Споделена история от На работното място

Какъвто началника, такива и служителите?
Здравейте. Вярвате ли в това, че какъвто е началника, такива са и служителите? Или според вас е възможно може да има изключения.

Коментари

1.   Ами... ако колективът е съществувал по-дълго време, възможно е служителите да са се "филтрирали" според началника. Т. е. ако в колектива има свестни хора, пък началникът не е свестен, то най-вероятно е свестноте да си тръгнат в даден момент, както и обратното.

Общо-взето служителите са или подобни, или комплементарни на шефа (примерно - ако той е властен, те са нагаждачи).

Виждал съм страхотни колективи - добре сработени, всеки си е на мястото, всеки си носи отговорностите и помага на другите. В такива колективи началникът изглежда просто един от тях, като само при поставянето на въпроса ребром се разбира точно кой носи тази допълнителна отговорност...

2.   Горе-долу е тъй...

3.   Еми донякъде е вярно. В България примерно обслужването в големите немски вериги като Била и Кауфланд няма нищо общо с обслужването в български вериги. Но то нали началника трябва да има манталитета възпитанието и акъла за да го предаде върху служителите си. Българския началник няма тези неща за да ги предаде на служителите си. Немския ги има защото е друго тесто човек. Въпреки, че има случаи на много други големи световни западни вериги, които са тотално осрани от българското обслужване в България. Явно началниците им не знаят с какъв матриал си имат работа в България. То ще те краде, ще те дескредитира, ще е несъобразително, грубо и арогантно с клиентите, няма да спазва хигиена и ще му е през оная работа за теб. С което обезателно ще те провали. А за да го държиш изправено в пътя това ще ти коства усилия, време, енергия и нерви по-големи от тези които си вложил за самия ти бизнес за да го има, което пак значи провал. Честно казано не знам как са го направили от Била и Кауфланд в България, това граничи с невъзможното. Не, че са изрядни все пак са в България и пак си ги има проявите на ганьовщина, но все пак основата е друга. А после Ганчо сочи немските вериги и ги мрази че му отнемали българския пазар и изнасяли печалбата в чужбина. Ами така е като българския началник е простак, който няма какво да предаде на служителите си. Така разбира се е и в политиката. Само, че там вместо началника е българския управник, а вместо служителите са суверена с тъпата бръсната тиква с турска брада с анцуг и маратонки, които са едно цяло с него, за което и България както е провалена като държава така е и провалена като бизнес.

4.   Не, рибата се вмирисва от към главата. Затова никакви Ганьовци, само големи фирми.