Споделена история от На работното място

Скарахме се с работодателите
Ще споделя накратко. От почти 4г работя във фирма, която има 2 обекта и през годините ме местиха ту в единия, ту в другия, като двата са с различни фирми. След конфликти в последно време, реших да напускам, но на последните си 3 договора не съм се разписвала, пуснати са, но няма подпис от моя страна. След като казах, че искам да напусна, първо ми казаха че трябва да си пусна предизвестие, което е 3 месеца и ако не го спазя дължа обезщетение. Аз отказах да разпиша договорите, казах че искам да се консултирам със счетоводител и шефката ми побесна, оставих и ключа и си тръгнах, защото последваха и заплахи. Въпросът ми е ако искам да се приключи договорът без предизвестие, с написана от мен молба може ли да ме прецакат по някакъв начин. Те ми обесняват, че първо трябва да си разпиша договорите и така да ми го прекратят иначе неставало.

Коментари

1.   Нищо не разбрах. Хем нямаш договор, хем си напуснала, хем искаш да ги подпишеш, че да напуснеш. Като искаш да напуснеш, за какво са ти въобще договори? Обясни го по-грамотно, защото нищо не ти се разбира.

2.   Прекъсваш без проблем без предизвестие, просто ти се взима отпуската до края на годината, ако започнеш на друго място. И то много зависи дали фигурира това в договора, а не е някаква измислица от работодателя.
Правиш грешка карайки се с работодател, само хабене на нерви, закона е установил решение във всякакви ситуации.

3.   Когато не е подписван договор няма какво да прекратяваш!!!
Първо иди в НОИ да си вземеш пин код и чрез него да провериш въобще дали са ти плащали осигуровки и въобще водена ли си на работа досега. После ако решиш че има проблем при Адвокат, не счетоводител, а адвокат!

И спри да мислиш робски, не се пише молба, а Заявление, ти заявяваш искането си, не се молиш с молби, молби само пред господ. (ако ще пишеш заявление питай тук как се прави, ако й дадеш заявление за напускане на ръка, тя винаги може да го изхвърли и да каже че не е получавала такова, накрая да те осъди за неустойка да й платиш три заплати, заявленията се пращат по телепоща, за да имаш доказателство че си подала заявление за напускане!!!
Това че ти й продаваш труда си не значи че си нейна робиня, вдигни лице и имай самочувствие, защо въобще търпиш тя да си изпуска нервите пред теб "побесня" нима ти не й се нервираш? Нима от хубаво напускаш? Я с повече самочувствие, коя е тя че да й търпиш изблиците.

4.   Пускаш задължително предизвестие, всичко останало във времето. Обади се в Инспекцията по труда.

5.   Н 3, често, почти аплаудирах коментара ти! Точно така!
Един мой шеф го "смазах" от съдилища, съсипах му няколко бизнеса--съвсем законно. Пробва със заплахи да ме пречупи, което само ме вбеси повече и с повече хъс настъпвах докато го осъдих.

6.   Не подписвай никакви договори - искат да те прецакат на изпроводят. Това с 3 месеца предизвестие е толкова подъл цигански номер, че видиш ли го трябва веднага да отпишеш съответния работодател. Иначе знам един, който искаше да пробута 1 година (! ) предизвестие на хората си, но ония не се съгласиха - тя и заплатата беше смешна освен условието.

7.   Т. е. искаш да сключиш договор, за да има какво да прекратиш? Не е ли логично да не сключваш договор, за да можеш да прекратиш от отношенията си по-лесно, щом не искаш повече да бачкаш там?

8.   Първо без трудов договор е незаконно под последните "3 договора" сигурно имащ предвид допълнителни споразумения към трудовия договор, те са предимно за изменение свързано с нещо например месторабота, работна заплата, смяна на длъжност и т. н. Реално ако веднъж си подписал трудов договор, ти имаш такъв докато не го прекратиш, а това че не си подписал допълнителните споразумения е друго нещо, може да има някаква санкция както за теб, така и за фирмата ( не съм много сигурна). Но според мен виж първо какво не си подписал, подай си молба за предизвестие, ако се разберете с работодателя, то винаги може да е със задна дата дори, друго ако се разберете по взаимно съгласие без предизвестие да дължиш, иначе дължиш брутни трудови възнаграждения за времето за неспазването на предизвестието. Най-чисто е да се разбереш с работодателя си например да си подпишеш допълнителните споразумения, но ще те освободят от работа по взаимно съгласие, т. е без да трябва да спазваш предизвестието и без да дължиш обезщетение за неспазено предизвестие.

