Споделена история от На работното място

Не мога повече да упражнявам професията си
От 20 г. съм счетоводител. Но повече не мога. Страшно стресиращо е, постоянно се работи под голямо напрежение. Прегрях брутално, не искам повече да чувам за счетоводство. Поне си изплатих жилището и спестих стотина хиляди. Искам да сменя професията, но каква да е тя. По принцип съм готов да взимам и 1. 5-2 к, но да не ми е чак толкова стресиращо. В краен случай дори и за 1 к съм съгласен. Не е проблем да съм натоварен, но да не е хаос и да си знам какво трябва да свърша, а не през 5 мин да се прехвърлям от една задача на друга, преди да съм приключил с предната, понеже постоянно идва някой и ти хвърля 15 документа, звъни ти телефона и т. н.

Обимслям следните варианти, пък вие кажете дали е добра идея.

- да стана шофьор на автобус или камион. Говоря за вътрешни курсове, не за международен шофьор.

- да уча за учител по математика - но нямам връзки да започна работа после, а съм чувал, че без връзки не става

- да уча 3 г. за помощник-фармацевт или рентегенов лаборант - проблема е, че няма задочно, а само редовно, поцял ден имаш лекции и трябва да уча в чужд град далеч от семейството си, като през това време няма да мога и да работя

- да уча 4 г. за мед. брат, фелдшер (по новому лекарски асистент) или кинезитерапевт - това поне го има в моя град, макар пак да е редовно, но 4 г. вероятно няма да мога да работя, но в краен случай ще карам на спестявания

- да стана продавач или охрана/портиер за 1 к - да, ще получавам малко, но пък няма да имам почти никакъв стрес. Така или иначе нямам наем и заем, така че ще ми стигат.

- имам приятел собственик на автомивки - предполагам, че ще може да ми даде работа като управител на автомивка за 1, 5 к

Какво мислите като цяло и имате ли и други предложения?

Коментари

2.   Аз съм медицинска сестра и щом искаш да работиш в тази сфера, много добре, има голям недостиг, работа да искаш.
Заплатата не е много, но може да работиш в операционна. Ако си в отделение или бърза помощ, ще имаш много свободно време, може и за втора работа.
Много е хубаво, че имаш спестявания, очаква се да намалят годините за обучение, много студенти, почват работа още във втори курс, няма персонал.
В кой град живееш, обучението е трудно, но мисля, че по- възрастните взимат по- лесно изпитите.
За учител, не знам дали е добре работата, може би отпуската само.

3.   Е тея медицинските, дето си си избрал нали пак са стресиращи, предполагам щом имаш 20 години стаж, значи си на около минимум 45, имаш да работиш още 20 години до 65.. след време като го изменят, ще си е направо до 70, направо докато умрем ще работим всички.
По-скоро счетоводството не е ли по-свързано с книжни дейности, не може ли да работиш нещо в администрация, да приемаш някакви фактури или общо взето офис асистент. Така ще си караш до пенсия.
Тези с шофьори глупости изобщо не го считам за подходящо, човек с възрастта все повече се уморява.
За учител по математика е най-близкото до уменията ти, може на частно освен, но това ми изглежда по-скоро като страничен доход.
За продавач в магазин също е вариант, защото няма много движение и стрес за възрастен човек, но според мен трябва да търсиш първо нещо професионално, и вече ако няма нищо, тогава това ти е крайният вариант.
Опитай някакви връзки, нали все ти звъни телефона, е всички тези, които искат услуги, никой ли от тях няма идея за подходяща позиция за теб, разпитай наоколо, все някой ще се нуждае от уменията ти. Друго, което се сетих сега е куриерски услуги, логистика. Абе общо взето, търси нещо където се оправят документи. Иначе на всички е всеизвестно че счетоводството е ад, обаче това не означава че други длъжности са също с такива нива на стрес, за да отписваш напълно сферата си.

4.   Смени фирмата

5.   От изброените - само последният вариант е добър!

6.   Търси си работа с управленски функции в някоя фирма. 20 години счетоводител ще са достатъчно показателни да ти се даде такава възможност, а да управляваш млади хора, доказал си се, уреди си нещата сега.

7.   Можеш да започнеш собствен бизнес. Отвори си бардак в началото ще си сам, а после ще се развиеш и ще привлечеш и други работници.

8.   Браво, че си успял да изплатиш жилището! Търси нещо с по-малко стрес.

9.   как изплати жилище за 20 години и спести 100-на хиляди? кво работите вие бе хора... аз съм от 20 години работник и не съм спестил 100 лева... кво става?

10.   Значи Олианс или Нове Кеър е за теб.

11.   Тревата винаги е по красива и зелена чуждия двор.

12.   Бас държа, че си или в някоя малоумна фирма или счетоводна къща. Само си виж заглавието, не идентифицираш правилно проблема, не стой в тази обстановка, търси си другаде работа, можеш да кандидатстваш и за други административни позиции, рабогмгех в голяма финансова фирма и имаше човек който следене само кой клиенти не плащат, плащанията бяха развесели, сплави за държащи суми и т. н. Много ограничено мислиш и помни бягай от малки семейни фирми, счетоводни къщи.... Има страхотни поциции в големте компании. От къде си?

13.   Отиди на държавна работа, пак счетоводител. Заплатата не е кой знае каква, но е спокойно. 2 часа работа на ден :)