Споделена история от На работното място

Наистина ли няма кадри (или балъци)
Аз пък твърдя, че няма работодатели. :) Защото по тяхната логика служител, който иска нормална заплата, не е кадър. По тая логика за мен и работодател, който дава 1000 лв, не е работодател. Така че да, в тези държава почти няма работодатели. Аз лично си имам добре платена работа, но не дай си Боже да се наложи да си търся нова.

Майтапа настрана (къде майтап, къде истина). Навсякъде се тръби как нямало кадри, а в същото в обявите не се предлагат заплати над 1000-1400 лв и то масово за работа над 40 часа, вкл. и за квалифицирани кадри. А тия пари на тази скъпотия са едно голямо нищо. Ми то наемите са вече почти толкова. Или се очаква от всеки да живее при мама, да не плаща наем, да му пазаруват храна на аванта и цял живот да няма деца. Не си представям как двама работещи с подобни заплати отглеждат 1-2 деца, особено ако плащат и наем.

Отклоних се, но нали икономическата логика е като няма предлагане на труд, както твърдят работодателите, цената на труда да расте? Как така хем няма кадри, хем заплатите ни са 5 пъти по-ниски от западна Европа и то при повече часове работа? Или може би не кадри, а балъци няма? Аз съм сигурен, че ако предлагаха заплати само наполовината на европейските, кадри щеше да има, даже много хора щяха да се прибират от чужбина.

Демек работодателя търси работници, ама ако може за 1000 лв, ако е за повече не търси. Това е малко като пазара на имоти - всеки продава, ама само барака за 5 000 евро квадрата, "само" за 3000 евро не продава и предпочита да му виси обявата с години и да обяснява как няма сделки и пазара е замрял.

Коментари

51-70 от 70

51.   До Номер 47, да ама като харчиш повече ще имаш и повече... Като ти дават смешните 1000лв, с тях вече не може да се покрие квартира, храна и сметки в големите градове, а все още срещам такива заплати. В голям град, ако е София, 3000лв е абсолютната база вече. Пловдив и останалите, 3000лв е добре, ама трудно ги дават.

52.   Номер 7. И аз искам да съм работодател, но нямам капитал. Трябват ми няколко десетки хиляди начален капитал, включително да си покривам издръжката на живот за мен и семейството ми в продължение на една година, докато не почна да печеля. Заплатата ми не стига не само да заделям пари, но и да свързвам двата края. А това не е нормално! Така че не е толкова лесно, както го представяш

53.   51 много зле ме караш да се чувствам. Имам висше магистър и то от чужбина. 2 чужди езика, а съм на 1500 лева чисто. В София, в западна компания. Не знам защо толкова ниско платени сме. А 3000 лв не искат да дават даже в банките, 2000, с много напъни или връзки 2500 да им се откъснат. А през тях минават милиони.

54.   До 53, в моята сфера близка до архитектурата дават вече 2000-3000-4000лв, но не на всеки.

55.   Олеее и вие 53 и 54 се имате за образовани хора? !?
Това че имате дипломи, не ви е повишило интегигентността, какви са тези глупости "дават", вие сте тези които решавате за колко пари да продавате труда, знанията и уменията си!!! 53 ти сам си преценил да продаваш труда, времето и знанията си за 1500лв, ти сам си преценил че заплатата е достатъчно, ти сам си подписал такъв трудов договор.
В момента циганин с незавършен първи клас не се съгласява да работи за 1500лв в малко погранично село, вие в София си продавате труда за 1500лв, когато ви даваха тези ваши дипломи да не би да ви източиха от мозъка?

56.   48. - Тук имаше един тип, който се хвалеше че си пиел чая на Острова, взимали социални с жена му и си живеели живота. А ние тук балъците сме работили вместо да направим като него. Може да е бил в тази група, която хванаха. Въпросът е че не само сигани има в тези схеми. Даже в нашето село хората от малцинствата си работят честно - жените по корабите, мъжете по строежите. След 10-15 години се връщат и вдигат палати по селата. По-богати са и от българите. А смешното е че има българи, които треперят от тях, да не им оберат схлупената къщичка. :D

57.   Шефът на последнат ми работа в Бъглария даваше заплати, според това, кой откдъе е. София? 2000 лева. Пловдив? 1700 лева? Нови Пазар - 1100. Защо? Защото по-негови думи "онея са гладни кучета".
Това беше преди 10 години, на едни скалдове с мега тежката рабтоа. Сега "кучето" фалирало, защото нямало кадри и който му взе бизнеса, дава заплати от по 3500 нагоре.

