навсякъде има скатавки и над 90% са на някой човек. Аз върша работа за трима, но не го оценяват, на никой не съм човек, показала съм, че знам и мога повече от целия екип и мен товарят повече, но няма никакво отражение финансово, затова съм решила, когато свърша със задачите, догодина да търся друга фирма. Макар да заслужават още сега да търся и да напусна, защото скоро така са ме ядосали, че нямам думи, но просто не съм такъв човек.

13.   И аз имах такъв колега. В началото го приемах даже добре, мислех, си че щом съм нова, като работя повече ще навляза по-бързо в работата, но в един момент почна да дразни. Колегата по половин смяна пие кафе и си говори с приятели от другия отдел, а аз едвам смогвам да обслужа всички клиенти. Не казах нищо, но явно в един момент и супервайзърката е забелязала и ме пита дали съм ок с това поведение на колегата. Е, не го очерних, даже се опитах да го покрия, но тя не е глупава и явно е взела мерки, защото след това почна да работи повече.

14.   Виждам, че сте ъпнали темата. Аз съм бил и доста влагащ се в работата и бая време скатавка. Да ви кажа, може би някъде посредата е истината, но ако и те оценяват подобаващо. Тоест, не да си скъсваш гъза, дори да вземаш много пари, да ги дадеш за лекарства или да нямаш друг живот освен работата, нито да седиш и да пиеш кафета и да се чудиш какво да правиш цял ден. Просто човек трябва да намери нещо, което ако не го кефи чак толкова, поне да не го товари и да си действа. Ако не се свърши в повечето случаи на деня нещо, никой няма да умре, освен ако не става дума за доктори и някои неотложни наистина работи. В моя случай, сядал съм по всякакви часове да свърша нещо, влагал съм се, а това, което получих основно е да видят, че имам желание и да ми метнат още повече работа. И разговори сутрин рано или след работно време. И всичко това доста ме товареше, а заплатата не ми нарастна. Ами, накрая това ме обърна точно в обратното, да се скатавам възможно най-много, но и това не си е работа. И така изкарах немалко време. Затова сега си върша важните неща, ако мога да отможа нещо, което не е важно, отлагам го. Ако ми дадат двойно на сегашната заплата, ще работя двойно. Хайде, лек ден! :)