Споделена история от На работното място

Идеална възраст за започване на работа
Здравейте. На 19 съм. Споря с едни хора, които постоянно ме обиждат и псуват. Най-често ме обиждат заради това че все още не работя, а вместо това съм си губил времето да уча в университет. Аз мисля да почна работа на 24-25 някъде, защото цял живот ще работя после, а сега като съм млад ми трябва време за забавление. Вие какво мислите? Дайте мнение, защото после ще им пратя линк за тази тема и коментарите.

Коментари

1.   Щом можеш да си го позволиш, не е проблем. Аз работя от няколко години и работата ми е омръзнала. Знам, че ме чакат много години.
Аз също учих и лятото бях свободна и много се радвам, че съм имала такова време, защото след това няма. Освен ако по някаква причина останеш без работа, но трябва да търсиш друга. Радвай се на това време.

2.   Работи, учи и се забавлявай. На 24 е късно, трупай опит.

3.   По-добре е на тази възраст да се съсредоточиш върху ученето. Като завършиш университета винаги можеш да почнеш работа.
Ако семейството ти няма възможност да ти плаща семестрите и да ти дава пари за квартира и т. н ще е по-добре да почнеш работа, за да имаш пари с които да разполагаш.

4.   ако питаш мене - на не повече от 16-18, и разбира се, висшето е задължително, но истински учено, не проформа, ако искаш да си по-напред от другите в материалните придобивки, самосъзнанието, самоятелността, като това ще те завърти по такъв начин, че ще започнеш да срещаш с по-качествени хора....

5.   Сега съм на 23 години, останаха ми няколко изпита, за да завърша бакалавъра. Учих редовно и нямаше как да работя. И аз ще започна да работя на 24 години.

6.   Ако смяташ да учиш сериозно няма проблем да не работиш докато завършиш, но ако идеята ти е просто да се мотаеш защото "сега ти бил момента за купони", по-добре недей, защото то вярно, че после ще работиш цял живот, но ако не попочнеш в 20те си години става все по-трудно с намирането на прилична работа. Никой работодател няма да иска да назначи на хубава длъжност някой на 30 без 1 ден стаж. Така, че помисли и за това. Сега явно има кой да те издържа, но това няма да продължи вечно и ако не си изградиш основата сега, на 45 ще страдаш много. Някои мои познати го разбраха по трудния начин. Станаха на определена възраст, а имат само по няколко години стаж и сега олелеее, никой не ме взима на сериозно въпреки дипломите. Ми те дипломите са хубаво нещо, но без стаж по специалността, след определена възраст, можеш само да си ги закачиш на стената и да ходиш да работиш тежка и неблагодарна работа.
Знам, че на 19 си мислиш, че имаш цялото време на света, но ще видиш как изведнъж ще се окажеш на 29.

7.   Какво общо има работата с учението? Компромис бих направила само ако става въпрос за специалност медицина, тогава да - студентът трябва да е максимално отдаден на обучението си. Но всичко друго са оправдания

8.   Мисля, че ако не учиш в университета, трябва сега да започнеш работа. Никой не е длъжен да те издържа повече в работоспособна възраст. Ако учиш, е важно да придобиеш знания и след това да работиш.

9.   19

10.   Има смислени доводи и от двете страни. От една страна да, добре е да се научиш от рано на отговорност и да разполагаш със собствените си финанси, да изградиш работни навици. От друга е вярно, че цял живот ще работиш, сега си на 19, наистина си млад и няма смисъл да си пропиляваш лятото в някаква малоумна нискоквалифицирана работа където ще те експлоатират, изкарай си го, за работа има време.

В случая обаче приятелите ти са пълни олигофрени, щом те обиждат заради това, че искаш да се образоваш. Още повече, че си си "губил" времето в университет. Това го казват, защото са прости и искат да си като тях. Дразни ги това, че искаш да се изучиш и развиваш. Така че, разкарай ги напълно от социалния си кръг.

11.   Има нещо наречено трудови навици, които колкото по-ранно ги развие човек по-добре. Представи си решиш вече да почваш към 25 годишнина работа и работодателя гледа нула трудов стаж до сега. В неговите очи ще изглеждаш като човек на, който не може да се разчита най-общо казано.
Попадал съм на такива колеги, които са започнали късно работа и винаги гледат как да не дойдат на работа и си измислят куп причини, защото не са си разработили точно тези навици от по-млади.
За това моя съвет е да почнеш нещо за 4 часа на ден и така пак ще си имаш време за други неща.

12.   16

13.   Сега точно на 19 е времето, аз започнах на 15, тогава беше нелегално, но не ги следяха толкова. Работех в една книжарничка лятото. Работата беше тежка, товареха ме с какво ли не, собственичката се държеше гадно с всички и получих страшно малко парички накрая Това ме амбицира да искам повече от живота и да не бъда повече в такава ситуация. На 18 работех в магазин и на 19 започнах по специалността, която учех без връзки, но с голямо желание. Бях най-малката в екипа, отидох на интервю и им казах, че искам да работя и те ме взеха. Продължих и в магазина, защото собственикът не искаше да ме пусне-работех добре с клиенти и беше доволен и се съобрази с ученето и свободното ми време, за да му помагам, когато мога. Плащаше ми добре-даваше ми и допълително, като имах повече продажби. В компанията също бяха много доволни, клиентите ме харесваха, когато напуснах след 8 години не искаха да ме пуснат и бяха готови да се съобразят с време, което би било добро за мен. Жена съм и идвам от семейство, което нямаше възможности, вече имам доста опит и се справям доста добре материално. Създадох и семейство, човек според мен е добре да учи и да работи нещо в почивните дни или почасово, това е безценен опит. Аз тогава го правех, защото нашите нямаха пари, но това ми донесе доста позитиви и опит с хората. Преценям ги с един поглед и знам как да подходя към всеки. Още поддържам връзка с бивши колеги и шефове, обаждаме се на празници. Това е много ценно. В България животът е по-труден и е добре да започнеш рано, камо ли, ако си момче. Аз не бих оставила сина си без работа, докато учи въпреки че вероятно бих имала възможност. Трябва да се прави и нещо допълнително. По-удовлетворен ще си от себе си и ще разбереш какво искаш по-рано.

14.   19-годишен, който не работи е паразит.

15.   Аз изгубих родител 11-ти клас и още тогава започнах да работя. Беше ми супер трудно да го съчетавам с даскало, после и с университета. Така че, стига да можеш, изобщо не започвай. Цял живот е яко бачкане. Докато можеш си живуркай, ходи по различни места, забавлявай се.

16.   17 години. Преди това е прекалено рано.

17.   Първата година в университета си починах. Само учех. След това започнах работа и смятам това за правилно. Късно е на 24-25 за първа работа. Винаги съм намирала време да се забавлявам.