58.   55 на интервйтата под 2000 лева не искам, познай колко се обаждат обратно. Дават такива в кол центровете, а това не е качествена работа. Но в маркетинг и аутсорсинг често парите са даже по-малко. От друга страна в моята работа натоварването е наистина по-малко от колкото в кол център.

59.   Към 56, пичът с чая на Острова съм аз и съвсем не лежа на социали. Работя по професията си и ме ценят много повече отколкото в Булгаристан. Заплати като от третия свят, а цените гонят и надминават европейските.
Сърбам с кеф като гледам какво се случва в държавицата и как шепа мутри ви въртят на малкия си пръст. Ценностите ми не съвпадат с реалността в България. Ако ти харесва да те управляват Борисов и Пеевски - ОК.

60.   Ами 58, щом никой не ти се обажда отново когато искаш над 2000, значи не си за над 2000. Или работата е прекалено ниско отговорна и не е специализирана, или ти нямаш нужните знания и умения, или нещо друго куца. Сам казваш, че натоварването е по-малко от кол център например. Търсене и предлагане, сещаш се.

61.   Към 59. Наистина тук като че ли хората искат да работят за мутри и опг, а масата гласуват за същите. Ако не беше така все щяха да фалират. Да, нямаш никакъв избор като цяло. Може би трябва да избираш между това да избягаш ( без нулево чувство на дълг ) или да участваш в тайни революционни комитети. Е, последното дори е неосъществимо днес. Най-лесно е да работиш, разбира се, и да станеш част от изградения модел.

62.   Кадри има, даже и подготвени кадри има, но балъците готови да работят за 1500 лв и за да станат ударник... ъъъ служител на месеца свършиха. Никой вече не е готов да си съсипе здравето само за да се види на портрет и да получи грамота. С тая грамота сметки не се плащат. Така, че или работодателите ще започнат да плащат или ще реват, че няма кадри и накрая ще фалират. Изборът си е техен! Точно както аз имам избор дали да се съсипвам за мизерни пари или да работя за международна компания. Да, работи се много, но знаеш защо го правиш.

64.   Едно време на хората им беше набито в главите, че трябва да се бачка и те бачкаха за колкото им дадат. Сега обаче времената са други. На хората им се отвориха очите и започнаха да си ценят времето, труда и здравето. Не може Пешо началника на цеха да кара джип за 200 бона, жена му да е тунингована от до, всеки месец да обикалят света, а хората да му бачкат за 1000 лева месечно. А той да реве, че има да връща кредити. Другия вариант взимаш 2000 лева, обаче вместо да вършиш работа за един човек, ти си нагърбен с работа за пет човека. Добрите кадри вече предпочитат да работят за себе си. А на работодателите ще и се налагат да охулват хора и да успеят след това да ги задържат.

