Споделена история от На работното място

Помощник възпитател за смешни пари
Здравейте! Аз съм жена, майка на две деца, обожавам децата и реших в крайна сметка да запиша магистратура по предучилищна педагогика през 2024. Понеже пропуснах тази възможност през вече изминалата година. Имам друго висше образование, бакалавър, но не искам да се връщам към тази си специалност. Понеже е нова сфера за мен, не съм работила в институция с деца досега, реших да започна работа като помощник -възпитател, докато запиша за учител, така да оползотворя времето и най-важното да натрупам практически опит покрай деца в реална среда. Не мисля, че е реалистично никога да не съм била покрай деца едва ли не, и изведнъж да вляза при тях като госпожа. Дотук добре, постепенна градация е моя план. Но... Работата на една леля е за минимална заплата, задълженията и отговорностите са доста. Не ми тежи, дори предпочитам физическата работа, но започнах да се чувствам глупаво да съм човек с образование и цели, а да работя за абсолютно смешни пари. Чисто 600 лв има няма. И това се очертава да е така още доста време, докато запиша за учителка и трябва да мина поне първата си година от образованието, за да ме вземат за учителка по заместване. Сега обмислям дали да не напусна и да се върна след това като учител вече, било то в тази, или в друга градина. Понатрупах вече опит с децата, което беше и целта.
Потресаващо е как тези жени, лелите, се трудят със сърце и съвсем съвестно, поне повечето, а заплатите им са били актуални някъде през 2009 година....
Как да постъпя, ако сега напусна, не знам дали в последствие биха ме взели като учител в същата градина, не знам какво впечатление ще направя с този си акт. Не знам и дали не беше глупав плана ми да започна като леля.... Дайте мнение, благодаря!

Коментари

1.   За съжаление заплатите на много места са много ниски. Ако работата ти харесва и имаш време, стой на нея. Макар че и с повече и с по- малко парите свършват бързо. С тези пари не може и половин месец да се живее нормално, а да отглеждаш и деца съвсем.

2.   Да уточним, повечето лели т. е помощник възпитатели са жени пенсионерки, които си докарват допълнителен доход. Работата не е никак лека и след като си натрупала малко стаж, като леля, ако нямаш нужда от финанси, си доучи и направо кандидатствай за учител. От началото на тази учебна година съм учител, стаж си намерих в частна занималня, точно след като завърших през 2018г. Успех!

3.   Не е много умно от твоя страна да се кандидатираш за чистачка да подпишеш договор на който е изписана сумата за която се съгласяваш да работиш, а после да ползваш словосъчетанието "да съм човек с образование и цели, а да работя за абсолютно смешни пари"
Имала си цел да видиш как е сред деца, сама си е отказала да ползваш образованието си в другата сфера, сама си решила да работиш за толкова пари, сега ревеш, май не знаеш какво искаш???
Пък и от този месец на лелите им увеличават заплата с 20%! Не че ще са достатъчни, но 20% са си доста голямо увеличение. Учителките почват на 1800, лелете на 933 лв, което е наполовина съвсем честно е човек който работи като помощник, да взема наполовина от главния в дейността.
А и това е работа в която имаш свободни часове в делнични дни (или си от 10ч или си до 14ч), винаги по празници се почива, заплатата е сигурна, на точна дата и не закъснява, с един лев няма да те излъжат, за разлика от другите работни места.

4.   Ако нямаш големи разходи и парите ти стигат да се оправяш, не се вглеждай толкова в числото, а гледай да натрупаш малко опит и стаж. Все едно си стажантка, която получава и някакви пари.

5.   До номер 1- не разчитам на моята заплата, за да си храня децата, слава богу. Не виждам как ще стане. Добре, че е мъжът ми. Хванах се за стаж в реална среда, както съм писала. Защото все още нямам необходимото образование за учител. Едно е да учиш на теория, друго е да си сред деца било то и като леля. Обигравал се сред децата...

Номер 2- не са пенсионерки, поне не в моята градина. Именно заради тежката работа, не виждам как жена на 65 ще я върши. Жените са предимно между 45 и 62... Повечето са започнали като млади, и още са там години наред. Има лели в по 25 г стаж. За жена на 30 като мен е необичайно, да. Реално аз съм най-младата там.
Номер 3- естествено, удобно е да сме леко групи с хората и да избиваме комплекси. Трябваше да измисля някакво заглавие на темата, плюс това ДА не е нормално през 2023 г да работиш по 8 пълни часа за 600 лв. И не, не е лигльо, който смята че са малко. На Марс ли живееш, защото в тази реалност са малко. Защо жените, които бачкат като луди да не взимат едни 1000 лв поне. И не рева, и да съгласила съм се, с някаква моя лична цел, не разчитам на тия пари за да живея.

6.   Това е заплата за човек без специални умения, без квалификация и дори без опит. Колко да е заплатата?

7.   Вижте в някоя частна ясла, занимания също, имате и други опции да работите с деца.

8.   Ами честно казано, този ви избор говори, че много не разбирате от професията учител, която е да обучава и възпитава, а не да обслужва децата, не че в това има лошо.
Не виждам смисъл в това което сте направила.. Успех и се образовайте повече преди да ходите при децата ни, че... положението е трагично!

9.   Намери си сериозна работа. Това е за пенсионерки, както бяха писали по горе. За тази работа вземат хора с основно. Не, че има нещо лошо, но след като твърдиш, че си образована... Би трябвало да имаш по високи цели от това да си хигиенист (помощник-възпитател се води само по документ)

10.   Доколкото знам се карат курсове за пом. възпитател и тогава заплатата е по-висока. Може и без курс но на минималната.

11.   Номер 4 топ коментар.
Ако няма големи разходи, майка на 2 деца за 600, 700 лева чисто. Ама ти влизал ли си в магазин последните 5 години? Не че се заяждам, но тия 600 лева, за храна само за нея ще стигнат. Докато трупа стаж, децата ще карат на фотосинтеза. Дано мъжът и изкарва, това не е човешко.
Авторке, аз при това положение бих се хванала всяка друга работа, за повече пари. Да трупаш стаж няма да ти нахрани и облече децата.

12.   До 5 говориш за мои комплекси, но те липсват, а ти си се подписала че искаш да бачкаш за 600лв месечно и кой знае с колко кандидати си се преборила за това място. Не нарекох никого лигльо, казах че е глупак онзи който се съгласява с подписа си да работи за 600лв месечно и чак в последствие осъзнава колко са малко и почва да реве. Аз също смятам че са никакви пари, но понякога целта оправдава средствата. Ако целта е да пробваш дали ти харесва, си струва да вършиш и безплатно някоя дейност, че дори и да платиш да ти дадат да пробваш или да те обучат. Хиляди хора по света плащат за да пробват дали им харесва нещо.
Но няма как да искаш да се увеличи заплатата на всички помощник възпитателки, заради това че ти си взела лични решения в личния си живот.
На лелите заплатите са такива каквито са. Докато има достатъчно кандидатки няма защо да ги увеличават, а реалността показва че кандидатки за лелки в детска градина са доста и се твърди че и връзки трябвало да има за да те вземат в градината. Доста от лелите се трудят съвестно, но не са учили навремето, или в днешни дни не искат да поемат друга работа за повече пари, все пак в тази работа има почивки, има свободно време в делничните дни, никой не им се кара ако са в болнични, през уикенда не се работи, май се ползват и от по голям отпуск, като учителките, имат доста придобивки, щом има толкова желаещи.