Споделена история от Други

Джоб-хопинг философия
Общо взето философията е на всеки 1-2 години да се сменя работното място с цел:
- по-добри възможности за развитие при стигане на застой в кариерното развитие.
- по-добра заплата с поне 20% увеличение, въпреки че моята я увеличих тройно за 2 години само сменяйки работодателите.
- дава по-голяма увереност в собствените възможности и че животът ни във всеки аспект зависи основно от нас самите, а не от милостинята на работодатели, държава и тн.

Първо се намира ново работно място, договаряте се с новия работодател и вече като е изпечена новата работа си пускате предизвестието без да приемате контра-оферта от текущия работодател. Работи безотказно и доказано води до растеж.

Така се “катери кариерната стълбица” в частния сектор. Нека да вземем пример от жените и как сменят мъжете - на същия принцип правят “джоб-хопинг” от мъж на мъж с по-добри перспективи. Никога не пускат клона, на който седят преди да се захванат стабилно за по-високия и накрая пускат предизвестието - “не те обичам повече не ме търси”. Всичко е пазар - търсене предлагане.

Препоръчвам го силно само така може да си гарантирате пазарно ниво на заплатите.

Коментари

1.   Точно така е. Браво, кефиш ме!

2.   Ми не... Не си прав за жените. Там не е пазар, а е съвместен градеж.
За тези които го разбират де.
Останалите - по-добре да ходят по проститутки. Там вече е пазар.

3.   На сегашната си работа съм от 8 години и мога със сигурност да потвърдя, че лоялността не се изплаща. Новите ни служители се назначават на по-високи заплати, за позиции с по-ниско натоварване и се обучават от чистата нула.
Определено има натиск към по-старите да напускаме, който не е вербален /никой нищо не ти казва/, но реално започват да ти се пишат по-ниски оценки, за да взимаш по-малки бонуси. Първите 2/3 години, получавах хубави бонуси и ме повишаваха в длъжност, след 5-тата година - нищо. Определено ме чакат да напусна, а аз си търся друга работа в момента.

4.   Принципно работи, но ако го правиш нон стоп всеки с 2гр мозък ще се усети и накрая ще спрат да те наемат и това ще стане когато си на 40. Ако мястото е добро трябва да се задържиш 3-5г

5.   Примерът ит с разни курветнии, които правили "чеп-хопинг" е умопомрачителен. Ако желаеш да си курва, то това е твой избор, но не го натрапвай, каот нещо добро.

6.   До някое време изглежда добра тактика. От един момент нататък първият въпрос на всеки потенциален работодател е: "Защо толкова често сте си сменяли работното място? ". Това се превръща в проблем, особено за човек над 40 г. Така че може първоначално, докато човек е млад и трупа опит, но трябва да внимава да не прекали.

7.   Тя пък една кариера стълбица. И шеф да станеш пак си бюрократ с папки и документи на компютъра. Това са нечетави професии. Иначе си прав, но пропусна да отбележи, че за да го направиш трябва не да те изберат.

8.   От друга страна, ако аз съм работодател никога не бих наела работник, който има сменени много работни места и не може да се задържи на 1 място 3 години. Това "говори" за доста неща, като например неумение да работи в екип и т. н.

Относно жените, то вероятно ти си избираш такива бързооборотни стоки.

Та, каквото ти е CV-то, такава ти е личното био.

Lala

9.   До Lala

Но не си работодател, не и голям такъв, а дори не знаеш, в каква сфера работи авторът, каква позиция заема и какви задължения е имал. Нека ти кажа, че има професии, в които подобна честа смяна е по-скоро норма, отколкото изключение. Особено в днешната корпоративна среда, нещата са такива, че или ще те убият от работа или ще умреш от скука, но повишение на заплата, реално няма да видиш и след 10 години бачкане.

Но отново - зависи от сферата и ролята.

10.   3 А ти защо си се вкопчила в това място? Не ви разбирам хора, като вас?
Иначе по темата на 1-2 г. е несериозно, но на 7 твърде препоръчително.

11.   Тия сравнения с жените вече си ги вадите от задното отверстие за щяло и нещяло. Всеки път, като вляза в тоя сайт падам от смях от темите на самотниците - бизнесмени.

12.   До 9

Докато основното мерило за работата е само и единствено заплатата качествен работник не може да наемеш.
Не съм работодател и не желая да бъда такъв!
Работата си я сменям средно на 5-6 г., като почти изцяло сменям и професията, защото имам различни квалификации, които ми дават свобода и никога не ми е скучно.
Аз съм отличен работник и имам строги принципи, които спазвам. Едно, от които е никога да не правя приятелства там, където работя и другото - никога да не ходя на тиймбилдинги и пр. измислени простотии на още по-тъпи и измислени НR- и. Никога не съм имала амбиции да изкачвам
кариерата стълбица, макар че мога. Но аз не съм от послушните слуги, тип подмазвачката или любовницата на шефа, че да ползвам облаги.
Затова и никога не ме впечатляват кариерите успехи на разни новоизмислени герои, защото много рядко зад това стои личен труд, саможертва и истински качества.

Lala

13.   Към 2, newsflash - когато не сте съгласни с някого не казвате, че не е прав, а просто си споделяте Вашето мнение, защото човекът отсреща няма магически да си плесне челото и да каже “Въйй прав си, досега съм живял в заблуда и добре че ми отвори очите”

Аз също не съм съгласен с Вас - няма такова нещо като “съвместен градеж”. Народът го е казал: мъжът гради, а жената краси. Това са две различни роли на двата пола. Не е работа на жената и да гради и да краси. Тогава за какво й е мъж до нея? Очеизвадно е според мен, че сте израснали в семейство без читава бащина фигура, която да ви го покаже.

14.   Работодателите постоянно лъжат в обявите за работа и на интервюто. Защо пък ние да не лъжим в сивитата си?

15.   Най-добрият начин да си вдигне заплатата човек е с думите: “Шефе, напускам”.