65.   Проблемът е че все още няма пълна осъзнатост и от двете страни (шефове и работници) за това кое е печелившо в дългосрочен план и за едните, и за другите. Правилната формула би била задържане на качествени кадри с добри заплати, и ефективност на работата. Като ти работи човек запознат с това каквото прави, съответно произвежда повече и като го замениш с някой, който тепърва ще се обучава, ти реално губиш пари, докато се научи новия.
Не съм против обучаването, даже напротив, естествено че винаги ще навлиза нова работна сила на пазара, но не това е проблемът. Проблемът е съотношението. Ако един екип от да речем 50 души се състои от 40 нови и 10 стари няма да е толкова ефективен като екип от 50 души с 40 стари и 10 нови, които се обучават от старите. Няма никакъв баланс между тези неща и като цяло на българина му липсва визия и стратегия за това как се прави бизнес. Затова и не сме от икономически развитите държави естествено.
Една съществена грешка на работодателите наистина е неосъзнаването че кадър, който им генерира пари, трябва да го ценят с достойна заплата. Все си мислят че могат да минат метър и винаги са изненадани като някой такъв им напусне. Например за която и да е сфера, ако един зрял кадър им върши работа, въпреки че в зависимост от сферата да кажем има някакви разлики, според мен една заплата от 4000лв нето е прилична, за да им работи такъв и да не напуска.
Колко хора реално обаче взимат такива заплати? Ето в това е проблемът. Няма как във всички сфери да е средно 2000 лв нето, независимо работиш или пиеш кафета и пак за всички еднакво. Някои работи са много натоварващи, а някои са си баш офис планктон, седянки и кафета. Затова трябва да има съществена разлика в заплатите и не, не казвам на офис планктона да му се плаща малко, а просто по-сериозните работи да се заплащат доста по-сериозно. Не може за всички между 1500-2000лв нето. То това си е вид социализъм. По-високо квалифицираният труд очевидно е вид инвестиция от страна на индивида, който постоянно си обновява знанията, това е отдаденост и енергия, дори да вземем само това като пример, то такъв човек даже няма да има време да яде т. е. тук говорим вече и за това че такива хора автоматично би трябвало да живеят по-висок стандарт на живот, провокиран от дейността им. Например поради липса на време заради работа, ще поръчват храна или ще трябва да си купуват по-представително облекло като сака, официални панталони и тн, които са естествено по-скъпи и тн. Колко от българите с уважавана професия се носят както им подхожда на професията? Ами не много. Да кажем може би адвокатите. Но много от хората имат сериозна длъжност, а поради липса на средства се носят в много по-упадъчен вид. И като си отдаваш цялата енергия за даден бизнес, не е ли редно освен храната и водата, да имаш остатък и за лично свободно време? Нима живеем за единия хляб? И за какво по-точно един такъв човек да е отдаден на даден бизнес? Той какво получава? 1500лв може да получи тук, може и там. На него му е все тая. Би трябвало да му е все тая при такова заплащане.
За да чувства отговорност към работата си, така че реално да му пука вървят ли нещата или не, спрямо сегашния стандарт на цените и живота в Бг, казвам че 4000-5000лв нето/месец за специалист е реалното адекватно възнаграждение. Всичко под това значи ходене на работа и прибиране, и никакви по-вглъбени мисли относно отговорности. В крайна сметка парите идват и заминават за месечните сметки и така колелото се върти. Затова хората нямат мотивация, българите не са мързеливи смятам, но не са и глупави, за да отдават всичко от себе си за едното нищо. Впрочем не смятам и че хората, които полагат тежък физически труд, също трябва да са ощетени. По-скоро правилната система според мен би била: хора с тежък интелектуален или физически труд да са по-платени от лека не натоварваща работа. За тежък интелектуален и тежък физически труд диапазон от 4000лв/5000лв нагоре, а за лека работа (например на бюро с малко клиенти) в диапазон над 2000 лв. И минимална заплата от порядъка между 1500-2000лв. Времената много са се изменили, и ако все още има баби, които си гледат продукция, живеят у тях си и работят за 800лв, то това много скоро ще свърши, защото работната ръка се сменя, както и цените, както и ситуационно това че младите хора са под наем, и не са снабдени с чушки и домати от село, а ги купуват от супермаркета. Това е новото време дошло от запада, и не е въпрос на харесване, а на факти. Математиката иначе не излиза, и дори най-простият човек ще си сметне, че ако иска да работи в София например, то трябва да взима минимум х сума за наем, сметки, транспорт и храна. Някой беше написал че вече дори и прост циганин от село няма да иска да се съгласи за 1500лв, а ще се изсмее и ше си тръгне. Тези все още останали единици от хора, които биват експлоатирани по този начин, предполагам разчитат финансово на други близки, или действително живеят много скотски живот. Надявам се да прогледнат че не си заслужава да продават времето си, за да ядат боб всяка вечер и сами да си плюят на достойнството. По този начин те саботират и останалите естествено, защото работодателите винаги се надяват че ще се появи някой такъв будала все още.
И последно ще дам един пример, ако един работодател наеме двама за 2000лв, общо ще дава 4000лв за заплати. Но ако наеме един за 4000лв, в кой случай смятате че ше има повече продуктивност и съответно печалба за работодателя? И в двата случая работодателят плаща еднаква
сума пари, но разликата е в броя работници. За опростяване на примера, не мислим и не прибавяме вноски за осигуровки. За мен отговорът е че естествено че ако един работник взима 4000лв, то производителността ще е повече отколкото двама
мързеливи, работещи за 2000лв и просто висящи си на работа. Сигурно някой че каже че така промотирам да се наемат по-малко хора.... ами не, промотирам да има логика в действията. Им много изкуствено създадени длъжности, нека си работят хората, но да има справедливо заплащане за свършена работа, не този, който се съсипва от работа да взима колкото този, дето си бърка в носа по цял ден...

