Споделена история от На работното място

Младото поколение си търси правата повече
Аз съм 88-ми набор и на работа забелязвам, че хората родени около мен и по-старите почти всички са с робска психика. Докато родините през 90-те, особено след 95-та година и около 2000-та си отстояват правата е не се огъват пред тъпите шефчета и тим лидери. Защото в България, дори по международните фирми тим лидерите и шефовете са едни от най-простите хора, повечето са парашутисти. Хубаво е да виждаш как някой не се дава на тези простаци и връзкари. Но въпросът ми е защо нашите поколения не сме такива? !

Коментари

1.   Отговорът е много лесен: защото сме родени в различни времена и сме възпитавани от различен тип родители. Защото сме научени на ред и дисциплина и имаме респект към авторитети и висшестоящи, за разлика от милениалите, които смятат, че са винаги прави и че всичко, което хвърчи, се яде.

2.   Като цяло питаш защо хората родени преди 1990г повечето са с робска психика.
От възпитанието е, възпитанието което са дали родители учители и други възрастни които са били около израстващия индивид. Техните поучавания, техното държание е научило тези хора да се държат по дадения начин. Възпитани със страхопочитание към висше стоящия. Те възприемат работодателя си за висшестоящ, съзнанието им го поставя на пиедастал сякаш работодателя е господ. Не виждат реалността че дори чистачът в дадената фирма е равноправен член на обществото точно колото и собственика на завода и двамата имат трудовоправни отношения и колкото собственика на завода е "господин" Иванов, толкова чистачката е госпожа Петрова. Ако работодателя има и васално отношение нещата с психиката на работника се влошават. Ако работодателя държи да се иобръщат към него с "господин Директор" а в същото време крещейки казва: повикайте Пенка че тука не си избърсала, това бетонирва робската психика на повечето работници

3.   Заплатите квото и да бачкаш все са около 1, ~2к или 2 и малко. Техници, учители, чистачи, продавачи, даже и в ИТ има смешни Заплати, абе квото и да работиш си им роб. За къв тогава да се бъхттиш и да им търпиш тъпотията? Аз за 5 години минах 5 професии. И без тва само една работа ми отъпява.

4.   Абсолютно вярно е. Онзи ден бях на центъра в Пловдив и едно младо момче на около 18-20 видимо не беше от Пловдив, ме спря и ме попита къде се намира инспекцията по труда. В първия момент се сетих за бюрото по труда, но след това ми светна, че явно ще подава оплакване. Не ми се мисли дали са го излъгали някъде на работа ако е бил в града. Ужас е положението!

Възрастните колкото и да изливат злоба по младите, в момента времената са стократно по-добри от Бай Тошовите и ако човек е кадърен и му се работи, може да се справи и да вади много ама много пари. Тогава работиш не работиш - имаш заплата. И по тяхното време ако нещо е било зле, те са били толкова смачкани от унизителното отношение в казармата и от родителите си също възпитани зле, че са научени, че трябва да търпят.

Скоро си говорих с майка ми, която през 90-те е била млада и буквално са се измъчили - без осигуровки, без заплати и забавяне, работи се от сутрин до вечечер - тотална анархия в бизнеса. Ама тотална. Сега много от тия селски изпълнения ги няма.

Спомни си по колко грубянски и просташки начин сме възпитавани, авторе. Може да ви стане много смешно, но ако се поинтересувате от психология, отношения между хората, в момента има много предавания и книги - еми родителите ни крещяха и ни биеха за щяло и нещяло. Основния човек, който ме е възпитал е баба ми и съм отнасял крясъци, обиди, шамари и дори съм бил бит когато са ме тромозили в квартала. Наистина тази женица ми съсипа и унищожи нервите като дете. От там като тръгнеш от лошото отношение - след като не си мотивиран от нищо, не си окрилен, така както бяха някои приятели, как да имаш самочувствие за напред? Еми няма как. Ще си смазан и ще си такъв и на работа после. Да ама в момента не сме в онези години и се иска много силна психика, за да издъжиш на всичко това. А тя ти е съсипана и унищожена. На много хора родителите също са проблемни. И единия търпи. Та за това. Факторите са много. Миналите поколения са много сбъркани. Особено тия преди 1980г. Това да хора които са пълни с много злоба и в онзи прехвален строй, са научени, че един човек трябва да го уважваш само защото е по възрастен от теб и да го слушаш. Е това също ме отвращава в по-старите.