9.   Оплачи се в Инспекция по труда и се махни оттам

10.   Винаги са ме учудвали хората, които не подписват договор или допълнително споразумение и все пак работят на съответното място. Кодексът на труда е така написан, че защитава в по-голяма степен правата на работника/служителя, но без договор няма трудово правоотношение, т. е. как точно можеш да очакваш да си защитен? В допълнителните споразумения пък обикновено са предвидени по-добри условия отново за работника/служителя, с други думи пак е в твой ущърб да не ги подписваш. Не откривам логика.
Сега по същество - ако поначало нямаш трудов договор и един вид си работила нелегално, то на практика няма какво да се прекратява и можеш да си тръгнеш по всяко време, но няма и на база на какво да изискваш съответно плащане, което смяташ, че ти дължат например.
Ако имаш договор и просто не си подписвала допълнително споразумение, то условията в това споразумение няма да се вземат предвид, каквито и да са те. Включително и частта по отношение на срока на предизвестието, ако е бил увеличен да кажем. Просто е.

11.   От авторката до номер 3
Имам платени осигуровки, водя се на работа. Какво точно трябва да пише в това заявление? Трябва ли да посоча причина за напускане? Защото четох, че когато искаш да напуснеш по взаимно съгласие, може но ако примерно не ти плащат навреме, ако нещо си болен и други

12.   Заявление се пуска, ако имаш подписан трудов договор и да, посочват се причини за напускане. Подписаният договор се регистрира в НАП. Кой ти плаща осигуровките? Въобще можеш ли ясно да обясниш случая си? Какво точно значи- водя се на работа? Кой те води на работа?

13.   По принцип може да напуснеш от днеска за утре, но в такъв случай няма да ти платят последната заплата! (Така е по закон! )

Затова, по принцип, когато човек напуска, най-коректно и правилно е да си подаде едномесечно предизвестие, и да се разбере и с работодателя си!

14.   Договорът е регистриран в Нап. Проверила съм даже. Работодателят ми внася осигуровките. Нямам допълнителни споразумения. Просто ме прехвърляха на работа от една в друга фирма през няколко месеца и пускаха договори, но аз не съм ги разписвала, защото ми имали доверие. И сега се направиха на важни да ме заплашват. Скарахме се, оставих им ключа и си тръгнах.

15.   Номер 13 изобщо не си прав! Ако напускаш от днес за утре, т. е. по взаимно съгласие по чл. 325, ал. 1 от Кодекса на труда, ти се изплаща дължимото трудово възнаграждение изработено до момента на напускането плюс обезщетение, ако има неизползвана годишна платена отпуска до датата на напускане.

16.   Авторе най-добре си подпиши трудовите договори и се разберете да напуснеш по взаимно съгласие по чл. 325, ал. 1 от Кодекса по труда (от днес за утре да напуснеш без да дължиш обезщетение), тъй като дори да подадеш сигнал в Инспекцията по труда за неподписаните трудови договори ще има санкция не само към работодателя ( може да е много малко, тъй като сам казваш, че те осигурява и ти плаща осигуровките в НАП), но ще има санкция и към теб, защото си работил, а не си подписал трудовите си договори.

17.   до 15 от 13

Когато напускаш от днеска за утре - по принцип означава, че работодателят ти не е съгласен и не одобрява това - и естествено, че тогава ти му дължиш обезщетение - една месечна заплата! И затова няма и да си я получиш!

Тоест не говорим за напускане по член чл. 325, ал. 1 от Кодекса по труда, а за съвсем друга ситуация!

18.   До номер 17
Задължително служителя си получава възнаграждението по трудово правоотношение до момента за напускане, тук не говорим, ако взима пари под масата, а говорим за на какво възнаграждение реално се осигурява. Това, че ако напусне без да спази предизвестието дължи обезщетение на работодателя ( т. е. по чл. 326 от Кодекса на труда), това е съвсем друго нещо.