Споделена история от На работното място

Излагация…
Здравейте! Работя от 3 месеца като счетоводител в една фирма, нов съм един вид, на изпитателен срок съм. След проверка на инспекцията по труда в нашата фирма, инспекторите изискаха да им се предоставят разни документи, свързани с трудовите отношения. Работодателят натовари мен със задачата да представлявам фирмата пред инспекторите. Бях притеснен, защото това ми е за първи път с такава отговорна задача… не знам защо мен точно избра, явно, за да ме изпита един вид, понеже съм нов. Подготвих всички нужни документи по списъка, които изискваха инспекторите и им ги занесох в инспекцията. Обаче се оказа, че съм забравил да приложа едно ксерокопие, за което ще ми съставят инспекторите акт за административно нарушение в размер на 100 лв. и отделно 500 лв. имуществена санкция на фирмата. Уж 10 пъти проверявах документацията, а накрая ужас! Това според вас ще повлияе ли върху моето трудово представяне и дали няма работодателят да ми прекрати договора. Един вид да му паднах в очите, си мисля. Много се притеснявам, а вложих доста усилия, докато ме вземат. Той все още не знае, де, че сме санкционирани.

Коментари

1.   Според мен историята е измислена. Няма как нов човек, който не се е занимавал с ТРЗ да му възложат да представлява фирмата при проверка. Намирисва ми, че някой не си е платил на счетоводител и са го нашили, а сега се чуди пак как безплатно да излезе сух.

2.   Според мен грешката поначало си е на работодателя - не е трябвало да възлага нещо толкова важно на нов човек без опит в тази сфера. Можел е да натовари по-опитен колега, а ти един вид да му помагаш и да се учиш, за да можеш в една бъдеща ситуация да се справиш без притеснения и гафове.
Според мен най-добрият вариант е да разкажеш какво се е случило възможно най-спокойно, не се оправдавай и не изпадай в излишни подробности. Не е нещо фатално, не се вкарвай във филма, че си объркал нещо кой знае какво, такива неща се случват. Да, на шефа ти няма как да му стане приятно, но и не вярвам чак в такава степен да повлияе върху мнението му за теб.

3.   Как се възлага нещо толкова отговорно на нов служител? Най-малкото трява по-старш да ти проери работата. И за мен темата е измислица. Не е възможно откъдето и да го погледнеш.

4.   1, не си прав. Аз съм гл. счетоводител и ти казвам, че точно така се прави. Автора като казва, че "представлява" има предвид, че изготвя документите по искането. Няма такова нещо като представляващ. ДОкументите се изпращат по имейл или се качват в системата. Ти нали не си мислиш, че гл. счетоводител ще седне да копира докуемти. Тази работа се върши точно от оперативните и новобранците. Гл счетоводител само ще хвърли едно око после и ще му каже да ги изпраща. Най-вероятно и той е недогледал в случая или просто не му се е занимавало да гледа.

А иначе институциите нямат право да съставят акт за липсваш документ, освен ако изрично не са питали и не са установили, че такъв липсва. Така автора не е виновен в случая и ако се обжалва, ще падне акта. Само че съм почти сигурен, че на никого няма да му се занимава за 500 лв и просто ще си платят глобата. А вече дали ще я удържат от заплата на автора е друг въпрос. Ако е някой гадняр, който си търси повод да глоби някого, ще го направи, но не е редно.

5.   Авторе, не се коси. Грешки стават постоянно. Да не говорим, че грешката не е твоя, а на шефа ти, който е трябвало да проконтролира документите, които си копирал. Твоята работа ти си си я свършил. Аз съм гл. счетводител и също греша понякога, така че да не ти пука въобще. Ако щат и да те изгонят, работа бол. Без работа няма да останеш. Ако те глобят за такова нещо, значи не си заслужава да работиш за тази фирма.

6.   А ти толкова ли не можеш да провериш и отметнеш по списъка, елементарно, как си счетоводител въобще. Неъе въпроса как ще повлияе, а ги си вземи урока и си създай навици.

7.   За пръв път чувам нещо, ако си забравил, да не можеш да го предадеш по-късно, макар зависи много от отношението
на проверяващите, може глобата да е за нещо друго. Аз съм имала тежки ревизии от НАП, ако нещо липсва, се предава допълнително и глоба досега е нямало.

8.   Това са пълни глупости. Работя от години в счетоводна кантора! Глоби има само при много груби нарушения, например лице да няма действаш трудов договор. Минали си ми около 50 инспекции и ако има нещо липсващо са ми правили предписание! Какво целите с тези фейк теми, просто не знам! А главният счетоводител по- горе да си скъса дипломата веднага!