Мога да пиша много, но да. Младежите в момента нямат тая тежест от тогава.

5.   До автора. Аз съм 68-ми набор и направо ще отговоря. Защото сме свикнали босия да настъпва тръна. Затова много се радвам, че младите хора отсояват правата си и напълно ги подкрепям.

6.   И аз съм родена 1988 г. НО психиката ми е точно ОБРАТНОТО на робска. И поведението -също. Грешно обобщаваш и слагаш хората под общ знаменател. От всяко поколение -има такива с робско мислене, като теб авторке и такива, които-НЕ са с такова мислене и не търпят.

7.   Една от причините е фонансовата несигурност и кофти средата, без правила, в която сме израснали и работили. Човек, който е подсигурен финансово, няма робска психика. А ония години бяха много бедни

8.   Аз съм родена преди 1988 и винаги си защитавам правата. До човек си е. Проблемът при младите днес е, че не си знаят задълженията, а търсят само права.

9.   Имаше едно поколение, което отрасна със: Ти недей да мислиш, ние ще мислим вместо теб и така

10.   1 авторът съм. Аз съм милениъл, защото 88-ми набор влиза в тях. Майната им на авторитетите. Политици, известни личности, шефове, учители - всички те издевателствата над хората под тях и не заслужават никакво уважение.

11.   6 и 8: вие сте изключение, не правилото. Масово хората расли в онези времена са с робска психика.

12.   Не забелязвам такова нещо. Точно познатите ми родени след 90-те, че и 2000-та са съгласни да получават една част от заплатата си в плик и да ги осигуряват на минималната. Една колежка се маха от коректна фирма, за да отиде в некоректна в замяна на 100 лева повече. Друга от 7 години работи в такава и не й пука. На трета, въпреки че има висше за учител казва че й е по-добре да работи като продавач

13.   Съгласен с коментар номер 7. Младите, които все още имат някакъв гръб от родители и нямат семейство се чувстват по-сигурни и могат да си позволят. Обратно, интересно как ще реагират хора, които се мислят за изпечени и без робски характер, ако ги поставиш в ситуация да не могат да избират или да търпят някакво по - лошо отношение. Дали биха останали на улицата, или биха сменяли всяка следваща работа?

14.   Защото родителите им в по-голямата част не работят за 600 лева, дори продавачка познавам, която получава около 2400 лева. Просто имат някакъв гръб дечицата и няма да останат на улицата и гладни, но ако погледнеш тези без гръб, работят и им пукат ушите. От 2007ма насам стотици хиляди са по чужбините, пращат и пари насам. Самото поколение има повече възможности за работа, дори аутсорснатите компании са вече десетки, а не 2-3 и то само за връзкари. С един английски започват на 2000лв чисто. Времената са други, попитайте студенти от 2009та какви са им били опциите за работа, както и на техните родители и 15 години по-късно. Не са с робска психика, защото имат 100 пъти повече възможности и знаят, че ще отидат някъде другаде и ще ги вземат.

15.   Да си търсиш правата е хубаво, да имаш огромно самочувствие без покритие не е. А и когато си на 23, живееш с вашите и те плащат всички сметки е много лесно да си смел, защото и да те уволнят, ми много важно, ще намалиш излизанията и глезотийките и готово. Обаче ако си на 40, с жена, деца и ипотека, ако те уволнят става страшно. Ето за това 20 годишните са смели, а 40 годишните не са. Да не мислиш, че хората на 40 не си знаят правата, обаче имат твърде много отговорности и не могат просто така да кажат на шефа си, че е и... т (дори да е вярно), да станат и да треснат вратата и повече да не се върнат. Не, че не искат, но... като има опасност банката да ти вземе дома, детето ти да гладува и да студува (защото парите не стигат), ще помислиш 2 пъти преди да направиш сцена и да напуснеш с гръм и трясък.
Това е.

16.   14 абе къде ще отидат. От кол център на кол център. Евалата за самочувствието, но нещата не са розови.

17.   Нещата далеч не са еднозначни. До голяма степен тука коментиращите бъркат, разглеждайки нещата политически. Авторът пък според мене бърка избухливостта и лиготията на разни почти непълнолетни с отстояване на правата.
Аз пък имам наблюдения от разни точно родени ок. 2000 г - уникални гъзолизци и интриганти. Същевременно идея си нямат как ги таковат шефчетата, на които те се мазнят. Така че нещата са си до човек, не може да се генерализира.