66.   Преди доста време тук имаше подобна тема и тъй като съм завършила история, разказах една средновековна приказка, пък изводите от нея оставям на вас.
Някъде през 14 век в едно градче живели двама занаятчии, които имали две еднакви магазинчета едно до друго, обаче работата на единият върняла и имал много клиенти, а другият едвам свързвал двамата края и никак не разбирал защо бизнесът на съседа му върви, а неговия-не.
Каква била разликата?
Първият бил добър човек, отнасял се добре с чираците и калфите си, опитвал се да ги учи на занаята и дори когато правели грешки, не ги наказвал строго. Съответно и те го уважавали, работели добре и стоката била качествена и търсена. А когато ставало време да наема нови хора, винаги имало много желаещи.
Другият обаче, дали защото работите му не вървели добре или просто такъв му бил характерът, винаги бил в лошо настроение, крещял и наказвал хората си, а чираците дори биел. И те си отвъщавали като работели бавно, лошо и нарочно хабели материалите. Съответно и стокага му била с лошо качество, пък и с клиентите си не бил много любезен, да от ден на ден хората, които влизали в магазинчето му ставали все по-малко. А дойдело ли време да търси нови хора, желаещи нямало, защото всички в градчето знаели, какъв характер има и никой не искал да чиракува при него. И така си вървели годините, работите на единият вървели и когато остарял, оставил дюкяна на сина си, а другия се разорил и накрая станал просяк, защото другите майстори го познавали и не искали да му дадат работа.
Това е само една приказка, обаче предполагам, че вие сте достатъчно умни да си направите изводите и да се сетите защо едни фирми процъфтяват, а други фалират.

67.   До 65 Хубаво си мечтаеш, но нещата в реалността съвсем не са такива. Брат ми работи тежък физически труд, но е доста работлив, от тези които нямат време да ядат, често пропуска обедна почивка, специалист в поне 8 професии с налични китапи. Преди две години се премести в нова фирма, видяха го че работи, и започнаха да уволняват нискокачествените си работници и да възлагат на него да върши всичко. Преди имаха назначен бояджия за метал, имаха мотокарист, имаха шлосер, човек който работеше на машина за изрязване на ламарина по зададена компютърно форма, уволниха ги. За две години уволниха 4 човека, сега брат ми работи за петима, а заплатата му я увеличиха с 200лв. Тоест шефа си спести 4 заплати, и му подхвърля по някой бонус. Разбира се не може да се очаква да му даде 10 хил за петте длъжности, но при наличие че уволнява хора и му възлага техните длъжности. Казвам му докато не ревнеш, няма нито да ти дата повече пари, нито да наемат някой да помага.

68.   65, не се заблуждавайте, никой няма да се осъзнае, защото те много добре са се осъзнали отдавна. Кадърни хора не им трябват. Мафията в България се е специализирала в мръсни, вредни и нискотехнологични производства. Единственото, което не прецениха е, че ще изгонят толкова много хора, че буквално няма кой да премести нещо от точка А до точка Б, без да го потроши или пък да го направи навреме. Те за такива кадри реват най-много. Освен това и малкото останали съвестни, като видят, че колегата им играе цял ден на телефона и накрая получават еднакво, нали се сещаш, че и те спират да работят. В последните години масово се разпространяват истории, че хората се връщали, което изобщо не е вярно. Лично познавам такива ГЕРБерски глашатаи, които получават пари за това под формата на сладки службички в държавна администрация или във фирми на мафията. Да не говорим, че историите са напълно измислени. Докато страната ни е в ръцете на мафията и народа не излезе масово на улицата, както румънците, нищо няма да се промени. Напротив, ще става по-зле. Румъния от най-бедната и изостанала страна от всички, които кандидатстваха за ЕС преди двайсетина години, днес е на светлинни години от България и гони Чехия. Само, че те вкараха десетки висши политици ефективно в затвора!

69.   От 65 - светът не се движи напред благодарение на некадърните, а на кадърните. Ако не ни бяха измислили тока или интернета, щяхме да сме си в Средновековието. Навсякъде по света има мафия, светът прогресира въпреки мафията и въпреки трудностите, а не благодарение на него. Ако правилно ми следите мисълта, всяко едно общество е обречено да изчезне т. е. да се самозатрие ако непрекъснато деградира и няма прослойка от съвестни граждани, която да го върне в правилния ред. Така е изчезнал Вавилон, така се е самозатрила Римската империя. Липсата на ценности провокира всякакви аномалии. Не знам какво е решението, но със сигурност не е да се предадем и да живеем скотски. Това за протестите, истинските промени в историята са се случвали с много кръв, не мисля че самосъзнанието на българина е близо до такава фаза, даже е много далеч. Най-безопасното общество за една мафия е полунахраненото, полуоблечено, ходещо по почивки два пъти в годината, и тагнало се в най-новия бар хит на града, в който живее. Такова общество не може да бъде пробудено скоро.

70.   До 69, такива философски тъпотии не може вечно да се приказват. Трябват добри заплати за кадърните хора. Кофтито е, че много хора са недооценени и все повече тръгват да се махат от България. Последните години е в страшни темпове и хора, с които си говоря, мой познати и тн. Всеки казва, че тази или онази държава за живеене не ставала, ама всичко друго било уникално. Такова е. Нещата в Европа са нормални. Тук само да те видят, че си кадърен и можеш, се опитват да те използват.

Работих за софийска фирма, на която и направих сумати проекти и ме махнаха след 2 години здрава работа. Изобщо сред софиянците има много гадни използвачески същества. Но и те ще си научат урока.

71.   От 65-69 казах абсолютно същото нещо относно заплатите в първия си коментар, каквото и мнение и ти споделяш. Философските ми тъпотии са в отговор до 68, според който всичко е едва ли не обречено, защото мафията ни управлява. Ако се замислиш, както н. 66 е описал една история, точно така си е, дори за известно време разни тарикати да използват хората, винаги е до време, и накрая ще има страшни последствия. Естествено тези последствия няма да ни застигнат веднага, и тях не ги интересува, но когато след 15-20 години, когато на пазара на труда трябва да излязат нови кадри, а тях ги няма, защото има отрицателен прираст, и то голям, въпреки че сигурно се крие информацията, тогава ще се види ясно всичко. Хората не могат да си позволят да имат деца, и само при моите познати наблюдавам шокиращото разкритие че почти никой няма, и поради финансовата невъзможност да имат всички, ще се случва точно това. Най-елементарна сметка ми е да взема 50 човека на възраст между 30-40 години (хайде даже не включвам и 25-годишните, които също нямат, но да кажем че пак имат шанс да направят), и да видя че 3-максимум 4 от тях имат и то по едно дете. Не ми е трудно да сметна че 50 човека заедно с партнъори, общо 100 се заменят от абсурдното число 4. И когато ние сме пенсионери, няма да има 20-30-40 годишни, които да движат икономиката напред. А за да имат хората възможност за деца, им трябват заплати, които да могат да покрият дом, сметки, храна, плюс разходи по децата и автомобил. Е, това не става със заплата от 1500-2000лв. Такива заплати вършат работа само на току що завършили студенти, които се заблуждават че това са добри пари, защото до вчера са ги издържали родителите и са пестели от закуски. Не може специалисти с години опит да взимат колкото стажант. Ако една държава иска да е добре, трябва да инвестира в това, но да, Бг е прекалено тъпа, за да го осъзнае. Парите, които биха давали за заплата на 40-годишен зрял човек, биха се върнали в икономиката като този човек отгледа и възпита дете, което после ще влезе в тази икономика. Те мислят от ден за ден тук, а успешните държави мислят в дългосрочен план, не по този малоумен начин.

51-70 от 70